Palestine?, פלשתינה? (2)

       פרק 1

       איפה היא הפלשתינה?

       פרק 2

       חיפוש במקורות נוצריים ויהודיים באירופה

לפני כחודשיים פרסמתי את הפרק הראשון בסיפור החיפושים של ארץ בשם פלשתינה (Palestine). אתם מכירים אותה? באמת? הפלסטינים, מי הם, מאיפה באו ולמה דווקא הם נמצאים בארצנו יש לכם מושג? גם לי אין, אז כדאי לחפש את התשובות לשאלות האלה.

בפרק הראשון חיפשתי את התשובות במקורות אסלאמיים (טורקיים בעיקר) שהגיעו למדינות אירופה בדרכים שונות (ערבית וטורקית אני לא מדבר, אך כנראה הייתי בכל מקרה מגיע לאותה התוצאה). במקורות ערביים, אסלאמיים או טורקיים מלפני יותר ממאה שנה אין זכר לביטוי "פלשתינה", לא במפות ולא במקורות אחרים.

       מקורות השם Palestine

בפרק השני של סיפורנו נחפש את Palestine במקורות נוצריים ויהודיים באירופה. איזה פלא! לכל תקופה שתגיעו – תמצאו המון חומר על הארץ ההיא, אך משום מה כולם קושרים אותה עם היהודים דווקא או עם מקורות הנצרות, בכל המידע שתמצאו אין שום זכר לפלסטינים. סליחה, קיים חומר על הפלישתים שהיו חיים בארץ ההיא אלפי שנים קודם, אך העם הזה נעלם עוד בתקופת נבוכדנצר. לפי הוויקיפדיה:

"… בשנת 604 לפנה"ס כבש והרס נבוכדנצר את ערי פלשת והגלה את תושביהן למסופוטמיה. לאחר תקופת הברזל, בתוך התקופה הפרסית, פלשת מיושבת על ידי תושבים עם מאפייני תרבות פיניקיים, וכן קבוצות אחרות מהסביבה.

בכתובות בבליות ופרסיות מהמאות ה-5-6 לפנה"ס מוזכרים אנשים שמוצאם מערי הפלשתים המכונים אשקלונים או אשדודיים היושבים בבבל – ככל הנראה מדובר בגולים הפלשתיים. לאחר מכן הם כבר מפסיקים להיות מוזכרים וככל הנראה נטמעים באוכלוסייה המקומית…"

אז את הארץ מצאנו אך בינתיים "הפלסטינים" מסתתרים איפשהו.

לפני שנמשיך ואוכל להציג דוגמאות לתיאורה של ארץ ישראל במקורות אירופאים כלשהם – הנה תזכורת היסטורית על מקור השם Palestine לאלה ששכחו כבר את החומר ההיסטורי של בית הספר או לא התעניינו בו כלל.

זה קרה בשנת 135 לספירה הנוצרית, לאחר הניצחון על מרד בר כוכבא הקיסר הרומי אדריאנוס שינה שמה של ארץ יהודה ל- Syria Palaestina (סוריה הפלשתית) לאחר מכן נשאר רק השם  Palaestina. הוא שינה גם שמה של ירושלים ל- איליה קפיטולינה , בלטיניתElia  Capitolina  –  עיר רומית שנבנתה  בידי אדריאנוס  על חורבות ירושלים.

לדוגמה מציג את מפת האימפריה הביזנטית מהמאה ה-7 לספירה הנוצרית (כנראה המפה עצמה הרבה יותר מאוחרת אך עשויה לפי מקורות ביזנטיים): 

palestine-in-the-7th-century-1

הקטע הדרומי של האימפריה מאותה המפה:

 palestine-in-the-7th-century-2Palestine in the 7th century 1-2

מעניינת טבלת קווי הזמנים ב- Palestine המופיעה ב- Wikipedia באנגלית (אף שהיא מתייחסת לתאריכים היסטוריים מקובלים שכבר תוקנו ע"י ד"ר עמנואל ווליקובסקי) – כולם קשורים לאירועים שונים של ההיסטוריה היהודית על אפם וחמתם של מזייפי ההיסטוריה למיניהם שהרוויחו לא רע במאה השנים האחרונות:

en-wikipedia-org-timeline-of-the-history

https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_the_history_of_the_region_of_Palestine

