"היהדות הרפורמית": נא להכיר

יש דבר כזה? כנראה שכן – בזמן האחרון אנו שומעים את הביטוי לעיתים קרובות. האם זו יהדות? כאן הבעיה – ברגע של "רפורמה" (שינוי) ביהדות, קל מאוד לשנות אותה כך שבעצם לא תישאר יהדות כלל והיא תהפוך לעבודה זרה (מה שקרה לנצרות בזמנו). בואו ננסה להסכים שהם עדה יהודית בדומה לחסידים, ליטאים, בוכרים, נטורי קרתא – ואני בטוח שמיד רובם יתנגדו, כי יהודי מכל הזרמים האלה יוכל להתפלל בבית הכנסת של כל זרם אחר בלי שום בעיה – חוץ מבית הכנסת של הרפורמים.

Reform synagogue 11

בית הכנסת הרפורמי

אשתדל לא להיכנס לדיון תיאולוגי, אין לי גם ידע מתאים לשם כך, אלא רק להזכיר מספר עובדות שיתנו את התמונה הכללית ואת המסקנות כל אחד יסיק על-פי הבנתו.

בזמן איסוף החומר על הכת הרפורמית נכנסתי לאתרים שונים, כולל ויקיפדיה והייתי מופתע מהסופרלטיבים שבני הכת נתנו לכת שלהם (ובעצם לעצמם): "יהדות מתקדמת", "יהדות ליברלית", "יהדות פרוגרסיבית" בנוסף ל"יהדות הרפורמית". חכמינו ז"ל אמרו לא פעם שזכותו האדם – לאהוב את עצמו – אבל עד כדי כך?

קודם כל קצת נתונים היסטוריים: היהדות הרפורמית הופיע לראשונה בגרמניה בתקופת כיבושה ע"י צבא של נפוליון (התחלת המאה ה-19), עם הסרת המחיצות שהפרידו בין היהודים ועמי האזור והכרזה על שוויון כל האזרחים. ההתחלה הייתה בשינויים טקסיים קטנים (העיקר בהתנתקות ממעמד הר סיני, שכנראה הציק מאוד למייסדי הכת) ובקהילות בודדות, אך במשך הזמן החלה התארגנות, בניית מסגרות חדשות וגם שינויים מהותיים יותר בכללי הדת היהודית. לא נכנס לפרטים – הם לא חשובים בשבילנו.

בסוף המאה ה-19 בתקופת חוזה המדינה בנימין זאב הרצל הם כבר היו מאורגנים עם קהילות, בתי הכנסת, בתי מדרש, אך השינוי העיקרי היה בעצם הגדרת עצמם: טענתם הייתה שהם גרמנים, בעלי דת יהודית. להרצל הייתה דעה די מוצקה עליהם והוא היטיב להציב גבולות בין הרפורמים ליהודים: הוא קרא להם "איזראליטים" והתייחס אליהם כאל לא יהודים. הם כנראה תקפו את עצם הרעיון של הקמת המדינה היהודית, והוא כתב עליהם בעיתון התנועה הציונית, "Die Welt”,   מתאריך 2.7.1897 :

נשות הכותל 6

צילום מהעיתון (תודה לאתר Kr8 ).

       למתקשים בהבנת הגרמנית – תרגום חלקי:

"… נראה לנו כי האיזראליטים שאינם רואים עצמם כיהודים לאומיים אלא כשייכים לאומה אחרת צריכים היו להניח אותנו בשקט להרגשות העם שלנו".

"… אנו מכבדים את לאומיותם, יכבדו נא הם את שלנו, כנהוג בין העמים… "

אחרי מלחמת העולם הראשונה אם נדידת היהודים לעבר האוקיאנוס האטלנטי היה אפשר למצוא קהילות גדולות של הרפורמים במקומות רבים בארצות הברית של אמריקה וקנדה שהמשיכו גם שם בשינויי אורח החיים הדתי שלהם. הכל נהיה מותר: הגעה במכונית לבית הכנסת בשבת, תפילות משותפות של גברים ונשים, אישה עם טלית וגבר לבוש רגיל, נישואי תערובת שהלכו והתגברו. בבית הכנסת הרפורמי אפשר לפגוש רב עם הכומר הנוצרי מחתנים "זוג מאושר", או קהילת נשים רפורמיות בטליתות.

