סטנובסקי על המצב בין ישראל ועזה

(רואים משם – מה שלא רואים מכאן).

על יבגני סטנובסקי (Евгений Сатановский) – נשיא המכון לחקר המזרח התיכון ברוסיה (Институт Ближнего Востока) כבר כתבנו, וראיון עימו על סיבובי הלחימה הקודמים בינינו ובין החמאס פורסמו בזמנו באותה קטגוריה כאן בבלוג. לאחר התחלת מלחמת עזה הנוכחית הוא התראיין מספר פעמים בתחנות טלוויזיה ורדיו שונות, כאן תוכלו למצוא סרטון של הריאיון עמו בתחנת ה-TV  הרוסית  24 Россия

בשונה מאמצעי "התקשורת" הישראלים ניתן למצוא בו ניתוח מלא של המצב בין ישראל וחמאס המכיל תמונה כללית שונה בתכלית מתמונת המצב שאפשר לקבל באמצעות מזרחני חצר ישראלים ובאמצעי התקשורת שלנו (אולי בדלתיים סגורות הם אומרים משהו אחר?).

לאור חשיבות ניתוח המצב עבור הציבור היהודי דובר העברית בארץ ובעולם אשתדל לפרסם תרגום מקוצר של הנקודות החשובות בראיון עמו בנוסף לקישור הכללי ואפשרות להיעזר בדוברי הרוסית שלנו – התרגום מתחת לסרטון:  

Сатановский о ситуации в Израиле и Газе.23.07.14

cherrysun1234

פורסם בתאריך 23 ביולי 2014

תרגום מקוצר:

 • השאלה הראשונה איננה מופיעה בהקלטה – לפי התשובה אפשר להעריך את השאלה עצמה.
 • תשובת סט': בהתאם להסכמים החתומים, לא ניתן היה להכניס לרצועה ציוד צבאי וגם טילים, לא ליצרם ובסוף – כולם שכחו את זה – המצב הופך את כל אוכלוסיית רצועת עזה לבני ערובה של החמאס.
 • אני, כאדם שהיה בעזה לעיתים קרובות ויש לי שם המון ידידים, יכול להעיד באיזה אימה קיבלו התושבים את הבשורה שישראלים הלבישו עליהם את יאסר ערפאת עם אנשי הטרור שלו – והחמאס בהשוואה אליהם – הרבה יותר גרוע.
 • (0.55) היום היה אצלנו ראש הנציגות של הליגה הערבית והוא אמר שישראל אסרה להכניס לעזה לא רק ציוד צבאי אלא גם חומרי בניין כמו מלט, ברזל ואחרים – יוצא שישראל לא נותנת לתושבים שם לבנות את הבתים מחדש אחרי שהיא בעצמה הרסה אותם.
 • סט': "אדון נציג", כמו שאומרים אצלנו, משקר בלי להתבייש – אישורי היבוא לעזה, מלט וברזל בניין, אפשרו לחמאס לבנות שם עיר תת-קרקעית בעלת שלוש – ארבע קומות מתחת לפני השטח.

בקשר לאפשרויות של תושבי עזה: אחד מראשי החמאס בעזה  (ישמעאל הניה)  בדיוק לפני האירועים האחרונים קנה באזור היוקרה "רמאדה" מגרש של 2.5 דונם בארבע מיליון דולר – סכום לא קטן אפילו אצלם. לא כולם שמים לב שאף פעם לא מראים את עזה מהים – שלוש שורות ווילות שנבנו שם דומות מאוד לניס בצרפת. אז אלה ששולטים בעזה, ושולטים בכ- 1200 מנהרות הברחה (גם ממצרים) – חיים בעושר. אך אלה הקונים אצל החמאס מוצרי צריכה המובאים לעזה ע"י ארגונים בינלאומיים בתור עזרה ללא תמורה בכלל משלמים תשלום מלא שאנשי החמאס פשוט גונבים.

אז צריכים להוריד את החמאס מהשלטון, לעשות שם סדר, רק שיטות הלחימה שהישראלים מפעילים בעזה לא יצליחו להשיג את המטרה – לו במלחמת העולם השנייה היו בעלי הברית נלחמים עם הנאצים בצורה כזו בשטח גרמניה – הנאצים היו עדיין שולטים בברלין ובגרמניה כולה.

