"התקוממות העממית" בלוב

The "popular uprising" in Libya

מלחמת הג'יהאד העולמית – The global jihad war  

המדינה הבאה בתור במהלך השלטת התנועות האסלאמיות על מדינות ערב הייתה לוב – השכנה המזרחית של תוניסיה הגובלת גם עם מצרים (מדינת האם של האחים המוסלמים) ובעלת קו גבול ארוך איתה – מהים התיכון ועד למדבר הגדול שברוב אורכו היה חופשי למעבר מבלי שמישהו ירגיש בכלל.

בשונה מתוניסיה אוכלוסיית לוב לא הומוגנית. בשטחה הגדול (כ-1,800,000 קמ"ר) חיים שבטים ברברים (Berber) חזקים שהיריבות בינם במשך מאות השנים הייתה סיבה לסכסוכים ומלחמות רבות. רק שלטון מרכזי חזק היה יכול להפסיק אותן ולגרום לאיזשהו שיתוף פעולה בינם. חשוב להדגיש שמשנת 1911 ועד סוף מלחמת העולם השנייה באפריקה (1944) לוב הייתה מושבה איטלקית. 

 

Libiyaהפעולה בלוב הייתה מסובכת יותר מקודמותיה בתוניסיה ומצרים, בלוב שלט יותר מארבעים שנה (מ-1969) מועמר קדאפי. שמה של המדינה בתקופת שלטונו היה: "הרפובליקה הערבית הסוציאליסטית הלובית".  קדאפי הקים צבא חזק ושרותי ביטחון שיכלו להתמודד עם כל תרחיש של התנגדות לשלטונו מועמר קדאפי 1ובמשך עשרות שנים הוא היה אחד מתומכי הטרור הגדולים בעולם כולו. בזכות מקורות הנפט העשירים לא היו בלוב שום בעיות כלכליות והיה לה מספיק כסף על-מנת להתחמש בנשק המתקדם בעולם וגם לספק אותו לארגוני הטרור ששיתפו עימה פעולה.

כדי להרדים את שרותי הביטחון של קדאפי ממשל אובמה במסגרת ביטול "ציר הרשע" (נגד מדינות התומכות בטרור) החל בהתקרבות ללוב, ביטל את כל העיצומים נגדה והתחיל במקביל לפתח קשרי מסחר. בינתיים בוצעו הכנות ארגוניות לתחילת המרד, חודשו קשרים עם החוגים האסלאמיסטיים בלוב ועם השבטים שנאמנותם לקדאפי הייתה בספק. בנוסף – מאות ואולי אלפי לוחמי צבא האסלאם חדרו לאזורים מוגדרים במדינה בהם היה אמור להתחיל המרד.

בדומה למצרים, ההפגנות ופעולות המרי האזרחי החלו בלוב לאחר שהיה כבר ברור שהמורדים בתוניסיה הצליחו להשתלט על המדינה. גל ההפגנות החל ב-15 בפברואר, בעיר בנגאזי שבמזרחה והן הפכו מהר למהומות והתנגשויות עם כוחות הממשלה ולאחר מכן הן התפשטו ברחבי המדינה כולה, וכנראה לצבא האסלאם היה חלק לא קטן בהם. למעשה התחילה מלחמת האזרחים.

מהלך ההפיכה בלוב היה שונה מאותם אירועים בתוניסיה ומצרים. במקרה הראשון השלטון היה חלש, ללא בסיס עממי רחב ונכנע כמעט מיד. במצרים שהייתה בעלת ברית נאמנה של אמריקה, ראשי הצבא המצריים התחשבו מאוד בדעה האמריקאית: אילצו את הנשיא מובארכ להתפטר ובחרו בדרך כאילו "דמוקרטית" לפתרון המשבר, על-פי הייעוץ האמריקאי. בלוב היה ברור שמועמר קדאפי הוא שליט בלעדי ושלטונו יציב והכוחות המורדים המקומיים לא יצליחו להשתלט על המדינה.

עוד נקודה חשובה: באירועי לוב פעלו כוחות נוספים חוץ מהשירותים החשאיים של ממשל האחים המוסלמים בארה"ב. פעלו שם גם ארצות אירופה, טורקיה וגם קטאר.