מפה מעניינת  מהמאה ה-17 (מפת ארץ הקודש שהודפסה באמסטרדם ב- 1650) עם תמונות אירועים היסטוריים שונים של עם ישראל:

palestina-siue-terrae-sanctae-descriptio-excudebat-joannes-joansonius

Palestina, siue Terræ Sanctæ descriptio  excudebat Joannes Joansonius

Palestine 1650 Ancient maps Antique world maps by maps and posters, $9.99

מפה מעניינת (1770 , פריז ) של נחלות שבטי ישראל בארץ הקודש:

1770_bonne_map_of_israel_showing_the_twelve_tribes_-_geographicus_-_israel-bonne-1770

 1770_Bonne_Map_of_Israel_showing_the_Twelve_Tribes_-_Geographicus_-_Israel-bonne-1770

       מסע תענוגות לארץ הקודש

הגענו כבר למאה ה-19, תקופה המאפשרת לי להזכיר עדות מעניינת. בקיץ 1867 יצאה מנמל ניו יורק ספינה "קווייקר סיטי" (Quaker City) ועל סיפונה קבוצת צליינים נוצרים לארץ הקודש שיצאו לטיול ארוך: בדרך הם היו אמורים לעגון בנמלים רבים באירופה ואפריקה – הם כנראה יכלו לאפשר לעצמם שייט ארוך עם עצירות וביקורים בערים היפות לאורך כל נתיב השייט. ביחד איתם יצא עיתונאי וסופר צעיר מארק טוויין (Mark Twain) שפרסם את רישומיו מן המסע בעיתון "דיילי אלטה קליפורניה(Daily Alta California) " בכותרת: "מסע תענוגות לארץ הקודש" Pleasure Excursion to the Holy Land)) . סיפורי המסע התפרסמו בעיתון בזה אחר זה והפכו ללהיט. גם עיתונים אחרים התחילו לפרסם אותם. כשנתיים אחרי המסע הם יצאו לאור בצורת ספר: The Innocents Abroad, by Mark Twain

ברישומיו ארץ ישראל נראתה כעזובה, ריקה, חולה, ענייה ופרימיטיבית. תיאורי נוף ארץ הקודש מהספר, לפי וויקיפדיה:

%d7%9e%d7%a1%d7%a2-%d7%aa%d7%a2%d7%a0%d7%95%d7%92%d7%95%d7%aa-%d7%9c%d7%90%d7%a8%d7%a5-%d7%94%d7%a7%d7%95%d7%93%d7%a9

ציור מהספר – מבט לירושלים מצפון מזרח – צייר טרו ויליאמס (Troy Williams):

the-innocents-abroad-by-mark-twain

תיאור של ארץ הקודש (Palestine) כארץ ריקה ועזובה משתלב בצורה מושלמת עם הדיווח של הקונסוליה הבריטית בירושלים מהפרק הקודם, בו מתוארת אוכלוסיית האזור בשנת 1863. לגבי ירושלים – חמש עשרה אלף תושבים – כפר גדול:

%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%a9%d7%9c%d7%99%d7%9d-3-1863

אפשר להעריך שבכל יישובי הארץ אוכלוסייה המוסלמית הקבועה הייתה בין שלושים ועד חמישים אלף ועוד בין חמישים למאה אלף עובדי זרועות שונות של הממשל הטורקי ומשפחותיהם, שהתפנו הביתה עם כיבוש הארץ ע"י הבריטים, וכל היתר היו שבטי בדואים, נוודים, שתחום נידודם היה רחב מאוד: מחצי האי ערב עד למצרים. בכל מדריכי התיירים של אותם הזמנים מוזכרות אוכלוסיות יהודיות ונוצריות כקבועות ומוסלמית כנודדת.

עוד מפה אחת – הוצאה של 1849 (רוב נקודות היישוב – בעלי שם עברי):

p-1849

 1849 Map

כמו בפרק הראשון – לסיום, ציור היהודים ב- Palestine:

jews-in-19th-century-palestine

לסיכום: לאחר הכיבוש הבריטי של ארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה והקמת מדינת מעבר (המנדט) בדרום טורקיה לשעבר למדינה היהודית, בעלי המנדט (הבריטים) נתנו לה שם Palestine. אז הערבים הסתייגו מן השם שכפו הבריטים, הם דרשו שהארץ תוגדר כ"סוריה הדרומית" והקימו ועד המייצג אותם: "הוועד הערבי העליון". אז איפה הפלסטינים?

פוסט זה פורסם בקטגוריה אסלאם, אקטואלי, העולם מסביבנו, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s