 • (1.10) בשנים 2008 ו-2009 דיווחו שהחמאס בעזה ניצל מוסדות רפואיים ובתי חולים, מתקני אונרא (UNRA) ,  אמבולנסים למערך הלחימה שלו, כולל שיגור הטילים. איך דעתך, חמאס אז וחמאס היום שונים?
 • סט': חמאס היום חזק יותר ומוכן למלחמה טוב יותר ומקצועי יותר, אם ב-2009 היו להם כאלף איש שניסו להילחם ולאחר ההיתקלות הראשונה ברחו וזרקו את הנשק, כעת את החמאס ניתן להשוות עם החיזבאללה בלבנון – וזה כוח רציני מאוד. אם יתנו להם להמשיך כך – הם מהר מאוד יגיעו לרמת דאע"ש בעיראק – אלה אנשי טרור ברמה גבוהה. היום מתקני או"ם בעזה מנוצלים לאחסון טילים וציוד צבאי אחר, ידוע מקרה של בית הספר של האו"ם , בו הם אחסנו טילים, האו"ם החזיר אותם לחמאס – גם כיום אמבולנסים מנוצלים להתניידותם של לוחמי החמאס – שום דבר לא השתנה.

האו"ם  בעזה משתף פעולה עם החמאס, עוזר לו ועליו רובצת אשמה כבדה בהפיכת עזה למרכז טרור. לנהל עימם משא ומתן הינו מעשה חסר הגיון, לכן ברוסיה אסור לנהל משא ומתן עם ארגוני הטרור – פשוט אסור. נקודה.

