מערכת הביטחון? לא, מערכת הכישלון!

המאמר נכתב לפני האירועים האחרונים ואף התפטרותו של משה יעלון, נכון לעכשיו, שום דבר לא השתנה – סכנת ההפיכה הצבאית קיימת

              העובדות:

 • כבר יותר מעשרים שנה (לאחר הסכמי אוסלו) המצב הביטחוני הולך ומתדרדר: עברנו מלחמות, "מבצעים", אינתיפאדות – כולם באו בשרשרת של אירועים אחד אחרי השני וכולם הסתיימו ללא הכרעה בשטח, בלי ניצחון נראה לעין, לא רק לעיני אזרחי ישראל אלא (וזה חשוב יותר) – לעיני האויב. עובדה זו יצרה מצב של חוסר הרתעה: לא מפחדים מ"כוחות הביטחון הישראליים". צה"ל הפך לצבא של ליצנים, לפי הגדרת חיילי המילואים שהיו בפעילות בשטח: "אתה פשוט עומד ורואה את האבנים עפות. אתה לא יכול להגיב. אין לך מחסה. אתה על הכביש. לימדו אותנו להיות לוחמים. לא לימדו אותנו לבוא ולהיות ברווזים. אתה עומד מאחורי הג'יפ ומתחבא". 
 • מתחקיר עיתון מעריב

 • מתחקיר עיתון "מעריב"
  • התנהגות "כוחות הביטחון" בגבולות המדינה ובשטח, בו פועלת גם "רשות ערבית" נהפכה למוזרה (במקרה הטוב) ולאנטישמית (מנקודת מבט מחמירה): בכל שטחי מדינת ישראל הם משתפים פעולה עם ארגונים ורשויות ערביים ופועלים נגד היהודים. ביהודה ושומרון שר הביטחון הנוכחי משה יעלון כבר יותר משנתיים נמצא במצב מלחמה. לא, לא עם המחבלים המנסים לפגוע ביהודים בכל מקום האפשרי אלא עם היהודים, שומרי חוק, הגיבורים החיים בחזית המאבק עם תנועות הג'יהאד הרצחניות – בליבה של ארץ ישראל. זה נהפך אצלו לאובססיה. ממציאים מחתרות, כל סיסמה שילדים יהודים כותבים על הקירות הופכת ישר ל-"פעולת טרור יהודי". פרובוקטורים עובדים ימים ולילות כדי להפליל את נוער הגבעות. אם זו לא אנטישמיות אז מה זה?
  • 3 יעלון מתאם נסיגות

   • היווצרות שכבת פיקוד בכירה בכוחות הביטחון שצמחה כבר בתקופת אוסלו ואחראית על כל הכשלים הביטחוניים. היא מפקירה את אזרחי המדינה ומשתפת פעולה עם האויב המכריז יום יום על כוונתו לחסל את המדינה היהודית. מטכ"ל של צה"ל שעד הסכמי אוסלו היה מטכ"ל של לוחמים שניצחו בכל המלחמות שהערבים כפו עלינו, הפך לחבורת שומרי תחת המפחדים מהצל שלהם ונשמעים לארגונים אנטי ישראליים כמו הקרן לישראל החדשה יותר מאשר לממשלת ישראל שהיא הריבון במדינתנו – במקום אלופי צה"ל הם הפכו ל"גנרלים של אוסלו".

   לפני כשש שנים פרסמתי באתר NEWS 1 מאמר ממלכת הרשע?, בו תיארתי בין כל הפעילויות של הקרן החדשה (שהיא זרוע של השירותים החשאיים של "ידידנו" מעבר לים) את העזרה הארגונית עבור "הגנרלים של אוסלו".

