פעולה בעזה והשפעתה על המזרח התיכון

(רואים משם – מה שלא רואים מכאן 8).

הטילים עדיין עפים, ביבי עדיין מבקש מהעולם "זכות" להגן על עצמנו, "תקשורת שטיפת המוחות" ממשיכה לספר סיפורים שבינם ובין המציאות הממשית לא קיים שום קשר – אבל במקומות רבים בעולם יש גם כאלה היודעים להעריך ולקשור אירועים ולהבדיל בין העיקר והטפל כשהתוצאה מציירת תמונה מעניינת מאוד. 

 רק חייבים להדגיש שהתמונה המוצגת היא מתאריך ה-16.11 ומאז זרמו לא מעט מים במקומותינו ואני בטוח שהראיון היה נכתב אחרת בנקודות הקשורות לנתניהו וממשלתו, אבל זה לא מוריד מהערך התמונה הכללית המוצגת בו.

יבגני סטפנובסקי בטוח ששלום
בסכסוך מזרח תיכוני אפשר להסיג רק בעזרת הנשק.

על  יבגני סטנובסקי  (Евгений Сатановский)  – נשיא המכון לחקר המזרח התיכון                      (Институт Ближнего Востока)  כבר כתבנו, וראיון עימו על האסלאם ברוסיה פורסם לא מזמן באותה קטגוריה כאן בבלוג. אחרי התחלת אירועים בדרום ישראל הופיע ראיון עימו באתר עיתון כלכלה רוסי ВЗГЛЯД (מבט) תחת הכותרת: "תהליך השלום מיצה את עצמו" (Мирный процесс себя исчерпал)  בשונה מאמצעי "התקשורת" הישראליים ניתן למצוא בו ניתוח מלא של המצב במזרח התיכון המכיל תמונה כללית שונה בתכלית מתמונת המצב שאפשר לקבל באמצעות מזרחנים ישראלים  (אולי בדלתיים סגורות הם אומרים משהו אחר?).  לאור חשיבות ניתוח המצב עבור הציבור היהודי דובר העברית בארץ ובעולם אשתדל גם לעשות דבר מה שלא עשיתי מזמן – לפרסם תרגום מקוצר של הנקודות החשובות בראיון עימו בנוסף לקישור הכללי ואפשרות ניצול תרגום Google לאותה המטרה. בגלל הכמות הגדולה של חומר המיועד לתרגום, הפעולה תהיה די ממושכת ואצטרך לפרסם קטעים קטעים עם התקדמות העבודה. לדעתי חשוב מאוד שהראיון יגיע לקורא העברי, זה ייקח זמן, אבל בעזרת השם נעשה את הצעד הראשון: 

תהליך השלום מיצה את עצמו

יבגני סטנובסקי טוען שבמזרח התיכון הסתיים זמן למשא ומתן.

16.11.2012, 21:05

מראיינת – יקטרינה ירמקובה (Екатерина Ермакова)

 "המבצע בעזה יהיה קשה, יהיו בנוסף גם כל מיני עיניינים אחרים: באביב או בקיץ תהיה מלחמה עם אירן (פרס) – אנו נראה… בסדר היום התפרקותה של סוריה, מצב קשה מאוד בירדן, יתכן מאוד שיסתיים גם בפירוקה של המדינה ההיא" כך פירש יבגני סטנובסקי את המבצע הישראלי בעזה.

ישראל מבצעת פעולה צבאית הגדולה בארבע שנים אחרונות נגד מחבלים של תנועת החמס. ביום שישי הורה רמטכ"ל צבא המדינה היהודית בני גנץ לגייס 16000 איש לצבא (התקבל אישור לגיוסם של 30000 אנשי מילואים). עכשיו מתקדמות לעזה חמש אוגדות סדירות, צנחנים ושתי אוגדות שריון (הכל מאתר מבט  <ВЗГЛЯД> הרוסי), אבל לפי אנשי הצבא ההחלטה על התחלת המבצע עדיין לא התקבלה. לפי התקשורת אחרי התחלת התנגשויות יש הרוגים משני הצדדים…

על סיבות העימות ותוצאותיו ועל התפתחות המצב באזור כולו סיפר לעיתון ВЗГЛЯД  – נשיא המכון לחקר המזרח התיכון יבגני סטנובסקיЕвгений Сатановский)) .

