מכות מצרים ונפילת המעצמות – האם קיים ביניהם דמיון?

פרסמתי את המאמר המקורי לפני כארבע שנים ב-NEWS1  וכאן בבלוג. לא התכוונתי
לשנותו, אבל אירועי האמת מוסיפים תוכן חדש והעדכון פשוט הכרחי.

       האם מכות מצרים היו אירוע חד-פעמי?                     

מפת יציאת מצריםמכות מצרים – כמה פעמים שמענו את הביטוי! כל ההיסטוריה העתיקה של עמנו מבוססת על שחרור ויציאת עם העבדים משליטת המעצמה הגדולה באותה התקופה, שנחרבה
כמעט בעצם היציאה ונכבשה אחריה ע"י עם הנוודים
  (חיקסוס – "עאמו" בפי המצרים)  -ורק אחרי הרבה שנים הצליחה להתאושש. הסיפור ידוע לכולם ולא הייתי מזכירו לולא שאלה בסיסית אחת: האירוע, מנקודת מבט היסטורית, היה חד-פעמי או חזר על עצמו בצורה זו או אחרת גם בתקופות אחרות או במקומות אחרים? ברור שעוצמת האירועים לא יכלה לחזור, אבל בכלל, משהו דומה במקומות אחרים קרה או לא?

       מה קורה סביבנו?

כדי לדעת מה קורה סביבנו רצוי, ואפילו חובה להבין את דרך התפתחות המאורעות, כדי שעמינו (לא מהגדולים בתבל) יצליח לשרוד בתקופה הנוכחית שאיננה פשוטה כל כך (מתי היו תקופות פשוטות בהיסטוריה שלנו?)

במשך אלפי שנות ההיסטוריה האנושית היו לא מעט מעצמות אדירות גם בכוח וגם בשטח. כולן נשארו בעבר: התפרקו, נחרבו או נכבשו ע"י מעצמות חזקות יותר. בשינויים קיצוניים בקנה מידה עולמי – קודם כל נוצרים תנאים להיווצרות התהליך ואחר-כך שרשרת מאורעות מביאה את התהליך לכיוון השינוי. מהי נקודת ההתחלה? זו השאלה. האם יש דבר מה משותף בין כל נקודות ההתהפכות הידועות לנו באירועים קריטיים בעלי השפעה עולמית?

       יציאת מצרים – התהליך

נתחיל מיציאת מצרים שממנה פתחנו. בכל שנה אנו חוגגים את חג החירות בסדר פסח ומדברים על עשר מכות שבורא העולם הנחית על המצרים. היו רק עשר? מה עם האירועים שקדמו לתקופת המכות? אנו יודעים שלפני תקופת המכות התחלף שליט מצרים: נפטר הפרעה שבביתו התחנך משה רבנו והוכתר בנו תחתיו. האם בתקופת שלטון האב אירועי היציאה היו יכולים להתרחש? ברור שלא. עם ישראל הסתגל לכל קשיי חיי העבדות בתקופת האב כשהסבל עוד לא הגיע לשיאו והבן הוסיף רדיפות נוספות, עבודה עד לרמה בלתי נסבלת –  ורק אז באה הצעקה הגדולה לאלוהי ישראל. בנוסף, לו הכל היה מתרחש בתקופת האב – הוא היה מגיב אחרת ומחוסר בררה היה משחרר את ישראל ממש בתחילת האירועים, כדי לשמור על מצרים.

לסיכום: האירועים התחילו לא במכה הראשונה (דם) אלא בהחלפת השליט וזו בעצם המכה הראשונה כי לולא הוא עלה לשלטון, ייתכן, שכל סדרת המאורעות שבאו אחר-כך לא היו מתגשמות  אחרי יצירת התנאים, במקרה שלנו – פילוג האוכלוסייה למצרים וישראלים (לא ידוע למי היה הרוב).

למה זה לא מודגש בתורה? מבחינתה זה לא היה אירוע חשוב.