 • (4.30) איך אתה מתייחס לליגה הערבית בתור מתווך במצב הנתון שם? מה היא יכולה לעשות להשגת שלום באזור?
 • סט': אני מתייחס אליהם כאל פרובוקטור, רק קטן ובזוי – אין להם השפעה בשום דבר. היחיד שיכול להשפיע על החמאס ומנסה לעשות את זה – זו מצרים. להם יש גם לא מעט בעיות עם עזה – הם נלחמים עם טרור בסיני ומנסים לחסל אותו – ועזה היא הבסיס העורפי שלו.
 • (5.25) ג'ון קרי ומייקל בלומברג שנמצאים כעת במזרח התיכון יכולים לעזור לפתרון הבעיות בין ישראל ועזה?
 • סט': בקשר לבלומברג – אין לי דעה, הוא כנראה מנסה לצבור איזה הון פוליטי, אך אדון קרי יכול רק לדקלם איזה סיסמה אחת או שתיים מהסוג "אוהבי השלום בכל העולם, סלחו לי!", להתחיל לבכות בכי מר ולברוח הביתה, הנזק שהוא מביא גדול בהרבה מהתועלת ולא רק במלחמה הזו – בכל משבר שהוא ניסה להתערב – בסוריה או אוקראינה – הוא נכשל. גם התערבותו במשבר הזה יסתיים בכישלון.
 • (דקה 32)   היום ישראל מעבירה עזרה הומניטרית לעזה?
 • סט': ישראל מעבירה לשם כל יום בין מאה שבעים עד מאתיים משאיות עם מזון, תרופות, ציוד רפואי – כל שדרוש באמת לאוכלוסייה האזרחית. יותר מזה, גם כעת חולים או פצועים מעזה מגיעים לבתי החולים בישראל בדומה לעזרה לפצועים מסוריה שמקבלים עזרה רפואית בישראל בלי קשר למוצאם: גם אנשי אסד וגם המורדים מקבלים עזרה.
 • (דקה 7.34) ישראל מודיעה שמטרתה – ניטרול כשבעים אחוז מהמנהרות הקיימות ברצועה, מה שייתן לה שקט בטחוני למספר שנים, האם תצליח ישראל לחסל סופית את החמאס או את האוכלוסייה המזדהה שם עם החמאס?
 • אוכלוסיית עזה לא מזדהה עם החמאס – הם מוחזקים על-ידו בתור בני ערובה – אני מכיר אותם היטב. כעת אי אפשר להראות צילומים או סרטי טלוויזיה שהישראלים צילמו ב-2008-2009 – כי החמסניקים יירצחו מיד את כולם, בדיוק כמו שהם רצחו עשרת אלפים תושבים שם בעלייתם לשלטון. הבעיה שאין למי להעביר את עזה. צריכים לשלוט בעזה, מה שהישראלים בשום פנים לא רוצים לעשות – אז חייבים לשאול שאלות מאוד לא נעימות את הפוליטיקאים ישראליים: מה הם עושים בכלל? למה הם יצאו משם ב-2005? למה הם לא סיימו עד הסוף את המבצע ב-2008-2009 ? למה במשך עשרים שנה אחרונות ישראל לא סיימה עד הסוף שום מבצע צבאי – אם מפסיקים אותו באמצע – אחרי שנתיים-שלוש מקבלים אותה הבעיה משודרגת לרמת סכנה גבוהה יותר ומלחמה חדשה? הרי המודיעין הישראלי לא ידע בכלל שמתחת לעזה קיימת עיר חדשה בה מסתעפות מאות מנהרות. עלות כל אחת מהן ממיליון עד מיליון וחצי דולר ואם קרי אומר שהוא ייתן 47 מיליון דולר לחמאס – אז הם יבנו בעזרתו עוד שלושים מנהרות לפעולות טרור והברחה – המצב הזה לא ישתנה. אז או שישראלים יבינו שרק הם חייבים לטפל במצב –  כי אף אחד חוץ מהם לא יעשה דבר, מחמוד אבאס לא רוצה וגם לא יכול לטפל בעזה – על כן הם יצטרכו לחסל את חמאס כליל – זה אפשרי, אך לאחר מכן האחריות על עזה תעבור לכתפיהם: לחנך מחדש, ללמד, לבנות שרותי רפואה – ליצור מחדש עם שיבנה את ביתו שלו ולא יהרוג את שכניו – וזה מנוגד להלך רוח הפוליטיקה הבינלאומית העכשווית.
 • (דקה 9.55) יש ביטחון שאם חמאס אפילו יחתום על איזה הסכם הפסקת פעילות הצבאית – הזרוע הצבאית שלו תכבד אותו?
 • סט': קיים ביטחון בדבר אחד: אם הם יחתמו על הסכם כלשהו – הם יפרו אותו ברגע הראשון שירגישו שזה כדאי להם, ועד אז יהיו ארגונים אחרים שיבצעו את עבודתם בשמם.
 • (דקה 10.30) מהו הפתרון למצב שאפשר לצפות?
 • כמו ב-1945 – להילחם עד הניצחון – אך האם הישראלים יכולים להרשות לעצמם, לאור הצביעות הבינלאומית שאנו גם נתקלים בה בענייני אוקראינה? לולא כיפת הברזל שמצילה את הישראלים מאלפי הטילים ששולחים עליהם – היו היום החיילים הישראליים עומדים כבר בכל פינה בעזה, כי היו נהרגים כמה מאות או אולי כמה אלפי אזרחים ישראלים.
 • (דקה 11.12 ) אז לפי דעתך במלחמה הזו אין פתרון דיפלומטי, יש רק צבאי?
 • סט': בשום מלחמה אין פתרון דיפלומטי – קיים רק פתרון צבאי. הם כל הזמן מנסים למכור רעיון שהם מסוגלים למנוע מלחמה [רק בגלל שלדיפלומטים משעמם לחכות עד סיום הקרבות] – זה לא עובד, וגם לא עבד בשום מקרה בהיסטוריה.
 • (דקה 11.45) לדעתך, מבצע צוק איתן יכול ליצור מצב שייחסמו דרכי הספקת טילים לחמאס?
 • סט': אם ישראל לא תשתלט על עזה ולא תשלוט שם מספיק זמן על-מנת לנקות אותה ממחבלי החמאס – הכל יחזור למצב הקודם מהר מאוד.
 • (דקה 12.31) כמה כסף משקיעה ישראל להבטחת ביטחונם של תושביה?
 • סט': מדובר על מיליארדים. מיליארדי שקלים שעברו כבר למיליארדי דולרים. טיל אחד מכיפת הברזל עולה בין 20 ל-50 אלף דולר ולכיוון ישראל נשלחו כבר יותר מאלפיים טילים…. אלה סכומי עתק.  
מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה איך זה נראה משם?, אסלאם, אקטואלי, סרטונים מעניינים, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s