   "… מסוכנת לא פחות פעולת הקרן בקרב קציני צה"ל שמסיימים את שרותם ומחפשים כיוון בחיים אזרחיים. מיסיונרים של הקרן מוציאים להם בהתחלה תעסוקה ותקציבים למחקרים תמימים יחסית, במשך הזמן עם התחזקות התלות בקרן – המשימות נהפכות למסוכנות יותר – ורק אלוהים יודע, כמה סודות צבאיים הוצאו מהם, כמה נקודות השפעה נכבשו ע"י אנשי הקרן בעזרת "חניכים" אלה וכמה קורבנות נוספים יפלו כתוצאה של פעילותה. הקרן הקימה ארגון שלם של יוצאי צבא, בעלי דרגות גבוהות וקשרים עסקיים עם ערבים למימוש המטרות שלה בתחומי בטחון, משפט ושליטה בדעת הקהל –"קבוצת מומחים לשלום וביטחון" או "מועצה לשלום ובטחון"  שפעילה מאוד בתחומי מדיניות ביטחונית.

   רק בשום מקום לא מזכירים שהמועצה ממומנת ע"י הקרן.

   על פי נתוני רשם העמותות קיבלה "הקבוצה" בשנת 2008 – 24000 דולר. לפי ארגון NGO" מוניטור" קיבלו יו"ר הארגון דני רוטשילד ואחרים 90000 דולר מהקרן. .."

  • מאז העסק השתכלל, אנו כבר מוצאים את ה"גנרלים" בשירות פעיל בתפקידי מפתח במטכ"ל שפעולתם אפשר להגדיר בימים האלה בצורה פשוטה: פוטש (הפיכה) נגד הממשלה הנבחרת בישראל. למען מי? לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין עבור מי הם עובדים.

  •        רק שתי דוגמאות

  • המאבק העיקרי נגד ארגוני הטרור בעשרים השנים האחרונות היה ביהודה ושומרון שנמצאים במרותו של פיקוד המרכז וכבר כתבתי שצה"ל שנה אחרי שנה נכשל במאבקו. מי היה אלוף פיקוד המרכז בשנים אחרונות? אלוף ניצן אלוןניצן אלון שבשנים 2009-2011 היה מפקד אוגדת יהודה ושומרון ובשנים 2011-2015 – אלוף פיקוד המרכז. בו זמנית אשתו מור אלון הייתה פעילה בארגון השמאל הקיצוני "מחסום Watch", התומך בטרור הערבי ונאבק נגד צהל! באיזה צבא בעולם היו נותנים תפקיד הקצין (כבר לא מדבר על "בכיר") לאיש שאשתו בוגדת במדינתו?

  • מור אלון
  • ובאמת בתקופת כהונתו המצב הביטחוני התדרדר, אך האלוף נלחם בכל הכח לא עם הטרור אלא עם המתיישבים היהודים (כבר הזכרתי את העובדה למעלה). האם בסוף הקדנציה הוא סולק מצה"ל? לא ולא! בשנת 2015 הוא מונה לתפקיד ראש אגף המבצעים. בינתיים האיש נשאר עקבי: לפי ניצן אלון לא הערבים אשמים במצב אלא המתיישבים היהודים. אז איך הוא יכול להילחם עם הטרור? כל ה"הברקות" שלו מנוצלות ישר ע"י תעמולה אנטי ישראלית. בינתיים ניצן אלון הכין לעצמו יורש בפיקוד המרכז (אלוף רוני נומה), העביר אותו ככל הנראה (יחד עם משה יעלון) שטיפת מוח רצינית והפך אותו לכפיל של עצמו. (ראה: מי נפל על הראש?)
  • כבר כמה שנים "גנרלים של אוסלו" היושבים במטכ"ל נמצאים בהליכים של הכנת פוטש נגד מוסדות הדמוקרטיים במדינה (הכנסת והממשלה). הם הבינו שהדרך לניצחונם עוברת בשכנוע פסיכולוגי של שכבות גדולות בקצונה (לפי מתכון שנוצל בהכנה להתנתקות) והחלו בשטיפת מוח המונית לקציני צה"ל המתכננים לעלות בסולם הדרגות. התברר שלא מספיק להיות לוחם טוב וקצין טוב וחכם – כדי לקבל דרגה מרב סרן ומעלה – חייבים לעבור בהצלחה קורסים של שטיפת המוחות נוסח הקרן החדשה או המכון הישראלי לדמוקרטיה, המעבירים את הקצינים "חינוך מחדש", בו משכיחים להם את נאמנותם ליהדות, למדינה היהודית ומכניסים להם רעיונות שכבר גרמו לקריסה כללית במדינות אירופה, להרס אורח החיים המסורתי בארה"ב – ולפתיחת שערים לניצחונם של תנועות האסלאם הג'יהאדיסטי בעולם כולו.
  • בארגון לביא חקרו את התהליך של "החינוך מחדש" והגיעו לממצאים שערורייתיים של ממש: כל התהליך הזה שהחל ב- 2004 (תקופה בה בוגי יעלון היה רמטכ"ל צה"ל) מזכיר מאוד את ההכנה המנטלית להפיכה צבאית במדינה. לאור חשיבות הנושא מציג כאן קטעים נרחבים מהדו"ח עם קישורים למקור (הדגשים – שלי):
  • קציני צה"ל נאלצים לעבור סדרות חינוך בארגוני הקרן החדשה לישראל

