בשורות של אלוף אייל זמיר

בפארסה הנקראת משפטו של החייל אלאור אזריה המתחוללת לפנינו הכל ידוע מראש: גם התוצאה, גם התגובה למחאה העממית שקמה אחרי פסק הדין, גם התגובות "מטעם…". אני לא מתייחס לתגובותיהם של בוגי איילון וגדי אייזנקוט – הם היו היוזמים של ההצגה המשפטית, אלא להופעת תגובות נוספות שהיתה רק עניין של זמן. היה אפשר לצפות לגיבוי לרמטכ"ל כושל של מלחמת הסכינאים גדי אייזנקוט מרמטכ"ל כושל של מבצע "צוק איתן" בני גנץ שהופיע כמעט באופן אוטומטי, אך כעת הופיעה תגובה של שותף במטכ"ל – אלוף פיקוד הדרום אלוף אייל זמיר, אלוף מכהן האחראי על גזרה הדרומית. מה היה לו לומר?

       בשורת האלוף

%d7%90%d7%99%d7%99%d7%9c-%d7%96%d7%9e%d7%99%d7%a8-10-01-17

 הקישור: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4905496,00.html

"אזריה עבר עבירה פלילית אבל זה הסף. צה"ל לא יכול להתפשר על ערכיו אחרת יאבד את המוסריות שלו" – בשורת המפקד. באמת? זו המטרה העיקרית של צבא ישראל? המוסריות? עד כאן חשבתי שמטרתו העיקרית של צה"ל – הגנת ישראל ואזרחיה, אך לא, לפי זמירהמוסריות. זה נוסף לשטות מוחלטת אחרת שזימר לנו אדון זמיר: "עבירה פלילית"! חייל ביצע את תפקידו וירה במחבל, שתקף את חבריו, הכל התרחש במהלך הקרב – והוא עבריין פלילי? אולי לאדון זמיר יש גם איזה תפקיד בארגון "בצלם" או ב"שוברים שתיקה"? זהו האלוף האחראי על הגנת ישראל מחמאס בעזה ומצבא הג'יהאד בסביבתנו הדרומית?

       אלוף אייל זמיר

התעניינתי קצת אודות אלוף אייל זמיר שהתחיל לכהן בתפקידו הנוכחי מהתחלת חודש חשון תשע"ו (לפני כשנה ורבע). ממה הוא התחיל? אתר סקופים רוטר נט, צילום מסך:

11-01-17-%d7%90%d7%99%d7%99%d7%9c-%d7%96%d7%9e%d7%99%d7%a8

קישור: http://rotter.net/forum/scoops1/255933.shtml

תזכורת קטנה: עם התחלת מלחמת הסכינאים בחגים לפני כשנה וחצי – התחילו גם מהומות בגבול עם עזה, הם היו חותכים את הגדר ועוברים לצד הישראלי. חיילים ניסו לעצור אותם, ירו והרגו תשעה. לא, לפי אדון זמיר זה היה כשל, אולי היו צריכים להביא להם קפה עם עוגיות ולקבל אותם בפרחים? אדון זמיר לא יודע שאויב הכי טוב הוא אויב מת? זהו כיסוי התחת של אדון זמיר או לפי הביטוי שלו: המוסריות.

אלוף זמיר צעיר יחסית, התגייס לצה"ל ב- 1984, עבר מסלול רגיל בחיל השריון עד שנת 1994 כאשר התמנה לתפקיד קצין האג"ם של חטיבה 7 ואחר כך לתפקיד המג"ד בגדוד 75 (חטיבה 7). לאחר שימש בתפקידים שונים במפקדות, בעיקר בתפקידי הדרכה. בקיצור, ניסיון קרבי גדול אין לו אך האיש הספיק להשתכשך בסביבת הקודקודים ברמות שונות, כולל ראש הממשלה בנימין נתניהו (הוא שימש כמזכירו הצבאי) וישר לאחר מכן הוקפץ לתפקידו הנוכחי – אלוף פיקוד הדרום.

סוף שנות התשעים במאה שעברה והתחלת שנות האלפיים היו השנים בהם ארגוני הקרן החדשה השתלטו על המערכת המשפטית בישראל ודרכה גם על זרועות הביטחון השונים. בהתחלת שנות האלפיים ארגוני הקרן החלו בשטיפת המוח המואצת למפקדים בדרגות שונות עד לדרגת תת אלוף (כולל) במטרה לסרס את צה"ל עד ליסוד. (כתבנו על הסיפור לפני כחצי שנה). אז אדון זמיר לא הספיק להילחם אך בקליטת שטיפת המוח של ארגוני הבגידה הוא כנראה הצטיין – וארגוני הקרן החדשה כנראה "עזרו" לו להתקדם לתפקידים שונים, כולל לתפקידו הנוכחי.

קשה לי לתאר שהיה בצה"ל עוד אלוף פיקוד ללא ניסיון קרבי ברמה של מפקד אוגדה לפחות.    