נתניהו כבר מבין שהכלב מת

מבט: משקיפים רבים טוענים שנתניהו לא היה יכול להמשיך לשדר עסקים כרגיל ללא תגובה על התקפות של הפלסטינאים והתחיל במבצע בגלל הבחירות המתקרבות. בפעם ראשונה הוא נבחר לראש ממשלה בגלל התקפות טרור – האם ההיסטוריה חוזרת על עצמה?

 יבגני סטנובסקיאז ליברמן (איש מוכשר מאוד) עזר לו לנצח. אבל נתניהו בקדנציה ראשונה ושנייה – הם שני אנשים שונים, ובקדנציה השלישית שונה לגמרי. אי אפשר להיכנס פעמיים לאותםהמים. 

הפעם תהיה מערכת בחירות שונה: בתקופות הקודמות הישראלים היו מוקסמים מאוסלו ונתניהו אז חתם על הסכם המרחיב פי שש את השטחים בהם שלט ערפאת, למרות ההבטחות לביטול הבושה הזו. היום הוא מבין שהכלב מת. תהליך השלום מיצה את עצמו, בכלל, כל הניסיונות שנעשו – הסתיימו בכישלון. הדבר היחיד האפשרי שנותר הוא פיזורה כנופיה הסכיזופרנית מרמאללה וסיום נושא אוסלו לתמיד. 

לכן אין סיכויים רבים שהוא ינהל מערכת בחירות זו עם רעיונות של 1996. הוא נעשה זקן יותר וגם העם נעשה חכם יותר (לדעתי, כאן סטנובסקי חושב טוב מדי על הישראלי המצוי – ז.ה.). כעת מדובר לא על פיגועי טרור אלא על מלחמות טרור ועל הסכמים חדשים, דומים לאוסלו הוא בטח כבר לא יחתום ועוד בתקופה שאבו מאזן פועל באו"ם בניגוד להסכמים עם הישראלים ויורק עליהם. זה קובראת רעיון המדינה לתמיד….

(מבט): למה נתניהו החליט על הקדמת הבחירות?

יבגני סטנובסקי: כדי להישאר בשלטון. כל ראש ממשלה בישראל המחליט על הקדמת הבחירות עושה זאת על-פי שיקוליו הלוקחים בחשבון את תקציב המדינה, הרכב הקואליציה והאופוזיציה בכנסת ונתניהו לא יוצא מן הכלל: חישב שיקולים, עשה חשבון וקבע שעכשיו הוא הזמן הנכון על מנת לפרק את האופוזיציה, לחבל באחדות המתחרים ולהחליש אותם. הוא יקבל את המרב האפשרי רק כעת.

מבט: מצבו עכשיו כל כך קשה שזה דרוש?

י. ס.: מצבו לא קשה, פשוט עכשיו מצבו טוב יותר ממה שזה היה אתמול או יהיה מחר. כמו שלנין היה אומר בדיון על המהפכה הבולשוויקית : "אתמול היה מוקדם – מחר יהיה מאוחר". לולי החלטה על הקדמת הבחירות וההסכם עם ליברמן הכל היה נשאר פתוח… הנה למשחק נכנס אריה… הוא חברו של ליברמן ואחריו המון בוחרים יוצאי מרוקו. האם הם היו מסכמים על הליכה משותפת? ואחר כך גם מצרפים את "קדימה" ואחרים? ואז הוא יכול היה להשאר במצבה של ציפי ליבני שהייתה בראש הסיעה הגדולה בכנסת ולא יכלה להרכיב קואליציה. פלאים כאלה אפשריים גם.

מבט: מהן הדרכים שנותרו אצל אבו מאזן (הביטוי שלהם: מחמוד אבאס) לשיקום עמדותיו של פת"ח באזור? 