   לפני מספר שנים [ב-2004] אישרו הרמטכ"ל ופורום מטכ"ל את המסמך הנקרא 'יעוד ויחוד', במסמך פורטו מספר עקרונות כמו גיבוש הזהות הלאומית, חיזוק הקשר לארץ ולערכי הציונות ועוד. המסמך הזה מוגדר על ידי צהל כתשתית לתפיסת החינוך ומדיניות צה"ל בתחומים שונים.

   טוב, אם יש לנו מסמך אז צריך להעביר עליו השתלמויות, ובכן צה"ל הוציא מכרז ומי שזכה בו ומעביר את ההשתלמויות על מסמך "יעוד ויחוד" הם שני ארגונים – מכון הרטמן וארגון בינה – הקורסים מועברים לקצונה הבכירה של צה"לדרגות סרן ורב סרן עוברים את הקורסים בארגון בינה, ודרגות סגן אלוף ואלוף משנה עוברים את הקורסים במכון הרטמן.

   הממצאים שיוצגו להלן מעלים ספק רב באשר להתאמתם של מכון הרטמן וארגון בינה להיות מעבירי הסמינרים לקציני צה"ל, ובפרט שארגונים אלו הינם ספקי התוכן היחידים לסמינרים של "יעוד ויחוד".

  • קצת על מסמך "יעוד ויחוד"

  • הנחלת העקרונות של מסמך "יעוד ויחוד" לקציני צה"ל חשובה מאוד לצבא, וההשתלמות ביעוד ויחוד מהווה תנאי לקבלת דרגת רב סרן ומועברת כאמור עד דרגת אל"מ, כפי שנכתב בדו"ח מבקר המדינה [עמ' 1607-1608]בהתחלה קציני צה"ל עברו את השתלמויות להטמעת ערכי "יעוד ויחוד" במכון הרטמן ולאחר שההשתלמויות עברו הרחבה משמעותית החליט צה"ל שהקורסים יועברו על ידי מספר ארגונים, במכרז שפרסם צה"ל זכה ארגון בינ"ה [ר"ת בית יוצר לנשמת האומה], כפי שנכתב באתר עמותת חידו"שמכון שלום הרטמן מדווח שהמכון מעביר סמינרים ל-1,000 קצינים מידי שנה, ועל פי באתר עמותת חידו"ש גם בארגון בינה המספרים דומים, ולדבריהם מדובר על עשרה קורסים בשנה, כשכל קורס מונה כ-75 משתתפים, דהיינו כ750 קצינים בשנה.למרות היותו של מסמך יעוד ויחוד כולל ערכים רבים נראה כי בהשתלמויות של מכון הרטמן בוחרים להדגיש נושאים מסויימים, וכך מתוארת באתר מכון הרטמן התוכנית המיועדת לקצונה הבכירה של צה"ל:"זהות יהודית, מוסר, כבוד האדם, טוהר הנשק ואחריות – הם הערכים שעומדים במרכז הסמינר וצפים ועולים לדיון מתוך דיאלוג….
  • כפי שנכתב באתר בינה:
  • מחלקת צה"ל פועלת בשיתוף עם חיל החינוך והנוער, בהתאם ל"רוח צה"ל" ולתפיסת "יעוד ויחוד". העשייה בצה"ל מכוונת למפקדים ולבכירים ומטרתה עיסוק בשאלות של זהות ישראלית-יהודית מתוך גישה פלורליסטית, בדגש על המעשה הציוני כביטוי ליהדות פתוחה ומתחדשת.קשה להתעלם מהתיעוב שרוחשים במכונים האלו לראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו, וככה בחר להתבטא כנגדו -דניאל הרטמן- ראש מכון הרטמן: "הלוואי שהבעיה שלנו הייתה רק נתניהו. אז כן, ביבי חי בגרמניה של 1938, אבל האתגר שלנו הוא חינוכי, לטפל בשורשים החולים בחברה".