Women of Reform

Women of Reform

 גם בארץ אפשר להתרשם ממראה הרפורמים לפי "כח המחץ" שלהם – נשות הכותל:

נשות הכותל 12

מנהיגות נשות הכותל עם בעליהן

לא פשוט לשפוט את היהודים החיים בגלות. הם חיים בתנאים קשים וסביבתם, לפעמים, דומה מאוד לסביבת סדום. אם הם מצליחים להתנתק ממנה ולחיות חיים יהודיים עם שינוים קלים העוזרים להם לשרוד – יבורכו, אבל אם הם מנסים להיות דומים לאותה סדום עצמה – אין להם תקווה ותקנה. בכל זאת, לדעתי, ב"יהדות הרפורמית", עם כל הסטיות שיש בה מהדת היהודית, קיימים לא מעטים שאפשר באפן בטוח לשייך אותם ליהדות. אך השפעת סביבת סדום משאירה את החותם על לא מעטים. עוד נקודה חשובה – הם הולכים ונעלמים: אחוז נישואי התערובת מתקרב שם ל- 100% , עוד דור אחד והם יהפכו לתופעה היסטורית.

זו כנראה הסיבה שחלק מהם נמצא בחוד החנית של פעילות אנטישמית ואנטי ישראלית בכל קצוות תבל וגם בארצנו.

כתבתי קודם שהסיבה העיקרית לעצם קיומה של היהדות הרפורמית – תנאי גלות קשים, לכן בארץ אין שום סיבה לקיומה של הקהילה הזו – הם יכולים להצטרף לכל קהילה אחרת המתאימה להם, אך לא, קיימים לא מעטים שמנסים להכניס לארצנו הקטנטונת את הריקבון של הקהילות הנמצאות במצב מוות קליני בגלות כדי ליצור ריב ופילוג במדינה היהודית – בשליחות השירותים החשאיים של "ידידינו הגדולה" מעבר הים.

ב-15 ביוני 2015 פרסמתי בבלוג סיפור הספר "המלחמה החשאית נגד היהודים"

("The Secret War Against the Jews ) – על פעילויות שירותים חשאיים של ארצות הברית ואנגליה נגד היהודים עוד לפני הקמתה של המדינה היהודית ואחרי – סיפור מרתק שנמשך עד היום. קטע קצר מהסיפור:

"… המחברים מראים כי מדינות מערביות רבות, במיוחד ארצות הברית ובריטניה, ביצעו משימות ריגול זדוניות עוד בתקופת מנדט בפלשתין ומאוחר יותר בישראל, במשך שנים רבות, מאז 1944 המודיעין האמריקאי והבריטי ביצעו האזנות סתר בלתי חוקיות של מנהיגים יהודים בשתי המדינות. בעוד על פני השטח שתי מדינות אלה ואחרות מתיימרות היו להיות בעלי בריתה של ישראל, אך הם למעשה, באמצעות שירותי המודיעין שלהם, מסרו את סודותיה  לערבים…"

כאן בארץ חוד החנית של התנועה הרפורמית (קריא: זרוע של "ידידינו" מעבר הים) – הוא ארגון "נשות הכותל".

במאמר: נשות הכותל: נא להכיר (26.08.2013) כתבתי:

"… בכל עם קיימים אנשים שמנסים להיות שונים מכולם. הם יכולים תמיד לבטא את זה בדרכים מקובלות, בצורה תרבותית ובשקט. גם במקרה של "נשות הכותל" הן היו יכולות להתפלל בעזרת נשים כמו מאות אלפי נשים יהודיות שעשו את זה במשך הדורות ואף אחד לא היה אומר מילה. אך נשות הכותל יוצרות פרובוקציות במודע, אפילו בפקודה. עצם הפעולה נקבעה לא על-ידי נשות הכותל שבזכות התסביכים הרבים שיש להן במקרה הטוב היו אולי משחקות במועדון שלהן ב"תפילות" עם טליתות, או בלעדיהן, ולוקחות חלק ב"משחקים" אחרים של הכת הרפורמית. הפעולה באזור הר הבית, היקפה ומטרתה נקבעו רחוק מכאן – בחדר הפיקוד העוסק במבצע השמדת ישראל. הם החליטו על פרובוקציות באתר קדוש זה בכוונה לגרום לעונש על העם היהודי כולו בגלל החטא הזה, שבטח יבוא אחרי המעשים של "נשות הכותל". אם נעבור על זה בשתיקה – כולנו נהיה שותפים לפשע. כל אחד שלא יגנה, לא יודיע בקול רם וצלול שאין לו חלק במעשה יהיה יעד לעונש..."

