ההרפתקאות התקשורתיות של מבקר המדינה

איך דופקים לנו את המוח 16

בדרך כלל אני נמנע מלהתייחס לאירועים המרעישים את העולמות בזמן האמת, כי אדם הנמצא תחת מבול של ידיעות מכל הכיוונים, מתייחס רק למקורות המוכרים, וקולט מסר במשפט אחד או שניים, אך אם אותם "המקורות" משדרים יחד אותו המסר? הנה לכם שטיפת מוח מושלמת. לצערי, בארצנו ערוצי תקשורת רבים מכרו את עצמם לכוחות זרים. חלקם מתוך רצון השרידות, חלקם מתוך שנאה לעם ישראל (כמו עיתון הארץ עם כל התוספות שלו) המבעבעת בהם בלי הפסקה, אפילו לרגע.

עברנו אירוע שתיארתי בפתיחה בימים האחרונים. רק חגיגות ל"ג בעומר הצילו אותנו מהקקופוניה מחרישת האוזניים שנשמעה מכל הכיוונים, אך בסוף נשאר הסיפור ואולי אפשר ללמוד בעזרתו משהו על תעשיית שטיפת המוחות שפורחת בארצנו, ולא רק בה.

הסיפור הוא: הצגת הדו"ח  השנתי של מבקר המדינה שפורסם ממש לפני ימים ספורים בכיכובו של אדון יוסף שפירא,"המבקר", עצמו.

        פרומו

כמו כל הצגה, גם הצגת אדון שפירא הייתה חייבת קודם כל שלב הכנה: להכין את הציבור לסיפור, שיהיה עד כמה שאפשר סיפור מתח עם עלילה יוצאת מהכלל, ה"גיבור" ידוע לכולם בתוספת סיפור חדש ומעניין. אז קודם כל "מסמנים" את הגיבור (המטרה), "מציירים" מסביבו מעגלים – לקבלת מטרה מושלמת. אתם כבר יודעים ש"הגיבור" הוא בנימין נתניהו – ראש ממשלת ישראל.

אפשר לשאול מה הקשר בין בנימין נתניהו לדו"ח שנתי של המבקר? הרי מדובר על אירועי שנת 2015 עם תוספות לפנייה ואחריה. לא, אדון שפירא קיבל חינוך משפטי מאבו ומורו אהרון ברק בסגנון "הכל שפיט!" – והודיע שהוא חוקר גם סיפורים מלפני איזה 10-15 שנה, תקופת כהונת ממשלת המושחתים של יוסף שפיראשרון-אולמרט. בתקופה ההיא אדון שפירא ישב עוד על כיסה של שופט בבית המשפט הצבאי ולפעמים גם באזרחי עד שהוצנח בשנת 2012 על-ידי ציפורה לבני (איך הספקנו כבר לשכוח אותה!) לתפקיד המבקר.

כבר כמה שבועות לפני פרסום הדו"ח הודלף תוכנו והארץ רעשה, לכל אחד היה מה לומר בנושא. עיתונים הידועים ב"אהבה" יתרה לביבי כבר כתבו: "או טו טו תשמעו את ביבי מצטדק מהבוקר עד הערב", "חקירה פלילית בדרך!" ו"חדשות מרעישות" דומות. גם "ערוצי הזבל" של הטלוויזיה המסחרית השייכים לטייקוני התקשורת השתתפו בחגיגה. השטח התחמם, קטעי טיוטת הדו"ח עפו בכל הכיוונים, הזירה הייתה מוכנה ל"אקשן" – ואז הופיע "המבקר" עם הדו"ח השנתי שלו.

         המבקר המבולבל?

כמו כל פעם, גם השנה האקשן התחיל בהופעת המבקר במסיבת העיתונאים, בה הוא הציג את עיקרי הדו"ח עב כרס – לא מעט פגמים אפשר למצוא בסביבתנו, אך רוב דבריו של שפירא התייחסו דווקא ל"ביבי טורס" – כנראה ציפי השיבה אותו על הכיסא של "המבקר" כדי שהאיש ירדוף את ביבי עד צאת נשמתו.

דוח שפירא עמ 375

דו"ח שפירא עמ'  375

כאן התחילה שרשרת דברים מוזרים: אדון שפירא דיבר בהודעה לעיתונות על "חשש לפלילים" בחקר סיפור הנסיעות רבים חיפשו את הביטוי גם בדו"ח ולא הצליחו למצואמסמך כתוב תמיד דורש אחראיות, אך להגיד אפשר כל דבר. בחומר הכתוב של הדו"ח היה אפשר למצוא רק:

שפירא 14

את סיפורי "יתר השרים" אדון שפירא לא חקר, לא אכפת לו, אך בענייני ביבי הרושם הוא שאדון שפירא פשוט שיקר, במודע כדי לספק את האלה שהמציאו את הסיפור – למשל את עיתונאי רביב דרוקר שכתב לאחר ההצגה בעיתון "הארץ":

רביב דרוקר 11

הנה, זו המטרה: לחסל את הקריירה של ראש ממשלת ישראל – והמבקר אשם: לפי הדו"ח הכתוב הוא לא מצא כלום, אך הרושם הושג וכולם היו שותפים לתרגיל בשטיפת המוח.

בהמשך אציג קישורים לשתי כתבות על הנושא שיוכלו לתת תמונה מושלמת לסיפור כולו.