את הרקע להפלתו של קדאפי מתאר יפה פרופסור יבגני סטנובסקי

(Евгений Сатановский) נשיא המכון לחקר המזרח התיכון במוסקבה:

"… הוא הופל לא בגלל הנפט, גורמים רבים התאחדו בהפלתו כי לרבים נמאס ממנו והוא גם פגע בלא מעטים. רבים רצו להחליף את השלטון המרכזי החילוני החזק בלוב בפסיפס שבטים עם רקע אסלאמיסטי וגם בביטול הפרויקטים של קדאפי במדינות רבות באפריקה, שם הוא התחרה בסעודים, הקטארים והטורקים. הוא הפריע לתוכניותיו של ארדואן (Erdoğan)  שחושב את עצמו כסולטן האמיר הקטארי הקודםעותומני וטורקיה שכבר נהפכה לאימפריה. הוא גם הפריע לתכניותיו האישיות של סרקוזי (אז – נשיא צרפת) שאותו קנו הקטארים, והם עושים את אותו הדבר גם עם הנשיא המכהן  פרנסואה הולנד (François  Hollande ) , גם לאובמה (שנקנה על ידי הסעודים) וגם לאנגליה של קמרון. אבל הסיבה העיקרית הייתה בהעלבתו של האמיר הקטארי ע"י קדאפי: "אחי, השמנת כך שהתחת שלך לא נכנסת לכס הזהב. אתה דומה לחבית" (הוא התכוון לחבית הנפט), לא לעשות לינצ' לקדאפי היה כבר בלתי אפשרי – זה נהפך כבר לעניין של נקמת דם ערבית.

צילום – האמיר הקטארי הקודם (חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני)

קדאפי גם היה האויב של אל-קעידה וקבוצות אסלאמיסטיות אחרות שניצלו את טיפשות המערב שהתכוון להפיל את השליט "לטובת הדמוקרטיה"…

לא נפרט את כל מהלכי האירועים בלוב רק נדגיש את נקודות הציון העיקריות:

–      ב-24 בפברואר נפל אזור מזרח המדינה (קירנאיקה) לשליטת המורדים כולל הערים בנגזי, וטוברוק. המורדים ואנשי צבא האסלאם ניסו לכבוש את מערב המדינה – בלי הצלחה גדולה.

 • ב-17 במרץ החליטה מועצת הביטחון של האו"ם להכריז על לוב כאזור אסור לטיסה ולאכוף זאת באמצעים צבאיים.‏ ב-19 במרץ תקפו כוחות הצבא הלובי את מעוזי המורדים ללא כוח אווירי, על-מנת שלא יותקפו על ידי כוחות האו"ם. כוחות צרפתיים חדרו ללוב והתערבו לעזרת המורדים. למעשה כך החלה המתקפה של כוחות המערב על לוב.
 • בסוף אפריל, שגרירת ארצות הברית לאו"ם, סוזן רייס, הודיעה כי החיילים הנאמנים לקדאפי קיבלו ויאגרה ועודדו לבצע מעשי אונס באזורים שנויים במחלוקת או שבשליטת המורדים. הטענות עלו בשידורי אל-ג'זירה (ערוץ הטלוויזיה השייך לאמיר הקטארי) בחודש הקודם, שמצאה ויאגרה בכיסיהם של חיילי ממשלה. "ארגוני זכויות אדם" "ועובדי הסיוע" הודיעו שהם "תיעדו" מקרי אונס שבוצעו על-ידי לוחמים נאמנים לממשלה. סוכנות הסיוע הבריטית "להציל את הילדים" אמרה שיש לה דיווחים על ילדים שנאנסו על ידי אלמונים. דובר המורדים פרסם שחיילי הממשלה ביצעו שורה של תקיפות מיניות בבנגאזי לפני כיבושה על ידי המורדים. כל הטענות על האונס נחקרו על ידי ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" שלא מצא ראיות לאמיתותם. לפי הארגון קיימים סימנים לכך שכמה וכמה פעמים המורדים בבנגאזי הפריחו טענות שווא ביודעין עם ראיות בדויות. בסוף אף דיווח על האונס לא קיבל אישור אחרי סיום המלחמה.
 • ב- 27 ביוניהוציא בית הדין הבינלאומי צו מעצר לקדאפי.
 • ב 20 באוקטובר2011  יחידות המורדים בחיפוי אווירי של כוחות NATO  הגיעו למקום המסתור של מועמר קדאפי בעיר הולדתו סירת (Sirte). הוא הוצא ממנו וקבוצת מורדים ביצעה בו לינץ' ורצחה אותו. הלינץ' צולם וקיימים סרטונים על הירצחו (הזהרת צפייה).