       נפילת המעצמות – התהליך

אפשר לתאר את תהליך נפילת המעצמות באופן כללי כך: קודם-כל נחלש הכוח העיקרי המאחד את העֵם או קבוצת עמים (המהווים או יוצרים את המעצמה) ותחילתו של תהליך פירוד ומתחים פנימיים. בשלב השני מגיע לשלטון אישיות או קבוצה שפעילותיה מדרבנות את השינויים ותהליך פירוק  הבסיס המאחד (יריבות פנימית, מאבק על שלטון). במקרה הצורך – באה "עזרה" מבחוץ: אסונות טבע, מכות הגורל, מגפות\מחלות שהופכים את השליטה מרכזית לבלתי אפשרית. לאירועים אלה מצטרפת מלחמה או מפלה צבאית.

       שתי דוגמאות בקצרה:

האימפריה הרומית הייתה מעצמה עולמית בתקופתה ונפילתה שינתה את העולם. מהי הנקודה שבה התחיל התהליך? היסטוריונים חלוקים בזה, אבל לכמה מאורעות הייתה השפעה גדולה אף על פי c3 שהנפילה הסופית של האימפריה התרחשה במחצית השנייה של המאה החמישית (הפלת הקיסר האחרון). את תחילת הנפילה אפשר ליחס כבר למאה השלישית לספירה עם התפשטות הנצרות, חלוקת האוכלוסייה למספר קבוצות שלא היה ביניהן קשר, משבר כלכלי בחלקה המערבי, החלשת השלטון המרכזי, פלישת שבטים ברבריים, החלשת הצבא והגדלת החלק של שכירי חרב גרמנים שהיו אמורים להגן על גבולות האימפריה מפלישת השבטים הברבריים, אסונות טבע  –  אלה הסיבות שהלכו והחריפו וגרמו בסוף לנפילת האימפריה.

במקרה של נפילת ברית המועצות הסיבה העיקרית הייתה נעוצה בניוון הכלכלי שהביא אותה כמעט לפשיטת רגל, עליית מנהיגות של "זקנים סניליים" שלא היו מסוגלים לשנות את המצב-העיר צרנוביל ולהתאים את המדינה לעולם משתנה שמתפתח בקצב מסתחרר ומלחמה חסרת תכלית באפגניסטן. אבל שום דבר לא היה קורה לולא עליית מנהיג חדש (גורבצ'וב) שהבין את הצורך בשינויים ובמקביל למכות "הגורל" שנפלו על המדינה מלמעלה: אסון צ'רנוביל, אסונות בצי הצבאי ובמקומות שונים אחרים. התאסף גם לחץ בלתי פוסק של יהודים ליציאה חופשית וכוחות הדמוקרטיים לשינויים – ובמשך 3-4 שנים המדינה התפרקה.

כל ההקדמה הארוכה הזו נכתבה לא בתור מאמר היסטורי – הסיבה היא שממש לפנינו התחיל תהליך דומה שחשוב להתייחס אליו בזמן אמת – מדובר במעצמה העולמית של זמננו: ארצות הברית של אמריקה.                                            

       ארצות הברית של אמריקה

ארה"ב נמצאת במשבר כבר מספר שנים: אין לה איזון כלכלי – היא צורכת הרבה יותר ממה שהיא מייצרת, גרעון מסחרי שלה מגיע לסכומים אסטרונומיים. הרכב אוכלוסייתה משתנה: הגירה בלתי חוקית כמעט לא נשלטת (גרים בה עכשיו, לדוגמה, בסביבות שישים מיליון "היספנים" – דוברי ספרדית, רובם לא יודעים אנגלית וגם אין להם צורך בה. קיימות עוד קבוצות באוכלוסייתה בעלות רקע ומנטאליות שונים ממנטאליות אמריקאית בסיסית. זהו הרקע לשינוי שכבר מוכן.