נשות הכותל 13

נשות הכותל

על-מנת שנכיר את החומר האנושי הנשלח אלינו מאמריקה ליצירת הפרובוקציות בהר הבית ננסה לתאר את מנהיגת הקבוצה נשות הכותל:

 • ענת הופמן – מנהיגת הקבוצה (יושבת ראש – ברור). היא גם מככבת בתור ראש המרכז לפלורליזם יהודי (אותה "התנועה הרפורמית"). זה לא הכל. היא הייתה גם פעילה ב"אגודה לזכויות האזרח" – המבשרת על הקמת הקרן לישראל החדשה וגם ב"-נשים בשחור". זוכרים את ה-"שחורות" המפגינות בצמתים בימי הפיגועים הקשים של תקופת אוסלו ומזדהות עם הרוצחים? היא הייתה שם גם! עכשיו ברור יותר מהו "הפלורליזם היהודי" ומהי "היהדות המתקדמת". עוד נקודה מעניינת: היא עבדה די הרבה זמן במקביל בכל הארגונים המוזכרים או בחלק מהם. כנראה, לא בחינם ולא בהתנדבות…"

אז מהו היחס הרצוי ליהודים הרפורמיים? לדעתי, בבסיס היחס האישי אליהם, במידה והם בני העם היהודי, צריכה להיות גישה כמו לבני עמינו אחרים בלי שום הבדל, אך הגישה לארגונים שלהם, לא משנה מהו שמם, חייבת להיות אחרת.

בעצם הם לא משתפי פעולה עם האויב אלא הם האויב!

במהלך כל ההיסטוריה שלהם הם נלחמו נגד העם היהודי והתנועה הציונית. בשנים האחרונות המלחמה שלהם נגדנו הלכה והחריפה – ואין מקום לדריסת רגל כלשהי של ארגוני הרפורמים במדינה היהודית.

 ולסיום – הנקודה הפיקנטית של "היהדות הרפורמית" שגם אותה צריך להכיר. השפעת "הכל מותר" מביאה תמיד תוצאות מפתיעות. גם אצל הרפורמים הפנטזיה עובדת שעות נוספות וממציאה טקסים חדשים. כך בסוף הם הגיעו גם לחגיגות בר מצווה לכלבים עם כיפה על ראש הכלב ולפעמים גם עליה לתורה. כל אחד שרוצה להכיר את "היהדות המתקדמת" חייב לראות סרטון קצר של אחת מ"חגיגות" האלה:

 Bark Mitzvahs Popular by American Dog Lovers

   

נושאים דומים:

"נשות הכותל", האם שמעתם עליהן?

 השואה והניו יורק טיימס

פורסם ב- 1 במאי 2016

פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואלי, במדינת החלמאים, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

10 תגובות על "היהדות הרפורמית": נא להכיר

 1. כנראה שכאן הביולוגיה תעשה את שלה בחיסול אירגוני הברק מצווה ההזויים הללו..

 2. פינגבאק: "השתלמות מפקדים" בצה"ל | מיומנו של זקן השבט

 3. אחת הגיב:

  כל פלג נוסף לאורתודוכסי, הינו סכנה לעצם קיום העם היהודי. אני אומר זאת למרות שאישית נח היה לי יותר בתפילות בבית כנסת בו יושבים יחד כל בני המשפחה. אם לא נשמור על מסגרת אחת, אחידה, צפוי עמנו להיעלם מבמת ההיסטוריה, בדומה לעמים אחרים.

 4. פינגבאק: "נשות הכותל", האם שמעתם עליהן? | מיומנו של זקן השבט

 5. פינגבאק: משלחת ראשי התנועה הרפורמית | מיומנו של זקן השבט

 6. פינגבאק: "הסערה" התורנית של הרפורמים | מיומנו של זקן השבט

 7. פינגבאק: מלחמה על ירושלים (2) | מיומנו של זקן השבט

 8. פינגבאק: הפוטש | מיומנו של זקן השבט

 9. פינגבאק: צה"ל: הקרן החדשה וקרן ווקסנר | מיומנו של זקן השבט

 10. פינגבאק: אנטישמיות והכסף | מיומנו של זקן השבט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s