למה קהילה? למה קהילה אמונית?

זו מדינה יהודית? זו מדינה דמוקרטית? זו מדינה עצמאית? עוד לפני כמה שנים היית מקבל תשובות חיוביות על כל השאלות האלה. היו מזכירים לך את מגילת העצמאות, את מדיניות הממשלה שמתחשבת רק בטובת ישראל. עכשיו אפילו לא מנסים להסתיר שהכול נקבע על-ידי "הידידים" שנמצאים מעבר הים. ופודלים של איילי ההון הבינלאומי שהתמקמו בנחת בכל זרועות השלטון רק מחכים לפקודה (לא משנה מהו התוכן) כדי לבצע אותה. ואם אפשר בדרך לעשות גם פוגרום קטן או גדול ליהודים – מה טוב. הם מזמן התנתקו מהשורשים היהודיים, וחובשי כיפה ביניהם עושים את זה רק מתוך הרגל. לא סתם ישראל היום היא אחת מהמקומות הבודדים בעולם התרבותי שבו אין חוק נגד האנטישמיות, כי היא חוגגת בכל פינה. הוא היה רק מפריע.

ומה נותר לעשות ליהודי שמתבונן מהצד על המתרחש עם הרגשה ששדדו אותו, גנבו לו את המדינה על רוב מוסדותיה והפכו אותה לבית זונות? מהו יכול לעשות בכלל? לבד – כלום. גם לקבוצות גדולות יחסית אין השפעה כי הן לא מאורגנות מספיק. גם על המפלגות פוליטיות אין מה לדבר – הן ישר נהפכות למקלט של רודפי שררה ובצע. לכן נשארה בררה אחת – להתנתק ממערכת שלטונית המובילה את המדינה להתרסקות, מהחברה שיצרה אותה וליצור חברה אחרת, יהודית, שבשבילה הכללים שהובילו את עמינו במשך אלפי שנות היסטוריה שלו ויושר אישי – הם לא סתם ביטוי שאין תחתיו שום כיסוי מעשי, אלא הם חוקים בסיסיים הקובעים את סדר החיים. במילים אחרות – לגבש קהילה. ככל שהיא תהיה גדולה יותר, כך תהיה גם עצמאית יותר, מנותקת יותר מחברת סדום.

המטרה העיקרית של הקהילה – לאחד ציבור גדול ככל האפשר, לגבש אותו במסגרת חיים משותפים במובנים רבים. הגורם העיקרי המאחד – אמונה באלוהי ישראל. חוקי התורה הם בסיס משותף לחיי הקהילה. ורק חוקי התורה. מי שירצה להרחיב יבורך, אבל חייבים מסגרת המאחדת שכבות שונות של הציבור, לכן התנאים היחידים להצטרפות לקהילה – אמונה באלוהי ישראל, המוצאת את ביטויה בתורה וגם יושר אישי (לא פחות חשוב). התנאים הם חשובים מאוד, כי הם קובעים את צורת החיים המשותפים. ברור שלגודל הקהילה השפעה מכרעת על עצמאותה, על השירותים שהיא יכולה להעניק לחבריה ועל השפעתה. ברור שלפני כל חבר או חברה בקהילה תעמוד שאלה לא פשוטה – תרומתו לקהילה, אבל השאלה חשובה לא פחות – מה הקהילה יכולה לתת לחברים?

והדבר הראשון ומאוד חשוב: הרגשת שייכות, שאבדה לרבים וטובים בשנים אחרונות. אבל נוסף לזה קיימים יתרונות רבים לקבוצה היכולה לארגן שירותים רבים לחבריה כגון: רשת חינוך עצמאית, רשת מסחר המוכרת את המצרכים במחירים הקרובים למחירי העלות, שירותים פיננסיים זולים ורווחיים הרבה יותר משרותי הבנקים. בנוסף (לא פחות חשוב) – הקהילה יכולה גם להגן על חבריה בתקופות הפורענות – ואנו נמצאים עכשיו בפתח התקופות האלה. בקיצור: ביטחון אישי ורווחה כלכלית הם טובים בהרבה, אם אתה חלק של ציבור גדול ולא איש בודד.

בנוסף לדברים הקשורים לחיי יום יום, קיימת גם בעיה כבדה נוספת שרובנו לא מודעים לה – האחריות. אחריות לפני ריבון העולם. כרגע אנו ברצון או לא שותפים לחטאים של השלטון המפקיר את ארץ ישראל, את דת ישראל, את כבוד ישראל, בתור אזרחי המדינה שהוא מיצג אותה. ובעבר ריבון העולם העניש קשה על התנהגות דומה – ראה חטא המרגלים. בתור חברי הקהילה שהיחסה למעשי השלטון ידוע – הם יהיו מחוץ לתחום אחריות למעשיו. זה ייתן אפשרות להעמיד את כל השותפים במצב העגום של עמינו ומדינתנו מחוץ לגדר ולנתק אותם מרוב העם. כך אפשר להציל רוב רובו של עם ישראל מפורענויות שכבר נראות באופק.

האם כל זה אפשרי? לדעתי, כן. אפשר לקחת לדוגמה את החברה הערבית. הם הצליחו לבנות חברה מקבילה כמעט בכל התחומים ולנצל את המדינה ואת החברה יהודית למטרתם. אפשר ללמוד הרבה מהם – להיום הם חכמים הרבה יותר מיהודים. צריכים רק שכל ואחדות – כל היתר יגיע.

פוסט זה פורסם בקטגוריה מה יהיה?, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על למה קהילה? למה קהילה אמונית?

 1. אבי מאיר הגיב:

  שלום שמי אבי אני התחברתי לכתבה ומסכים עמה יש להפיץ אתוה כמה שיותר על מנת לעורר את הציבור . הציבור שלנו חייב להתעורר ויפה שעה אחת קודם .
  אני מציע בזאת לפרסם את המודעה למגזר הדתי הלאומי . ציבור זה היחיד שנרתם כיום לפעולות למען מדינת ישראל ועם ישראל.
  שבועון שבת בשבתו אכן המקום הראוי להפיץ מודעה זו.
  אבי מאיר

 2. yakov הגיב:

  שלום אבי.
  אתה צודק בהחלט, רק עם השבועון שאתה מזכיר – אין לי שום קשר.אם תוכל לעזור בפרסום המאמר שם – תבורך.
  בברכה
  יעקב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s