המטרה הושגה, השלטון המרכזי בלוב הופל ואז במדינה החלה תקופת תוהו – כולם נלחמו בכולם, בנוסף לשבטים המקומיים נכנס והצטרף למשחק גם צבא האסלאם, הדם נשפך כמו מים.

Libyan rebel fighter

An armed Libyan rebel fighter kicks a soccer ball near Moammar Gadhafi's Bab al-Aziziya compound as it is engulfed in flames. Libyan rebels captured the palace after days of fighting for control of Tripoli. (Maxppp/ZUMAPRESS)

לסיכום:

 • קשה לטעון שזו הייתה המטרה של יוזמי האירועים בלוב – המלחמה שם נמשכת עד היום. עצם קיומו של מצב תוהו בשטח הענקי הממוקם במרכזה של צפון אפריקה עם כמות אדירה של נשק מתקדם ביותר שנהפך זמין לכל דורש וזליגתו לכל הכיוונים אפשרה הצתת מלחמות במקומות נוספים או הפיכת מלחמות שהמזרח התיכון היה רגיל להן למלחמות בעידן המאה העשרים ואחת: נשק מתקדם – בעיקר טילים ממחסני הציוד הצבאי הלובי גרמו לנהרות דם שזרמו מאז בכל רחבי המזרח התיכון.
 • בדומה לפרקים הקודמים אנו מנסים גם להתייחס לשיטות פעולת יוזמי המלחמה בלוב. כאן בולטת מאוד המלחמה הפסיכולוגית המופצת בעזרת מכונת התעמולה של ממשל האחים המוסלמים מעבר הים, אך גם הצטרפותם של אמצעי התקשורת במדינות אירופה בהפצת שקרים שלא היה להם שום בסיס, כולם נהפכו לבובות של אל-ג'זירה.
 • כנראה בגלל "ההצלחה המפוקפקת" של המהפכה בלוב – היא קיבלה כינוי: "מהפכת הוויאגרה"
 • מדינות אירופה שהצטרפו ברצון ובשמחה למתקפה על לוב פתאום מצאו את עצמן מול התקפה בלתי צפויה: מתקפת מהגרים מוסלמים מאפריקה. מיליוני מסתננים מצאו את הדרך הקלה יחסית להגיע ליבשת בחציית הקטע הימי הקצר בין חופי לוב וחופי איטליה – הם מציפים כעת את ארצות אירופה שלא יכולות למצוא שום פתרון לבעיה – כך הן חתמו לעצמן גזר-דין מוות.
 • ואיך לא – ארצות הברית שיזמה והובילה את האירועים בלוב קיבלה "תודה" מצלצלת מארגון אל-קעידה: ב-11 בספטמבר 2012 הם השמידו את הקונסוליה בבנגזי, הרגו את השגריר של ארה"ב בלוב ופרסמו את הפעולה באינטרנט.
 • The U.S. Consulate in Benghazi is seen in flames
 •  The U.S. Consulate in Benghazi is seen in flames on September 11, 2012, during a protest by an armed group said to have been protesting a film being produced in the United States. (Photo by Esam Al-Fetori/Reuters.)

פוסט זה פורסם בקטגוריה אסלאם, אקטואלי, העולם מסביבנו, מלחמת העולם השלישית, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על "התקוממות העממית" בלוב

 1. הרואה את הנולד הגיב:

  בכל מקום במזה"ת בו התערבה ארה"ב בעשורים האחרונים, נוצר תוהו ובוהו, הפיכות, אי-יציבות שלטונית והשתלטות קיצוניים המסכנים את שלום העולם. זו התוצאה של פעילות "ידידתנו הגדולה" שהשמאל האנטי-יהודי/ אנטי ציוני ממשיך לסגוד לה בעיוורון [או מתוך זדון, לחיסול המדינה היהודית והפיכתה לעוד מדינה 'רב-שבטית'?]

 2. פינגבאק: הפלישה המוסלמית לאירופה: בוז'י רוצה שיפלשו גם אלינו | מיומנו של זקן השבט

 3. פינגבאק: השקר של העם ה"פלסטיני" | מיומנו של זקן השבט

 4. פינגבאק: גשם פטרודולרים מקטאר | מיומנו של זקן השבט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s