             קצת על האישים והשיטות במכון הרטמן

 • … כך לדוגמא מדווח מכון הרטמן לרשות התאגידים כי בשנת 2013 הכניס משרד הביטחון למכון הרטמן כ-2,373,520₪, ובשנת 2014 הכניס משרד הביטחון למכון כ-1,175,689₪, נתון נוסף שצד את העין הוא שכרם של הבכירים במכון הרטמן, וכך לדוגמא נשיא המכון ששכרו עומד על כ-771,733 ₪ ועוד הוצאות רכב בסך 159,134 ₪, ועוד הוצאות נייד 7,071 ₪, המנכ"ל מרויח קצת פחות, ושכרו של המנכ"ל עומד על 514,593 ₪ ועוד הוצאות רכב וכו'.

  מכון הרטמן נתמך על ידי הקרן החדשה לישראל, תחת הקטגוריה של פלורליזם וסובלנות דתית כפי שניתן לראות ברשימת המוסדות הנתמכים באתר הקרן החדשה לישראל נכון לשנת 2012

  אי אפשר לדבר על נשיא מכון הרטמן בלי להתוודע לאמירותיו המדהימות, כפי שהזכרנו בתחילת דניאל הרטמןהדברים, לדעתו של נשיא מכון הרטמן –דניאל הרטמן –  ראש הממשלה בנימין נתניהו חי בגרמניה של 1938, לא פחות ולא יותר,

 • את הדברים הוא בחר לומר במסגרת ראיון משותף עם מוחמד דראושה ממייסדי ארגון קול אחד וואן וויס, בידיעות אחרונות מתאריך 3/2/16 הנה הדברים ככתבתם:דראושה: "אבל זה כן הגיע מלמעלה, מסיסמת הבחירות של נתניהו ב־1996 – 'ביבי או טיבי', ומ'הערבים נוהרים לקלפיות' בבחירות האחרונות".

  הרטמן: "זה לא בהכרח מגיע מלמעלה. זה פחד פנים יהודי ופחד שמושרש בחברה הישראלית. הלוואי שהבעיה שלנו הייתה רק נתניהו. אז כן, ביבי חי בגרמניה של 1938, אבל האתגר שלנו הוא חינוכי, לטפל בשורשים החולים בחברה".

  אגב, בראיון הזה לא נתקררה דעתו של הרטמן עד שקרא ליהודים לחגוג את החגים המוסלמים, והוסיף שהגיע הזמן להכריז מלחמת תרבות, כן כן הרטמן מכריז על מלחמה.. ולא רק בראיון הזה קרא הרטמן למלחמת תרבות, גם לאחר הבחירות האחרונות שבהם זכה נתניהו צחצח הרטמן את חרבות מלחמת התרבות שלו וקרא במאמר דעה בוואלה לקרב חינוכי על הרעיונות והאידיאלים המגדירים את זהותנו היהודית.

