בית המשפט העליון: נקודות מבט

קישורים מעניינים 16/2

בכל מדינה, דמוקרטית יותר או פחות, קיימים מוסדות המאפשרים לה לתפקד, להתפתח, להגן על גבולותיה, לאכוף את החוקים – בקיצור לתת אפשרות קיום לחברה ככלל ולאזרחים כפרט ולקיים אורך חיים המתאים להם. בדרך כלל קיימות מספר מערכות שלטון המבצעות את תפקידם במקביל ללא התערבות לפעילות המערכות האחרות אך בכל מצב קיים גם מוסד שהוא הריבון, בחברה דמוקרטית הוא כלול מנבחרי ציבור והוא הנציג הישיר של העם, קובע חוקים מקים מוסדות ממשל שצריכים לנהל את החיים היום יומיים של החברה בכל התחומים. הוא גם קובע את דרכי פעולת מוסדות אלה, וכללי התפקוד והרכבם האנושי.

גם במדינתנו הקטנטונת כאילו מתקיימים כל הכללים האלה: הכנסת (הריבון) מקימה ממשלה מנבחרי הציבור שזכו לאמון הרוב בעם  על-מנת למשול, מחוקקת חוקים האמורים לקדם את החברה – וכאן היא פתאום פוגשת מוסד אחר שהיא הקימה המתערב בעבודתה, ובהחלטותיה – בית המשפט העליון – המרשה לעצמו לפסול החלטות הקשורות לפעמים לעניינים גורליים ממש. רק כמה תוצאות פעילותו:

 • אי אכיפה של חוקי המדינה במגזר הערבי שהביא לצמיחת הפשע המאורגן, גניבות רכוש, ציוד חקלאי ותעשייתי, בניה בלתי חוקית בממדים מפלצתיים ממש.
 • נוכחות של כמאה אלף פולשים מאפריקה בערי ישראל, טרפוד כל ניסיון החזרתם הביתה או הוצאתם למדינה השלישית או למקומם במחנות הפליטים.
 • טרפוד הפיתוח של שדות הגז היכול להוות מכה אנושה לכלכלת המדינה שכבר הביא כנראה נזק של מיליארדים לא מעטים.

 לא רוצה להאריך – "הקריקטורה המשפטית" מלווה אותנו כבר הרבה שנים וכנראה נצטרך לחזור לנושא לא פעם אחד. בינתיים אתן כותרות, מספר משפטים וקישורים של כמה ידיעות או מאמרים המתארים את הרכבו של בית המשפט העליון ופעילותו מנקודות מבט שונות.

נתחיל מהידיעה על התבטאות מעניינת של שופט בית המשפט העליון בארה"ב אנתונין סקלייה ז"ל סקלייה 1jpg(Antonin Scalia) מלפני כתשעה חדשים, הקשורה דווקא לבית המשפט העליון הישראלי. היא פורסמה באתר http://ukhumanrightsblog.com, ואצלנו – בפייסבוק, בדף של התנועה למשילות ודמוקרטיה. התבטאויות הכי מעניינות שלו:

 • "כשאני רוצה לוודא שבית המשפט שלנו לא כל כך רע, אני מעיין בפסקי הדין של ביה"מ העליון הישראלי"

  "… תפקידו של בית המשפט אינו לראות דרך החוק את מה שהוא חושב שנכון, אלא לראות מה החוק אומר שנכון..."

דיווח (חלקי) על התבטאותיו של סקלייה מאתר הפייסבוק:

סקלייה 2

 הקישורים

דף של התנועה למשילות ודמוקרטיה:

https://www.facebook.com/Meshilut/photos/a.498627813589596.1073741829.306539462798433/836223659830008/?type=3&theater

אתר http://ukhumanrightsblog.com

http://ukhumanrightsblog.com/2015/07/03/not-dumping-on-anyones-living-tree-scalia-visits-uk/ 

הסיפור הבא פורסם בסוף שנת 2011 באתר NEWS 1 על נשיאת בית המשפט העליון דאז דורית בייניש שבתקופת כהונתה קבעה את הרכבו של בית המשפט העליון המכהן גם כעת. כתבה מעניינת וחשובה של עיתונאי יואב יצחק על התנהגותה של דורית בייניש בפרשת עו"ד יחזקאל ביניש (בעלה) ש "… ביצע עבירות חמורות בכספי התזמורת הסימפונית ירושלים בראשה עמד. ביניש גנב מאות אלפי ש"ח שהיו מיועדים לקופתה. הוא ביצע רישומים כוזבים במסמכי תאגיד, לא העביר ניכויים כדין, קיבל כספים במזומנים עבור התזמורת והעביר את חלקם הגדול לאחרים בלא רישומים כדין. ביניש העלים מיסים ואף סייע לאחרים להתחמק מתשלומי מס, שיבש מהלכי חקירה ומשפט ועוד ועוד. גם לאחר שהחל ההליך המשפטי נגדו, הוא ניצל לרעה את מעמדה של רעייתו, כדי להטיל מורא על בעלי תפקידים בכירים ברשות המיסים.…" (מהכתבה)