י. ס.:כלום. אין לו שום מוצא חוץ מיציאה לפנסיה. בזכות הכספים הגנובים מהרשות שיספיקו לו לדורות רבים הוא יכול להכין לעצמו מקום בהיסטוריה, מכאן הפניה לאו"ם לקבלת מקום דומה למקומו של הוותיקן – מדינה-משקיפה באו"ם, פעולה השומטת בסיס תחת הסכמי אוסלו וסוגרת את הנושא של מדינה פלסטינאית ומחסלת כל אפשרות של יחסים כלשהם עם הישראלים. בעצרת הכללית, כנראה, בגלל הצבעה אוטומטית הוא יקבל את הסטטוס.   

בירושלים לא מעוניינים בהפלת השלטון בדמשק.

מבט: ב-11 בנובמבר הישראלים ירו לשטח סורי לראשונה מ-1973. אבל המטרה היתה לא יחידות הצבא של אסד אלא הצבא הסורי החופשי. לפי הודעתם לסוכנות "אנטוליה" הטורקית הם ראו את זה כעזרה לאסד.

י. ס.: ברור, ישראל לא תומכת באסד אבל כל ירייה לשטח ישראל תגרום לתגובה, מי יורה: צבאו של אסד, אל-קאעידה, אחים המוסלמים, סלפים או שבטים מקומיים – לא משנה. ברור שבירושלים לא מעוניינים בהפלת השלטון בדמשק. אויב מוכר השולט בשטחו עדיף מאנרכיה ושחיטה כללית. זה לא אומר שהישראלים ילחמו באויבי אסד בעדו.    

מבט: קיים דמיון בין היריות לשטח ישראל ברמת הגולן ליריות על השטח הטורקי מהצד הסורי?

י. ס.: זה אותו דמיון כמו שהעצים מתנדנדים ברוח. לו המחבלים הערבים והאיסלאמיסטיים בכל העולם לא היו רוצים להשמיד את ישראל, לו ממלכות המפרץ לא היו רוצים להשמיד בו זמנית את שלטונו של אסד בעזרת טורקיה אז לא היינו רואים שום דמיון. אבל היום הפעולה של ישראל נגד מחבלי החמאס ומצבורי הנשק שלו גורמת לאסד והאירנים לשמוח כי החמאס בגד באסד, בגד באירן, חיפש את קירבת קטאר ומצרים והיום מקבל מכות.

אבל אלה הבעיות שלהם. הישראלים עושים את זה לא כדי לעזור לאירן או לאסד. זה ברור.

מבט: ישראל מצאה בדיוק את הזמן המתאים כאשר החמאס תלוי בין קטאר ומצרים. עיתוי התחלת הפעולה נגדו היה מחושב או סתם מיקרי?

י. ס.: ישראל לא מתעניינת במיקומו של החמאס בפאזל המוסלמי. הסיפור כאן: האמיר של קטאר שקנה את החמאס מהאירנים המתחרים במצרים. אבל החוליות שפגעו בישראל כנראה שייכות ל-"ג'יהאד האסלאמי" – מתחרי החמאס.  

 בשבילם זו הפגנת יכולת בפני המצרים ואמיר קטאר שביקר בעזה ונתן לגיטימציה בינלאומית לחמאס כשמיד אחרי עזיבתו החלו לעוף הטילים, זהו ניסיון מוצלח להפעיל את החמאס ולהראות מי הוא בעל הבית.

יחידת הג'יהאד האסלאמי העלתה את הרף בהפצצת ישראלים וכתגובה מידית חוסל מפקד צבא של חמאס אחמד ג'עברי האחראי על חטיפתו של גלעד שליט – זו הסיבה שהוא היה הראשון – ואחריו התחיל מבצע הניקוי. מיקום הטילים ידוע כמו גם דרכי גישת המחבלים. יהיה מבצע קשה בעזה, יהיו בנוסף גם כל מיני עניינים אחרים: באביב או בקיץ תהיה מלחמה עם אירן  – אנו נראה… בסדר היום התפרקותה של סוריה, מצב קשה מאוד בירדן, יתכן מאוד שיסתיים גם בפירוקה של המדינה ההיא.

למדינות המפרץ המטרות אחרות.

מבט: איך הצליח הקטאר לפתות את חמאס לוותר על העזרה האירנית?

י. ס.: לקטאר מנגנון פשוט – כסף. השיטה הנכונה של קטאר – לקנות את מי שצריך, עם החמאס זה עבד יפה כמו עם האחרים.      