 • V 15
 • עוד הפגנה של וי-15. צילום: תומר נויברג, פלאש 90
 • קשה לדלג על דעותיו המעניינות של מרכז התכנית לקצונה הבכירה בהרטמן –יעקב קסטל– שנראה כי לפי דעתו אמירת מזמורי תהלים לפני היציאה לקרב עלולה להיות סגולה לביצוע פשעי מלחמה, ואלו דבריו של יעקב קסטל בראיון שנערך עמו:תראה, אני רואה משהו פסול בזה שערב קרב מנצלים את החרדה המאוד-מאוד טבעית ואנושית שיש לכל לוחם ומייצרים מטעם הצבא תפילה לפני יציאה לקרב, כפי שנעשה ערב הכניסה למבצע "עופרת יצוקה" בעזה….
 • אם אתה נושא תפילה או קורא מזמור שמתאר את המלחמה כמלחמה טוטלית איזו ציפייה יש לך שהחייל יפעל אחר-כך על-פי ערך טוהר הנשק? יש פה סתירה פנימית מאוד עמוקה, אי-אפשר להתעלם ממנה. זה לא ההיגיון המנחה את טוהר הנשק ואת מוסר הלחימה של צה"ל מאז ומתמיד, ומי שנותן יד לקולות כאלה בעצם מאפשר לשמוט את השטיח מתחת למסורת ארוכת השנים של עיסוק בהיבטים מוסריים שנלווים לצורך שלנו להילחם על חיינו."
 • … הדים נוספים לתפיסותיהם הדומות של עמיתי המחקר בקבוצה לאתיקה צבאית במכון הרטמן, ניתן לראות במאמר שפרסם עמית מחקר נוסף מקבוצה זאת –דני סטטמן– ובו כתב את הדברים הבאים:בריאיון עמו, שפורסם באתר nrg מעריב, אמר קרמונזי:"חמאס ירד למחתרת וצה"ל ניהל מלחמה מלוכלכת נגד האזרחים. זו הייתה פעולת ענישה קולקטיבית בקנה מידה עצום. שלא יהיה ספק, לא היו לכם שם גיבורים. אם אתם קוראים גיבורים למי שבעיקר הרסו בניינים, פגעו באזרחים והרגו בעלי חיים, אז באמת יש לכם בעיה."רשמיו של קרמונזי זוכים לחיזוק מדו"ח שפרסם הארגון 'שוברים שתיקה' ביוני 2009…
 •        ארגון בינ"ה – בית מדרש יוצר לנשמת האומה

 • ארגון בינה איננו תאגיד רשום בישראל, לא עמותה וגם לא חל"צ, ולמעשה ארגון בינה פועל בהפעלת מרחבים, וכך נכתב באותיות קטנות באתר הבית של ארגון בינה
 • ארגון בינה
 • הערה: קרן פורד היא המממנת העיקרית של הקרן החדשה – ברוב המקרים – בשליחות  CIA
 • "… ארגון בינה מציג באתר האינטרנט שלו את רשימת התומכים בארגון בינה, אולם למרבה הפלא הושמטה מרשימת התומכים הקרן החדשה לישראל. חל"צ מרחבים נתמך על ידי הקרן החדשה לישראל בסכומי כסף משמעותיים, כך בשנת 2013 תמכה הקרן החדשה לישראל במרחבים בסכום של 523,000 ₪, ובשנת 2014 תמכה הקרן החדשה לישראל במרחבים בסכום של 505,000 ₪. אגב בשביל הספורט מעניין להשוות בין הדו"ח כספי של חל"צ מרחבים לשנת 2014 [עמ' 10] ובין עם הצהרת הקרן החדשה לישראל על שני מענקיה לארגון בינה בשנת 2013 
 • …  ולהלן רשימה חלקית של המלמדים בבינה, ומרשימה זאת מתקבל הרושם כי אנשי בינה שייכים –כמה מפתיע- לצד מאוד מסויים של המפה הפוליטית:ליאור טל מלמד בבינה מאז הקמתה טל הוא חבר לשעבר בוועידת מרץ וניהל את נוער מר"צ בשנים 2003-2005 טל עמד בראש צוות מטעם מר"צ לגיבוש מסמך ביחסי דת ומדינה וכן מפרסם טל מאמרים הקוראים ליישום מדיניות השמאל
 • הוגי דעות נוספים בארגון בינה משתפים את הציבור הרחב במסקנותיהם האקטואליות מאירועים היסטוריים, כך לדוגמא שמעון נבו וקנין המשמש כראש הישיבה החילונית של ארגון בינה בבאר שבע כותב את הדברים הבאים מידי דברו על פרשת זכור את אשר עשה לך עמלק:"המנהיגים צריכים להפנים – הסטנדרטים שלנו השתנו""ראשי השלטון צריכים להפנים את הצורך שלנו בהקפדה על סטנדרטים אחרים…
 •  ד"ר צביה (ציקי) ולדן שהינה חברת המועצה המייעצת של בינה ובנוסף חברה גם במועצה המייעצת של יוזמת זנבהולדן מציגה עצמה כתומכת ותיקה של מר"צולפי פרסומים בYNET אף הוצבה במקום 99 מטעם רשימת מרץ לכנסת, מידי פעם ולדן חותמת על עצומות, וכך לדוגמא ולדן חתומה על עצומה כנגד ראש עריית באר שבע שמנע תערוכה של מחסום ווטשוכן חתמה על עצומה של כמה עשרות אנשי רוח ה'מכירים' במדינת פלסטיןחבר מועצה נוסף של ארגון בינה -יגאל צחור- משמש אף הוא על פי פרסומים שונים כחבר בוועדה המייעצת של יוזמת ז'נבה בנוסף, יגאל צחור מייעץ למפלגת העבודה לא להצטרף לקואליציה עם נתניהו תוך כדי שהוא משחק במשחק המילים האסוציאטיבי הגאוני "לא גרורה של נתניהו"