נתחיל מהכתבה של משה איפרגן שפורסמה באתר "מידה" ב- 26.05.16 – פתיח, צילומי הקטעים ממנה והקישור:

שפיראגייט: הדו"ח הפוליטי של מבקר המדינה

לא הסתפקתי בקריאת הדיווחים על דו"ח מבקר המדינה בעניין נסיעות נתניהו, וקראתי אותו מראשיתו ועד סופו. ככל שהתקדמתי בקריאה נדהמתי יותר ויותר. קראתי אותו שוב כדי לוודא שאיני מתבלבל, עד שלבסוף לא היה מנוס ממסקנה אחת: מדובר בדו"ח שערורייתי, שאין צל של ספק במגמתו הפוליטית. דו"ח שהופך את המבקר לשחקן פוליטי מובהק, דו"ח שמסקנתו היחידה היא שעל מבקר המדינה להתפטר מתפקידו לאלתר.

בסופו של דבר, קשה שלא לקבל את הרושם שמדובר בדו"ח תפור שמנסה לבודד איש אחד מתוך עשרות שרים, ולתקוף אותו אישית מסיבות לא ענייניות ולא ראויות.

זה הפוך מהצדק והפוך מה שאנו מצפים ממוסד ביקורת המדינה. וגם אם נניח בצד את ההדלפות הלא-חוקיות ואת ההתנהלות הבעייתית של המבקר החוזרת על עצמה כבר מספר פעמים, מדובר לדעתי בהפרת אמונים כלפי הציבור. המבקר משתמש במשאביו של הציבור, כדי לרדוף את ראש הממשלה שהוא בחר. ללא כל עילה או קשר לחוק ובניגוד לדעת כל מערכת המשפט.

המבקר עצמו אומר במסמך שוב ושוב כי אין בפעולותיו של נתניהו דבר שלא היה נהוג ומקובל בתקופה הנדונה, בין השנים 2003 ל-2005. בנוסף, בנסיעותיו של נתניהו לא היה שום דבר החורג ממנהגם של יתר השרים. כך למשל הוא כותב בעמוד 378:

שפירא 14

שפירא 13

שפירא 15

 הקישור לכתבה:

http://mida.org.il/2016/05/26/%D7%A9%D7%A4%D7%99%D7%A8%D7%90%D7%92%D7%99%D7%99%D7%98-%D7%94%D7%93%D7%95%D7%97-%D7%94%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%99-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%91%D7%A7%D7%A8-%D7%94%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%94/

כתבה שנייה פורסמה באתר News 1 – אתן פתיח, כמה קטעים וקישור:

הדיווח התקשורתי על דוח פרשת ביביטורס

משקרים לכם בפנים   איתמר לוין

בדוח מבקר המדינה בפרשת ביביטורס אין מילה וחצי מילה המצביעות על חשש לפלילים. מי שמספר לכם אחרת – כגון ynet והארץ – משקר ביודעין. זוהי מניפולציה מכוונת, שמטרתה לתחזק את הטענות כאילו בנימין נתניהו התנהג בצורה דומה לזו של אהוד אולמרט. מכאן גם הכינוי "ביביטורס", הנגזר ממשרד הנסיעות ראשונטורס שנתן את שמו לפרשה בה הואשם (וזוכה משום מה) אולמרט.

המבקר יוסף שפירא מדבר על "חשש לפלילים" בהודעתו לעיתונות, ולא בדוח – שהוא המסמך היחיד שמחייב אותו. אני לא זוכר שום מקרה בו מבקר מדינה יצא לתקשורת עם משהו שלא כתוב בדוח, ואני מסקר את הדוחות כבר 25 שנה. להגיד בהודעה לעיתונות מה שלא נאמר בדוח – זו בריחה מאחריות, זה ניסיון לומר דברים מבלי להתחייב על אמיתותם, זה עיסוק בתקשורת במקום בביקורת.

כעת נראה מה כתוב בדוח, ונזכיר שוב – זהו המסמך המחייב. שפירא מדבר בו על נסיעות של נתניהו ושל רעייתו, שרה נתניהו, בשנים 2005-2003. הוא אומר במפורש, שהכללים אז היו שונים מאשר כיום; אבל את זה מצניעים מכם. הוא אומר במפורש, שנתניהו התנהג כמו שרים אחרים; אבל את זה מסתירים מכם. לדעת שפירא, מאחר שבאותה עת נתניהו היה שר האוצר – היה עליו להקפיד במיוחד שלא להיכנס לספק של טובות הנאה ולספק של עבירה על חוק המתנות.

איתמר לוין 1

איתמר לוין 2

 הקישור:

http://www.news1.co.il/Archive/0024-D-111866-00.html

פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואלי, במדינת החלמאים, קישורים מעניינים, תקשורת, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על ההרפתקאות התקשורתיות של מבקר המדינה

  1. תודה שתימצתת את הדו"ח ואת ההתייחסות הפומבית השערורייתית של זה שכתב אותו. על התקשורתנים מסוגו של דרוקר,אין צורך לבזבז מלה. הם בהיסטריה אחרי שגילו לפתע שהרשתות החברתיות מפוצצות להן את הבועה. על האדון שפירא נדע יותר כאשר יפרוש מתפקידו ויצטרף למר"צ, כמו הגב' טליה ששון, וכמו מורו ורבו אהרון ברק, ש"לפתע" גילינו שהוא תומך ב"מדינת כל אזרחיה". מה עוללנו שאלה עונשינו?…

  2. פינגבאק: פרצופו של ערוץ 10 | מיומנו של זקן השבט

  3. פינגבאק: עסקת חמישים מיליון של בני גנץ ומבקר המדינה | מיומנו של זקן השבט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s