מבט: לאמיר של קטאר ולראשי יתר מדינות המפרץ מטרות מדיניות דומות?

 י. ס.: המטרות שונות, וכל אחד רוצה להנהיג. קטאר היא  מדינה סלפית, ווהאבית המציגה את עצמה בתור מנהיגת העולם המוסלמי והערבי וגם האפריקאי, משהו מסוג העכבר הנובח כמו שאומרים במפרץ. קטנה מאוד, אבל מאוד עשירה.

למדינות המפרץ מטרות שונות בתכלית, אין להן אמביציות בינלאומיות, הן פועלות בשטחן. אמיר קטאר הוא בעל אמביציה עצומה שיוצר בעיות לכל אחד שנתקל בו וגם עבורו.

מבט:רעיונות "האביב הערבי", "המזרח התיכון הגדול" והמשבר בעזה מתנגשים?

י. ס.: רעיון "המזרח התיכון הגדול"התפגר מזמן ביחד עם "דמוקרטיזציה של המזרח התיכון". כל היונים של כדור הארץ היו אמורות לעוף לשם עם ענפי הזית ולחרבן על ראשי האוכלוסייה המקומית – זה לא היה מתוכנן. אצלנו חושבים בטעות שאמריקאים יודעים מה לעשות, יוצרים בכוונה במדינות האלה אנרכיה ומכוונים אותה למטרתם.

מבט: נדמה לי שזה נקרה: "creative destruction" אסטרטגיית הרס יצירתי מהתחלת המאה שעברה.

י. ס.: שום אסטרטגיה, קיים רק טמטום מוחלט של ההנהגה. תערובת אינטרסים, התנגשויות קבוצות שונות, ערוצי זרימת הכספים שמתנגשים וזורמים לכיסים שונים שיוצר תוצאות שונות

התנגשויות בין מוסדות שונים של ממשל אמריקאי. CIA לא סובל את משרד ההגנה ואת מזכירות המדינה (משרד החוץ), משרד החוץ לא סובל את כל היתר, כולם נלחמים עם כולם עד שלבסוף הילרי קלינטון מבטלת את האבטחה בקונסוליית בנגזי כי יש שם אנשי CIA "שיכולים לשמור על עצמם" אבל שוכחת שיושבים שם אנשי מחקר ולא רמבואים. התוצאה ידועה.  

מצרים – היא מדינה שנמצאת לפני התפרקות הכלכלית מוחלטת.

מבט: ברוסיה מלחמת האזרחים החלה במרד הצ'כים, במזרח התיכון עושים זאת הפלסטינאים. אם הפעולה בעזה תמשך לאורך זמן – נשיא מצרים מורסי יקבל חלק מהפליטים מעזה?

י. ס.: מורסי לא יקבל אף אחד. אין לו מה לעשות עם האוכלוסייה שלו שעוד מעט תגיע למאה מיליון – אפילו מים לא יספיקו לו אחרי בניית הסכרים בנילוס העילי. כלכלה הרוסה, לאנשים אין שום אופטימיות כי המהפכה לא הגשימה שום הבטחה. מצרים – היא מדינה שנמצאת לפני התפרקות הכלכלית מוחלטת.

מבט: המצרים מבינים את זה? 

י. ס.: מחנות הפליטים הפלסטיניים הם מחנות כי שום מדינה חוץ מירדן לא נתנה להם מקלט. בלבנון הם נראים כמו מחנות ריכוז. מצרים שלטה בעזה 19 שנים ולא קלטה אף אחד מהם, ההיפך – הם ניצלו את עזה כמו סיביר אצלנו – שלחו לשם את אלה שלא היו רצויים בתוך מצרים. בתקופת מובארק השתמשו במכונות ירייה כדי להחזיר לעזה את אלה שהצליחו לעבור לסיני. ועכשיו, בתקופת ההתפרקות הכלכלית המוחלטת הם יקבלו עוד מיליון רעבים?

מורסי לא יוכל למלא שום תפקיד כמתווך בין ישראל לתנועות האסלאמיות, בשבילו ישראל היא לא ידיד, מטרתו – ביטול הסכמי קמפ-דויד והוא יבצע זאת. לפנינו מלחמה גדולה בין ישראל ומצרים שמסוכנת יותר ממלחמת עם אירן. נגמרה שאיפת מצרים לשלום...   