  חבר נוסף במועצה המייעצת של ארגון בינה הוא ניר מאיר שנבחר כיו"ר מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה, שטרח ומצא כי הפרעונים היגרו ממצרים לירושלים,

 • מורה נוספת בבינה היא לאה שקדיאל שקדיאל פעילה בנוסף גם בארגון הקונצנזוסיאלי מחסום ווטש ובארגון רבנים לזכויות אדם

 • מורה נוסף בבינה ליאון וינר דאו משמש אף הוא במקביל כעמית מחקר במכון הרטמן, והדבר מחדד את התובנה כי הרטמן ובינה הם אותה הגברת פחות או יותר בשינוי אדרת, כדאי לזכור שאלו הן שני המוסדות היחידים שזכו במכרז להעברת ההשתלמויות לקציני צה"ל, השתלמויות חובה כאמור המהוות תנאי לקבלת דרגת רב סרן, אכן פלורליזם במיטבו 

  http://www.lavi.org.il/

 • כעת הכל בא למקומו:
 • בנוסף לעובדת שטיפת המוח התבוסתנית לשכבה עצומה של קצונה גבוהה בצה"ל, המסבירה גם את ההתבטאויות "החכמות" האחרונות של הגנרלים יאיר גולןניצן אלון ובוגי יעלון עצמו, ניתן בקלות לראות את חוסר היכולת של צה"ל לנצח בפעולה כלשהי – כל הקצונה הגבוהה בצה"ל עברה פשוט סירוס רוחני. הם לא מסוגלים לנצח. עצם הימצאותם בתפקידיהם כעת מהווה סכנה קיומית למדינת ישראל.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואלי, במדינת החלמאים, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

27 תגובות על מערכת הביטחון? לא, מערכת הכישלון!

 1. rph הגיב:

  בהקשר לאשתו של אלוף הפיקוד פעילת ווטש. ומה עם משפחתו של אומלרט, ובפרט בתו שהיא פעילה בווטש ?
  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/140298

 2. zfonim הגיב:

  קטע מהסיפור בקישור:
  אמהות חיילי נחשון יפגינו נגד ווטש
  אמהות חיילים מגדוד נחשון יפגינו מחר (ה) מול בסיס בקעות, נגד הכוונה לאפשר לנשות מחסום ווטש, ארגון שמאל קיצוני, לתדרך את החיילים. החיילים ביקשו ממפקדיהם שלא לחייבם להשתתף ב'תדרוך', אך לא נענו….

