תשעה באב

המאמר פורסם לפני שנתיים במהלך מלחמת "צוק איתן". עברתי עליו מתוך כוונה לעדכנו, לשנות מספר דברים – וראיתי שהוא אקטואלי גם כעת, שום דבר לא השתנה במקומותינו מאז: אותן הבעיות, אותם השחקנים בבמה הציבורית ואותם "הגנרלים" שהשתלטו על צה"ל והפכו אותו לצבא "שומרי התחת". את גיבורי המלחמה ההיא ומלחמות שקדמו לה לא תמצאו במטכ"ל או בעמדות המפתח אחרות: הכושי עשה את שלו, הוא יכול להיות באיזה פינה רחוקה ונידחת.

הנה המאמר כמו שהוא. נקווה לזמנים טובים יותר.

תשעה באב לפנינו – תקופה רוויית אסונות בהיסטוריה יהודית: ב'תמ"טחטא המרגלים וגזירת נדודים לדור המדבר – אחרי ביטול כניסה לארץ ישראל, ג'של"חחורבן בית המקדש הראשון, ג'תתכ"חחורבן בית המקדש השני, ג'תתצ"ה –  נלכדה ביתר במהלך מרד בר כוכבאה'רנ"בהסתיים גירוש ספרד, ה'תרפ"טפרוץ מאורעות תרפ"ט… לכל האירועים האלה בזמנינו צורף עוד אירוע שרבים אולי מנסים לשכוח ואחרים בכל הכח מנסים להשכיח (אבל, רבים מאוד שנפגעו לא התאוששו עד עכשיו) – גרוש תושבי גוש קטיף שקיבל שם הניתן ל"עיכול" – "התנתקות". לא כדאי להיכנס לפרטים – הזיכרון עוד טרי. רצה הגורל (ואולי בכוונה) – והתחלת הגרוש נקבעה בדיוק ל-ט' באב ורק אחרי בקשות רבות עשו "טובה" והזיזו אותה ביממה.

בכוונה, בימים טרופים אלה, לא רוצה להתייחס כלל למלחמה שאנו נמצאים כעת בעיצומה – היא תוצאה ישירה של פשע ההתנתקות.

בסיפור "ההתנתקות"  – הצטברו גם חטא השחיתות, גם חטא מאוד דומה לחטא המרגלים – בגידה בארץ ישראל, וגם חטא נגד העם היהודי, כי אחרי השואה זה היה הגרוש הראשון של יהודים מבתיהם. באירועי "ההתנתקות" עם ישראל היושב בציון התחלק לארבע קבוצות: התומכים, המתנגדים, הקורבנות ואלה שלא היה אכפת להם – והם – הרוב. רק האמת הבסיסית היא שאין חטא בלי עונש ועוד כלל בסיסי: "עם ישראל ערבים זה לזה".

לא עבר זמן רב והעונש הראשון הגיע: מלחמת לבנון השנייה, בה גם צה"ל, גם המדינה וגם העם הוכו קשות ולא על-ידי מדינה כלשהי אלא ע"י ארגון טרור – אין כאן צורך להיכנס לפרטים – הכל ידוע. העונש השני היה לא פחות מהותי: כל אזור דרום הארץ ואחר כך גם מרכזה נהפכו למטרות מטחי טילים במשך כל השנים אחרי מבצע הגרוש וכל האלה שישבו בשקט ב"התנתקות" ולא קמו והתנגדו נהפכו למטרות של כנופיות הרצח כי יישובי המגן שהגנו על המדינה נעלמו.

עכשיו ביום הקשה הזה חובה עלינו לבקש מריבון העולמים סליחה על מעשינו!

ט באב 3

ט' באב תשס"ה – ציורו של אהרן שבו

נושא דומה:

התנתקות – עשר שנים

פרק ראשון: הרקע

פורסם ב- 22 ביולי 2015

התנתקות – עשר שנים (2)

       פרק שני: שותפים לפשע

פורסם ב- 27 באוגוסט 2015

פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואלי, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s