"האביב הערבי"

"The Arab Spring"

          מהפכה בתוניסיה

בסוף תהליך ההכנה הוחלט שהמדינה הראשונה, עליה יוכלו להשתלט בקלות האסלאמיסטים היא תוניסיה, מדינה קטנה יחסית, בעלת מסורת דמוקרטית (גם יחסית, כי על הדמוקרטיה בעולם המוסלמי קצת מצחיק לדבר) שעברה באותה תקופה משבר כלכלי עמוק. בקלות יחסית אורגנו בדצמבר 2010 הפגנות רחוב רחבות היקף ומהומות שהביאו לעשרות הרוגים ופצועים. ממשל נשיא המדינה דאז זין אל-עאבדין בן עלי ששלט בתוניסיה יותר מעשרים שנה, איבד שליטה על המתרחש בזכות העובדה שלהפגנות של תושבי המדינה המתוסכלים הצטרפו גם "אורחים" של הצבא האסלאמי שתפקידם היה ללוות את המהומות ולהפוך אותן לבלתי נשלטות. בינואר 2011 בן עלי ומשפחתו עזבו את תוניסיה והפרלמנט הכריז על הדחתו.

המהפכה בתוניסיה הייתה הראשונה בסדרת מהפכות במדינות ערב, אפשר ללמוד ממנה גם על שיטות הפעולה של השירותים החשאיים שארגנו את האירועים. כלי תקשורת נתנו לה כינויים רבים, ביניהם היה גם כינוי "מהפכת הוויקיליקס" – למהפכה קדמה "חשיפת" מברקים דיפלומטיים של מחלקת המדינה בארצות הברית באתר וויקיליקס, בהם בן עלי תואר "כאדם מושחת שאשם בקשיים הכלכליים במדינה" – ברור שהדלפה הייתה יזומה כדי להוסיף שמן למדורה.

       "האביב הערבי"

המהפכה בתוניסיה הייתה רק יריית פתיחה במהלך גדול הרבה יותר החובק את המזרח התיכון כולו. תוניסיה עצמה לא הייתה המטרה העיקרית של המהלך אלא מעבדת הניסוי. המטרה הייתה להשתלט על מדינות המפתח באזור: מצרים, סוריה ועל ספקית הנפט העיקרית לאירופה – לוב.

כבר כתבתי שבמקביל להכנות המעשיות לכיבוש מדינות ערב על ידי תנועות האסלאם הקיצוני הוכנו גם תכניות פעולה של מכונת התעמולה האמריקאית חובקת עולם על-מנת להכין את כולם להתרחשויות. אמצעי התקשורת המשרתים את הממשל האמריקאי, וגם "מומחים" ו"מלומדים"  הסבירו בכל העולם כמה שזה "ספונטני", "דמוקרטי" "פרוגרסיבי", צעד גדול להשלטת שלום עולמי.

נעשתה עבודה גדולה להמצאת שמות יפים וחיוביים לאירועים שהיו בעצם פעולות השלטת  תנועות האסלאם הרצחני על עמי האזור – לא רק האחים המוסלמים אלא ברית ארגוני הטרור המתחרים בקיצוניותם הייתה אמורה להשתלט על כל המזרח התיכון.

fsa-chain-girl

אז למהפכה בתוניסיה הדביקו שם: "מהפכת יסמין", לפעולות במדינות אחרות גם המציאו שמות בעלי ריח של חנות תמרוקים ולכל שרשרת האירועים שהפכה את המזרח התיכון לאזור הטובע בדם ואש המציאו שם: "האביב הערבי" –  הכל הוכן מראש ע"י מכונת התעמולה  של ממשל אובמה.

השכן המשוגע

השכן המשוגע

לא נתאר את כל ההתרחשויות, אלה היו ה-"אירועים החמים" של השנים האחרונות עליהם פורסמה כמות עצומה של דיווחים, נדגיש רק כמה נקודות החשובות בהם ונתאר את הצדדים שהושתקו מהציבור. נשתדל לתארם בסדר כרונולוגי, אף שכולם "פרצו" כמעט בו-זמנית בזכות "היד המכוונת" של הממשל האחים המוסלמים המוביל הראשי של האירועים.