 3. מזה 20 שנה לפחות, אין לקצונה הגבוהה מוטיבציה לנצח את האויב, שאפילו לא מוגדר ככזה! בדו"ח וינוגרד אחרי לבנון 2006, אפשר לקרוא על כך (דבר טוב לא קרה מאז, להיפך: ההידרדרות מואצת. הנה קטעים מאותו דו"ח ואפשר להבחין בדמיונו להווה הצבאי-פוליטי:
  (עמ' 299 פיסקה 64):אנחנו חוקרים ניהולה של מלחמה שישראל סיימה אותה ללא ניצחון חד משמעי, אף לדעת אלה שניהלו אותה מטעם הצבא. גורם מרכזי בתוצאה זו הייתה העובדה, שעד סיום המלחמה ממש- ואף לאחריה- לא הייתה קביעה מפורשת שהופנמה בקרב כל דרגות הפיקוד, כי אכן מדובר במצב מלחמה, שיש לה כללים שונים מאלה של ניהול פעילות ביטחון שוטף בעצימות גבוהה… חוסר ההפנמה, בדרג הצבאי והמדיני, כי זהו המצב עימו אנו מתמודדים, היה אחראי לשורה של פרטים בהתנהלות דרגי הפיקוד, שתרמו לתוצאות המלחמה. עמימות זו המשיכה להתקיים, למרות שמתחילת המלחמה היו כאלה שביטאו את העמדה כי צה"ל נמצא במלחמה.

  (עמ' 323 פיסקה 193:) לא בכל פעולה צבאית – אף רחבה- אפשר וצריך ונכון לשאוף להכניע או להכריע את האויב. אבל בהרבה מצבים, וזה של ישראל בתוכם, שלום ניתן להשיג ולקיים רק בצל כוח מרתיע. מכאן ההכרח, שבעימות צבאי צה"ל ינצח וייראה כמנצח, תוך התאמת המושג והתדמית של "ניצחון" לנסיבות המערכה.

  (עמ' 535 פיסקאות 98-99: ) הייתה הצטברות של תהליכים ותובנות שהשפיעו על גיבוש תפיסת ההפעלה הצה"לית ואשר בתורם השפיעו…עם על תהליכי החשיבה של צמרת הדרג המדיני והצבאי… במיוחד היסודות הבאים: אמונה כי עת המלחמות הקונוונציונאליות/המסורתיות עברה, וכי שיקולים בגון… הישגים צבאיים … וניצחון…אינם הולמים עוד את זירות העימות של ישראל.
  "תהליכים ותובנות" שבבסיסם פוסט ציונות שהוחדרה לצבא.

 4. עיקר אסטרטגית הסירוס של צה"ל ופייסנות האויב הג'יהאדו-פלשתינאצי כבר באה לידי ביטוי בדיבריהם של שני "נביאי" השמאל, כשהוא עוד היה ציוני ושפוי; הראשון מפי ברל כצנלסון במאמר מ 1934 "היש עם בעמים אשר בניו הגיעו לסילוף כזה, שכלי ונפשי, שכל מה שעושה עמם, כל יצירתו וכל ייסוריו, הם בזויים ושנואים, וכל מה שעושה אויב עמם, כל שוד וכל רצח וכל אונס ממלא את לבם רגש הערצה והתמכרות?… וכאן ידבקו בו חיידקים של שנאה לעצמו… עד כדי כך שיראה את הגאולה בנאצים הפלשתינאים, שהצליחו לרכז כאן בארץ את האנטישמיות הזואולוגית של אירופה עם תאוות הפגיון שבמזרח…(ברל כצנלסון, עתון "דבר", מאי 1936). אבל דבריו של המשורר נתן אלתרמן הם בעצם הלוז של אסטרטגית הסירוס הנוכחית, הוא אמר אותם בבחינת אזהרה, אבל הבוגדים עושים בזה שימוש כמדריך פעולה: באחד משיריו האחרונים נתן אלתרמן הזהיר מפני האויב היחיד שיכול להכריע אותנו – אבדן האמונה בצדקת הדרך: אז אמר השטן: הנצור הזה / איך אוכל לו. / אתו האומץ וכשרון המעשה / וכלי מלחמה ותושייה עצה לו. / ואמר: לא אטול כוחו / ולא רסן אשים ומתג / ולא מורך אביא בתוכו / ולא ידיו ארפה כמקדם, / רק זאת אעשה: אכהה מוחו / ושכח שאתו הצדק. // חוורו שמים מאימה / בראותם אותו בקומו לבצע המזימה