אך הסיפור חמור מזה. חמישה מהם שסייעו בחילוץ בעלה, עו"ד יחזקאל ביניש, מהגשת כתב אישום נגדו נבחרו בעזרתה הפעילה של דורית בייניש לבית המשפט העליון: עדנה ארבל, אליקים רובינשטיין, דוד חשין, עוזי פוגלמן ומני מזוז.

כמו תמיד – כותרת, מספר קטעים (ממליץ מאוד לקרוא את הכתבה כולה – היא תעזור להבין באיזה עולם אנו חיים) והקישור:

כיצד משחיתה הנשיאה את מערכת המשפט   יואב יצחק

ביניש – עבריינית סדרתית 

"… ברשימה שלהלן אציג את ביניש, בדיוק כפי שהיא: מושחתת, עבריינית סדרתית. נראה כאן, כי ביניש פעלה כעבריינית סדרתית, כאשר במאמציה לגונן על בעלה היא ניצלה לרעה את מעמדה כשופטת בית המשפט העליון, ולאחר מכן כנשיאה.

למרות האיסורים החמורים בחוק, ביניש לא נמנעה מלגמול לכל אותם בעלי תפקידים בכירים שנתנו ידם, בשלב כזה או אחר, לחילוץ בעלה – עו"ד יחזקאל ביניש, מאימת הדין. שישה אישים נהנו מגמול מפוקפק. הגמול שניתן להם: התגייסות למינוים לבית המשפט העליון. לא פחות. ואלה השמות, לפי סדר-הדברים: חמישה לאחר מעשיהם בפרשת ביניש – עדנה ארבל, אלקים רובינשטיין, דוד חשיןעוזי פוגלמןמני מזוז; שופט אחד לאחר שדחה ערעור נגד ביניש – צבי זילברטל. …"

האירוע, הגמול"

ביניש לא שכחה את כל אותם בכירים שסייעו לה ולבעלה. הגמול שניתן להם: שתדלנות למען קידומם לבית המשפט העליון, תוך ניצול מעמדה בבית המשפט העליון בכלל ובוועדה לבחירת שופטים בפרט. הרשימה מדאיגה ומפחידה…"

בכתבה מתוארים המעשים של כל אחד מה"עוזרים" והגמול שהם קיבלו.

הקישור:

http://www.news1.co.il/Archive/002-D-66564-00.html?t=232616

רוב אמצעי התקשורת הממסדיים "חגגו" בימים אחרונים בקשר לביקורת שרת המשפטים איילת שקד על "פסיקת בג"ץ בעניין מתווה הגז ובהחלטתו לפסול את מתווה הגז של הממשלה מ-27.03 הוא נטל סמכויות השר יריב לויןלא לו. פורסמה כמות אדירה של כתבות ודיבורים על הנושא, לעומתם הושתקו נאומי הביקורת בכנסת של שר מכהן נגד בית המשפט העליון. ביום ב', 28.3.16, במליאת הכנסת, תקף השר יריב לוין,  את האקטיביזם השיפוט. קטע מדבריו:
"אני חושב שאפשר ללכת. אני אומר לכם את האמת. אנחנו ממילא לא קובעים כלום. אנחנו ממילא לא נחשבים. ממילא יש אחרים שמחליטים במקומנו. אנחנו הרי כאחד האדם, הולכים ומגישים עתירות בפני, איך נקרא, אותם עליונים, והם קובעים. הם מכתיבים מדיניות, הם מחליטים אם חוק נאה בעיניהם אם לאו, אם החלטה נאה בעיניהם אם לאו. אם מינוי כזה או אחר יפה בעיניהם, אם לאו. הפעם הם אפילו לא הגבילו את עצמם, כביכול, לעניינים פרוצדוראליים. הם פשוט ישבו במקום הממשלה וקיבלו החלטות…"
דיווח על נאומי השר יריב לוין, כולל מספר קטעים וקישורים:

מתקפה חסרת תקדים  עידן יוסף

לוין נגד שופטי העליון: יצורים נעלים

"קומץ שופטים מכתיבים את אמונותיהם על כלל החברה ומבטל החלטת ממשלה נבחרת ללא בסיס ממשלתי" "בדמוקרטיה יש שלטון חוק ולא שלטון השופט"