מבט: למה מורסי צריך לבטל את קמפ-דויד?

 י. ס.: את המצב הכלכלי הוא לא יכול לתקן וגם לא להעלות את רמת החיים, גם המצב הדמוגרפי הוא מעל ליכולתו – אבל הוא חייב להוכיח את עצמו כנשיא מצרים. כל שנותר לו הוא להיאבק על זכויות המדינה בכל הכוונים האפשריים כולל ביטול ההגבלות בסיני. על פי אופיו הוא דומה לארדואן או חומייני בתחילתהסכם קמפ דויד תקופת  שילטונם. כל הפרה אפשרית של הסכמי קמפ דויד כבר נעשתה: מצרים מרכזת כוחות בסיני ופועלת שם בלי שום תאום עם ישראל, נהרסה כל מערכת אספקת נפט וגז לישראל כולל הצינור המוביל. בזמנו מדלן אולברייט (שרת החוץ של ארה"ב בתקופת קלינטון) הייתה שרה שירי הלל לצנור השלום, אך בשנה אחרונה פוצצו אותו בסביבות ארבע עשרה פעם – הסכמי קמפ דויד היום נהפכו לנייר חסר ערך.  

מבט: מתי הוא איבד את ערכו?

י. ס.: מתחילת "האביב הערבי" והפלת מובראק שיתוף הפעולה למעשה הופסק לחלוטין, מורסי וכל האסלאמיסטים הלכו לבחירות עם סיסמאות של ביטול ההסכם ואפילו מחמוד אל ברדאווי המתון תמך בביטולם. כל זה עוד קודם היה באוויר ורק כח רצון הברזל של מובארק שמר על ההסכמים. אין מובארק – אין הסכמים.

מבט:  אבל האמריקאים ידעו שנפילת מובארק היא גם ביטול קמפ דויד, אז כאשר הם הפסיקו לתמוך בו הם למעשה הסכימו לביטול ההסכם. מדוע?

י. ס.:  קיימת מדינה יחידה בעולם שהאינטרסים היחידים שמעניינים אותה הם אינטרסים של ארצות הברית והמדינה היא – ארצות הברית של אמריקה. כל האחרים יכולים ללכת לעזאזל. 

מבט: אתה מתכוון גם לישראל?                                                       

י. ס.: כן, ברור.

מבט: ישראל נעשתה בת ערובה של ארה"ב?

י. ס.:  היא הייתה בת ערובה של ארה"ב כבר עשרות שנים והם סחרו בה כל הזמן. לו הנרי קיסינג'ר לא סחט עד הסוף את מנחם בגין (והוכיח שיהודי גרמני תמיד יגבר על הפולני), ישראל לא הייתה יוצאת אף פעם מסיני ולא הייתה מוסרת את מקורות הנפט והגז שהיו לה שם, הם היו משאירים לעצמם את קו הגבול ההררי ויוצרים אזור ביטחון המספיק להגנתם. ארצות הברית מכרה את ישראל הרבה פעמים. אלה חוקי המשחק, צריך להבין שאפילו אם אתה בעל ברית של אמריקה, אפילו הקרוב ביותר, והיחסים שלכם אידאליים – אפשר למכור אותך בקלות…

 כאן בינתיים מסתיים התרגום. מקווה להמשיך.

אפשר לקרוא את הריאיון כולו בעזרת תרגום Google

הקישור הישיר:

http://vz.ru/politics/2012/11/16/607352.htm

 

לילות בדרום  – אתר ВЗГЛЯД

פוסט זה פורסם בקטגוריה איך זה נראה משם?, אסלאם, אקטואלי, העולם מסביבנו, מעניין!, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על פעולה בעזה והשפעתה על המזרח התיכון

  1. פינגבאק: סטנובסקי על המצב בין ישראל ועזה | מיומנו של זקן השבט

  2. פינגבאק: כיבוש ארצות הבית (3) | מיומנו של זקן השבט

  3. פינגבאק: גשם פטרודולרים מקטאר | מיומנו של זקן השבט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s