 5. אחת הגיב:

  1. ראוי להזכיר גם את אישתו ובתו של ראה"מ אולמרט, מהשמאל המוצהר. דנה, בתו של אולמרט אף קראה לרמטכ"ל דן חלוץ בכינוי "רוצח" כשהפגינה מול ביתו של הרמטכ"ל בתקופת מלחמת לבנון 2 . היא כמובן לא נעצרה ולא נשפטה באופן שהיה קורה למתנחלת מיו"ש לו עשתה מעשה דומה.
  2. כמו"כ ראוי להזכיר כאן את רויטל גנץ, אשת הרמטכ"ל גנץ –שכיהן עד לפני שנים ספורות– "כפי הידוע היא שמאלנית קיצונית מאד מנשות "מחסום ווטש".
  3. דרכו של עופר וינטר, המח"ט המוכשר שהעז לומר משפט אמוני לפני היציאה למלחמה, נחסמה! קידומו פשוט "הוקפא" עד להודעה חדשה..
  אלה רק שתי דוגמאות מני רבות.
  3. האם זה מקרי שבכירי מערכת הביטחון, כולל השב"כ והמוסד, מצטרפים רובם למפלגות השמאל? לא ולא. הם היו שמאלנים גם קודם ולכן קודמו לראש הפירמידה, אף ראש ממשלה אינו מעז לצאת נגד התופעה וגם אין לראשי הממשלה אפשרות לבחור רמטכ"ל/סגן רמטכ"ל בעל דיעות שונות, כי היצע המפקדים הבכירים הקיים כיום, שמאלני רובו ככולו. רק לעיתים נדירות נמצא חריג.

 6. אחת הגיב:

  כמובן יש לעיל 3 דוגמאות..ולא 2.

 7. נחום שחף הגיב:

  מפחיד, צה"ל בדרך לקריסה רבתית

 8. פינגבאק: משפטו של החייל אלאור אזריה: עוד שלב בהכנת הפוטש | מיומנו של זקן השבט

 9. גדי אשל הגיב:

  כמו בסימנים המקדימים למלחמת יום כיפור, וכמו בפיגועי 9-11: כל המידע ישנו וזועק, והאסימון נפל בו זמנית באופן המוני, אך אנחנו ממשיכים להפטיר כדאשתקד!

 10. פינגבאק: "השתלמות מפקדים" בצה"ל | מיומנו של זקן השבט

 11. פינגבאק: צה"ל: הקרן החדשה לישראל מחנכת אלפי קצינים | מיומנו של זקן השבט

 12. פינגבאק: תכירו את הגנרלים של אוסלו | מיומנו של זקן השבט

 13. פינגבאק: משפטו של אלאור אזריה – הסיום | מיומנו של זקן השבט

 14. פינגבאק: בשורות של אלוף אייל זמיר | מיומנו של זקן השבט

 15. פינגבאק: גנבים בדואים בצאלים | מיומנו של זקן השבט

 16. פינגבאק: עוד על המשפט אלאור אזריה | מיומנו של זקן השבט

 17. פינגבאק: אז מה היה לנו? | מיומנו של זקן השבט

 18. פינגבאק: מלחמה על ירושלים (2) | מיומנו של זקן השבט

 19. פינגבאק: כה אמר הגנרל | מיומנו של זקן השבט

 20. פינגבאק: על החמאס, עפיפוני התבערה והפיקוד העליון בצה"ל | מיומנו של זקן השבט

 21. פינגבאק: סיפור מינוי הרמטכ"ל | מיומנו של זקן השבט

 22. פינגבאק: סיפור מינוי הרמטכ"ל (2) | מיומנו של זקן השבט

 23. פינגבאק: צה"ל: הקרן החדשה וקרן ווקסנר | מיומנו של זקן השבט

 24. פינגבאק: צה"ל בשיתוק המשפטיזציה | מיומנו של זקן השבט

 25. פינגבאק: אלוף מיל' יצחק בריק: צה"ל לא מוכן למלחמה | מיומנו של זקן השבט

 26. פינגבאק: עזה עוד פעם? | מיומנו של זקן השבט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s