"אולי הגיע הזמן שבאמת נעשה מעשה ופשוט נקום ונצא מפה. ואז יהיה ברור באיזו מציאות אנחנו חיים ונבהיר באיזו מציאות אנחנו חיים. כי למה שמתרחש במדינת ישראל בימים אלה יש הרבה מאוד שמות, אבל דמוקרטיה הוא לא אחד מהם. והמציאות הבלתי נסבלת הזו, שבה קומץ שופטים שבוחרים את עצמם בחדרי חדרים, ללא שום שקיפות, בהליך אנטי-דמוקרטי בעליל, מכתיבים את השקפת עולמם ואת אמונותיהם וכופים אותן על כלל החברה הישראלית, בניגוד מפורש להחלטות שנמצאות בליבת הסמכות הן של הממשלה והן של הכנסת – אלה דברים שמקומם לא יכירם. זה הדבר האנטי-דמוקרטי האמיתי, שקומץ שופטים מבטל החלטה של ממשלה נבחרת רק כי זה לא נראה לו מספיק".
עוד ציין השר לוין כי "כל הדבר הזה גם מתנהל תחת מן מסך עשן כזה של כל מיני מילים גבוהות. למשל, באים ואומרים לנו לא פעם שההחלטה או החוק או המינוי, או כל פעם משהו אחר, הוא לא חוקתי. טוב. תשמעו, יש לי הרבה מאוד ידידות והערכה לאחינו בני העדה הדרוזית, אבל אני לא ידעתי שמדינת ישראל אימצה לעצמה את עקרונות הדת הדרוזית. כי בדת הדרוזית, כפי שבוודאי לא מעט כאן יודעים, ההלכה היא נסתרת. יש חכמי הלכה מעטים שיודעים את התורה, ורוב בני העדה אינם מכירים אותה. והנה גם פה, אני העני והדל פעם אחר פעם בא ומבקש שמא יואיל בטובו מישהו מאותם חכמי דת שיושבים בבית המשפט העליון להציג בפני את אותה חוקה. ניסיתי. תאמינו לי, התאמצתי. הלכתי ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים, סיימתי את התואר, את החוקה לא מצאתי. ישבתי בספרייה, באמת חיפשתי, לא הלך. הלכתי אחר כך, עבדתי כעורך-דין פרטי שנים ארוכות, גם זה לא עזר. נכנסתי לפעילות בלשכת עורכי-הדין, אפילו ממלא-מקום ראש הלשכה הייתי, את החוקה לא מצאתי. חשבתי שכשאבחר לכנסת, ואכנס בשעריה של ועדת החוקה, חוק ומשפט משהו יועיל. גם זה לא קרה. תאמינו או לא, אפילו בוועדת שרים לחקיקה טרם מצאו את החוקה המדוברת."
הקישור:

http://www.news1.co.il/Archive/001-D-377345-00.html

סיפורו של ה"פוטש" המשפטי

פורסם ב- 11 באפריל 2016

האליטה באולימפוס (קישורים מעניינים 9)

8 בספטמבר 2012

האם מדינת ישראל היא אכן דמוקרטיה?

פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואלי, במדינת החלמאים, צדק, חוק ומשפט, תקשורת, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

14 תגובות על בית המשפט העליון: נקודות מבט

 1. David Pisanti הגיב:

  יפה, נכון, חשוב ומענין.

 2. חונטה נפשעת, פוסט ציונית, בזויה וארורה הדוחפת את המדינה לתהום, השתלטה לנו לא רק על המדינה אלה גם על החיים, בהשחיתה עד היסוד את מערכת המשפט ואת חיי הנזקקים למערכת לגיהינום. אלוקים שמור עליי משופטי, משונאי אשמר בעצמי.

 3. פינגבאק: סיפורו של ה"פוטש" המשפטי | מיומנו של זקן השבט

 4. פינגבאק: דמוקרטיה לפי מרים נאור | מיומנו של זקן השבט

 5. פינגבאק: הצדק של מרים נאור | מיומנו של זקן השבט

 6. פינגבאק: זה רדיו? | מיומנו של זקן השבט

 7. פינגבאק: מסתננים: אתם מכירים אותם? | מיומנו של זקן השבט

 8. פינגבאק: ערוצי השקר בפעולה | מיומנו של זקן השבט

 9. פינגבאק: בית הדין הגבוה מדי | מיומנו של זקן השבט

 10. פינגבאק: שרון חורש (אדם גולד): התפתחויות אחרונות | מיומנו של זקן השבט

 11. פינגבאק: מערת הנחשים של הצדק הישראלי | מיומנו של זקן השבט

 12. פינגבאק: מכתבו של הסופר | מיומנו של זקן השבט

 13. פינגבאק: אחמד טיבי: נא להכיר | מיומנו של זקן השבט

 14. פינגבאק: משפטו של בנימין נתניהו: קישורים מעניינים | מיומנו של זקן השבט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s