חשוב להדגיש: בגלל האקטואליות של האירועים והתמשכותם גם היום, בפרקים הבאים נתאר רק את התחלתם ותוצאות הביניים.

       המהפכה במצרים

מצרים – מדינה הגדולה בעולם הערבי גם לפי השטח וכמות האוכלוסייה, הייתה ונשארה מדינה בעלת מתחים פנימיים עצומים. הממשל המצרי ומפלגת השלטון היו חדורים בשחיתות והמצב הכלכלי במדינה הלך והתדרדר. לפי פרופסור יבגני סטנובסקי (Евгений Сатановский)  – נשיא המכון לחקר המזרח התיכון במוסקבה: "מצרים – היא מדינה הנמצאת לפני התפרקות הכלכלית מוחלטת".

עובדה חשובה נוספת – מצרים היא המקום בו נולדה התנועה של האחים המוסלמים. בשנת 1928 אימאם חסן אל-בנא הקים אותה על-מנת להשליט את האסלאם הסוני בחוקה ובחיי החברה על מדינות סמל האחים המוסלמיםערב, שכל מערכותיהן היו אמורות להתנהל לפי  חוקי השריעה. עשרות שנים הם פעלו במחתרת – פעולתם הייתה אסורה, אך גם בתנאי המחתרת הם הפכו את רוב מוסדות הדת למרכזי פעולתם, הקימו סניפים רבים וגם יחידות צבא אסלאם מקומיות שפעלו בחשאיות מוחלטת. הם הצליחו לרצוח את הנשיא אנוור סעדת , אחרי חתימתו על הסכם שלום עם ישראל. השפעתם במצרים הורגשה בכל תחומי החיים.

האירועים במצרים החלו כמעט מיד אחרי ניצחון המהפכה בתוניסיה, הפגנות ופעולות מרי אזרחי החלו ב-25.01.2011 , שהפכו לא פעם למלחמת אזרחים ממש. כבר כתבנו על ברית התנועות האסלאמיות – ובמצרים את משימת המהפכה לקחו על עצמם האחים המוסלמים והחמאס (עזה). פרטים מעניינים על המהפכה במצרים אפשר לקרוא במאמרו של השגריר צבי מזאל "הקשרים הסמויים בין החמאס לאחים המוסלמים" שהופיע באתר (המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה) ב-05.01.13, הנה מספר קטעים מהמאמר (הדגשים הם שלי):

" …. בימים אלה הולכים ונחשפים סודות שיתוף הפעולה בין תנועת האחים המוסלמים לחמאס במהלך ההפגנות במצרים, שהובילו לנפילת שלטונו של מובארק. היומון המצרי “אלמסרי אליום” פתח את תיבת הפנדורה כאשר דיווח השבוע כי ראש מנגנון ביטחון המדינה, חאלד ת’רוואת, העביר לח’ייראת אלשאטר, סגן המדריך הכללי של האחים המוסלמים, חמישה רישומי הקלטות של שיחות טלפוניות שנעשו בין בכירים של האחים המוסלמים, וביניהם לבין בכירים של חמאס, במהלך הימים המכריעים של ינואר 2011. מהשיחות מתברר כי האחים המוסלמים ביקשו את סיוע חמאס כדי להגביר את האנדרלמוסיה במטרה להתיש את כוחות הביטחון. מטרה נוספת הייתה לשחרר את פעיליהם, שהיו כלואים בכלא “ואדי נטרון” וביניהם מוחמד מורסי, כיום נשיאה של מצרים שנעצר ימים ספורים קודם לכן.

מהשיחות המוקלטות עולה כי תנועת האחים הייתה מודעת להפגנות שהיו אמורות להתחיל ב- 25 בינואר וכי היה לה יד בארגונן או בהרחבתן.