מהגריםהמצב היה יכול להימשך כמו שהוא עוד מספר שנים – אבל התרחשו מאורעות שדרבנו את השינוי: המשבר הכלכלי החריף עם הוספת משבר המשכנתאות למשבר הקיים ונפילת מוסדות פיננסיים רבים, נפילת הבורסה ופליטת המוני כוח אדם ממקומות עבודה. ואז קרה דבר שלא היה יכול לקרות בשום מצב רגיל: נבחר נשיא שבמצב אחר לא היה מגיע לשלטון – אובמה. איש שכל הערכים אמריקאיים זרים לו, שמייצג את החלק המיליטנטי באוכלוסייה "החדשה" בחברה אמריקאית.

הוא בעל מנטאליות המתאימה יותר למדינות העולם השלישי. והוא "הצליח" בזמן הקצר ביותר לפרק כל הבריתות שמדינתו במאמץ רב הקימה במשך עשרות שנים – השאיר את המדינה ללא תמיכה חיצונית, חשופה לכל הרוחות. כל בעלי ברית של ארה"ב הרגישו את עצמם נבגדים, עזובים ומתוסכלים. לעומת זאת האויבים של אתמול קיבלו הבנה, תמיכה ויחס חם. בארצות רבות בעולם (בעיקר במזרח התיכון ובאפריקה בהן המתח הפנימי תמיד היה גבוה) השירותים החשאיים בפקודתו הציתו התקוממויות נגד השלטונות החוקיים שם שהיו דווקא ידידותיים לארה"ב.  האש שהוצתה מבחוץ התפשטה כמו בשדה קוצים וגרמה למלחמות דמים במדינות רבות ועליית כוחם של ארגוני הטרור הקיצוניים ביותר, בעוד שבארצות הברית עצמה פורקו לא מעט מנגנוני הגנה פנימית נגד ארגוני הטרור.

בנוסף – הדרך, בה הוא מנסה להתגבר על המשבר הכלכלי – הדפסה מסיבית של מיליארדי דולרים בלי שום כיסוי והזרמתם למשק – יכולה להביא רק להחרפתו, אחרי תקופת רגיעה קצרה. אפשר להמשיך כך עוד ועוד, אבל בגדול, לדעתי, הרעיון מובן:  ארצות הברית, כמו שהיא מוכרת לנו הולכת לעבור שינוי דרסטי.

לסיכום, לפנינו, בלי שהרגשנו, הייתה כבר מכה ראשונה, גם אסונות טבע כבר ראינו . היום אפשר כבר לדבר גם על "מכות הגורל". סערות שהיכו בארה"ב בחודשים האחרונים השפיעו על גורלה (בחירתו המחודשת של אובמה) ונזק של מאות מיליארדי דולרים במצב כלכלי שהולך ומתדרדר. אבל התהליך דורש זמן. כידוע מכות מצרים ויציאת ישראל משם נמשכו יותר מעשר שנים. נפילת אימפריה הרומית נמשכה עשרות ואולי מאות שנים. התפרקות ברית המועצות נמשכה כחמש שנים. ובארה"ב לא ידוע אם אנו בשלב התחלתי או מתקדם – רק העתיד יבהיר זאת. וכאן אני מדגיש עוד פעם שבמאמר זה אנו עוסקים בניסיון ניתוח אנליטי, המבוסס על מאורעות העבר, של מצב ידידתנו מאתמול וחיפוש כיוון התנהלותנו מחר.

והמסקנה היא: היום אין לנו בררה  – חייבים להתחיל להתרחק מארה"ב ולעמוד על רגלינו אנו – כי עכשיו היא דומה לאוניה טובעת וידוע שאוניה היורדת למצולות יכולה לשאוב איתה לקרקעית את כל מה שקרוב אליה.

       תמונות מלמעלה:

–      יציאת מצרים – המפה – וויקיפדיה

–      הקולוסאום – רומא

–      העיר צ'רנוביל אחרי האסון – אתר חב"ד

–      מהגרים בלתי חוקיים בארה"ב

       פורסם ב-  ב- 24.09.09

פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואלי, העולם מסביבנו, מעניין!, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s