להלן סיכום קצר של השיחות: בשתי השיחות הראשונות שהתקיימו לפני ה- 25 בינואר בין שני בכירים של האחים יש התייחסות לאירועי ה-25 וה-27. בשיחה הראשונה, ב-21 בינואר, אומר אחד מהבכירים כי במסגרת ההכנות לימים אלה הוא “נעזר בשכנים ואין מקום לדאגה”. בשיחה השנייה ביניהם, שהתקיימה למחרת, ב-22 בינואר, אומר אחד מהם כי “הכל בסדר” וכי “השכנים מוכנים”. בשיחה שהתקימה ב-24 בינואר, עדיין לפני ההפגנה הראשונה, בין בכיר של האחים לבין בכיר של חמאס, אומר הראשון “אתם מודעים למה שתבצעו אותו במדוייק” ועונה לו איש החמאס “בהחלט”. שיחה נוספת בין בכירי האחים לחמאס התקיימה ב-2 בפרואר, בעיצומן של ההפגנות. איש האחים מדבר בהתרגשות “איפה אתם, איני רואה איש מכם”. עונה לו איש החמאס “אין מקום לדאגה, אנו מאחורי המוזיאון (המוזיאון המצרי בכיכר התחריר), מכינים את המקלעת”. בשיחה האחרונה, ב-11 בפברואר, לאחר התפטרותו של מובארק, מברך איש החמאס את הבכיר של האחים ב”אלף ברכות” ומוסיף כי “זה נצחון גם לנו” ואיש האחים עונה “אתם עזרתם לנו ואנו חייבים… לכם”, “נפגש בקרוב”….

כותרות הקטעים הבאים (ממליץ מאוד לקרוא את המקור):

 • האחראים לשחרור האסירים מבתי הסוהר: חיזבאללה וחמאס
 • האחים חדרו למנגנון הביטחון המדיני
 • הכחשות והיעלמויות מקיום הקשר
 • בין מהאסירים ששוחררו בפריצות לבתי הסוהר: מוחמד מורסי

בקיצור: אחרי כשלושה שבועות של ההפגנות נשיא מובארכ אולץ להתפטר מתפקידו, הוא העביר את השלטון לידי הצבא שאירגן בחירות למוסדות השלטון במדינה. בבחירות לפרלמנט שהתקיימו ביוני 2012 ניצחה התנועה של האחים המוסלמים ומוחמד מורסי נבחר לתפקיד הנשיא (קיימים סימני שאלה רבים לגבי אמינות התוצאות האלה) ויש כאלה הטוענים שהייתה התערבות גסה של הממשל האמריקאי שהביא לזיוף תוצאות הבחירות, אך בפעם הראשונה מאז הקמתה התנועה של האחים המוסלמים היא נהפכה למפלגת השלטון.

ממשל "האחים" מעבר הים היה יכול לחגוג ניצחון נוסף.

15 2

המפגין בקהיר

גם כאן אפשר למצוא עקבות פעולת מכונת התעמולה של ממשל אובמה (כמו במהפכה בתוניסיה) – הם הדביקו למהפכה המצרית תווית: מהפכת הלוטוס – אותה השיטה של כינויים שנלקחו מחנות תמרוקים.

הפרק הבא: "התקוממות העממית" בלוב

הציור: סמל האחים המוסלמים

פוסט זה פורסם בקטגוריה אסלאם, אקטואלי, העולם מסביבנו, מלחמת העולם השלישית, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על "האביב הערבי"

 1. במסגרת "סדר העולם החדש" שלהם התכנית היא להפוך את כל מדינות ערב.
  האחרונה היא סעודיה. הרעיון הוא להביא את מחיר הנפט ל 200 דולר לחבית, אז, אמריקה תפתח את רזרבות הנפט שלה, ואז, יורידו את הדולר לאפס וינהיגו את המטבע בין לאומי.
  וכך יפטרו גם מהחוב הלאומי שלהם לסעודים שהוא בדולרים.

  לגבי ישראל….נו….

  בשורות טובות.

 2. פינגבאק: כיבוש ארצות הבית (3) | מיומנו של זקן השבט

 3. פינגבאק: מוחמד מורסי, אחים המוסלמים וממשל אובמה | מיומנו של זקן השבט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s