       המוסריות בפעולה   

נמשיך את הסיפור שסיפרנו מעלה: הוא לא הסתיים בהודעה על הכשלים. כנראה לפי דרישת אלוף אייל זמיר צה"ל התחיל להכין מטרות חדשות לאימוני הקליעה:

%d7%9e%d7%98%d7%a8%d7%94-%d7%97%d7%93%d7%a9%d7%94-%d7%a9%d7%9c-%d7%a6%d7%94%d7%9c

לפי חשיפת עקיבא ביגמן באתר מידה באימוני הקליעה של צה"ל נוספה מטרה חדשה שתלמד את החיילים לירות לברכיים של האויב, במקום לחסלו מבקשים לנטרל גם את האויב וגם את האינסטינקטים של הלוחמים. פירוש הדבר הוא שהחיילים – שעד כה אומנו לחסל ולהשמיד את האויב – מתאמנים כעת על מנת לנטרלו בלבד.

ועוד סיפור על צה"ל של אייזנקוט, זמיר וחבריהם ( קלמן ליבסקינד, פורסם באתר "מעריב"):

"… לפני שחיילי צה"ל יוצאים לתעסוקה מבצעית ביהודה ושומרון, מעביר חיל החינוך למפקדים חוברת הדרכה, שתכין אותם ואת פקודיהם למשימה. בחוברת הזו מובא, בין השאר, סיפורו של קצין צה"ל שנהרג לפני 13 שנה בבית לחם.
האירוע שבו מדובר החל כאשר הקצין זיהה רכב חשוד ופתח במרדף אחריו. כשהגיע לאזור רחבת המולד, נטש הנהג את הרכב החשוד ונמלט. הקצין, שחשד שמא מדובר ברכב ממולכד, הזעיק לשטח חבלנים, שלאחר בדיקה ראשונית החליטו לפוצץ אותו. עם הישמע הפיצוץ ולאחר שהרכב התלקח, קיבל הקצין הנחיה מפורשת ממפקד הגדוד לקפל את חייליו ולעזוב את השטח, אולם הוא בחר להישאר כדי לוודא שאזרחים פלסטינים לא יתקרבו אל הרכב הבוער, על מנת שלא ייפגעו במידה שיתברר שהוא אכן ממולכד. בעודו עומד שם, הגיח לעבר הקצין מחבל ומעבר לפינת הסמטה הסמוכה ירה בו למוות.
בחוברת ההדרכה מובאים הערכים שאותם נדרשים המפקדים להעביר לחייליהם לנוכח האירוע הזה. "(הקצין – ק"ל) מהווה דוגמה ומופת מבחינה ערכית, מוסרית והומנית", קובע חיל החינוך. "הוא דאג שאזרחים חפים מפשע לא ייפגעו, ושילם על כך בחייו. אם היו נפגעים אזרחים כתוצאה מהתלקחות הרכב, צה"ל היה נתפס כצבא לא אחראי ולא מוסרי, והדבר היה משפיע לרעה על דעת הקהל הבינלאומית, מלבד ההשפעה הקשה על האזרחים הפלסטינים (הגדלת מעגל השנאה)".

הקישור: http://www.maariv.co.il/journalists/journalists/Article-550526

זהו חייל למופת לפי "מחנכי" צה"ל היום שעברו סירוס בארגוני הקרן החדשה, כאשר דמם של חייליו שווה פחות מאשר דמו של האויב.

האם בעולם יש עוד צבא שמטרתו העיקרית לא השמדת האויב אלא שמירה עליו?

כל אמא ששולחת את בנה לצה"ל צריכה לדעת שהיום אסור לסמוך על המערכת, שהיא פגומה, מושפעת מארגונים אנטישמיים ומובלת בפיקוד שאיבד את הצפון.

לסיכום:

 • צה"ל היום הוא גוף חולה שלא מוכן לשום מלחמה גדולה או קטנה והחבורה היושבת במטכ"ל ממשיכה בהרס המוטיבציה של החיילים, הרס היחידות הלוחמות בניתוק הצבא מהיהדות, בהכנסת נשים לכל יחידה אפשרית ויצירת מצב, שהיחידה במקום להילחם באויב תצטרך לשמור על החיילות בה, שלא תגענה לשווקי השפחות בכל המרחב המזרח תיכוני.
 • והעיקר – כבר יותר משלושים וחמש שנה צה"ל לא נלחם במלחמה רצינית ובינתיים הזירה השתנתה מקצה אל הקצה – הופיע צבא הג'יהאד של דאעש – אוסף חיות טרף שנלחמים ללא חוקים, ללא הגבלות ובזכות אדון זמיר וקודמיו הם נמצאים לא רק בסוריה או בסיני אלא גם בנגב – יחידות שלמות שמחכות רק לפקודה. הם יאכלו את יחידות "המוסריות" של אלוף זמיר בלי חמאה ובלי מלח וכמות הקורבנות שאנשי "המוסריות" יפילו עלינו יכולה להיות עצומה (דוגמה חיה ממש: הפיגוע הנורא בארמון הנציב, בצוערים של בית הספר לקצינים).

האם אדון זמיר וחבריו אז ייקחו על עצמם את האחראיות על התוצאה?

נושא דומה:

צה"ל: הפיקוד העליון

פורסם ב- 21 באוגוסט 2018

עוד על יאיר גולן

פורסם ב- 26 באוגוסט 2018

צה"ל: אלוף אייל זמיר, אלוף ניצן אלון

פורסם ב- 3 בספטמבר 2018

צה"ל: אלוף אביב כוכבי

פורסם ב- 7 באוקטובר 2018

צה"ל: הקרן החדשה וקרן ווקסנר

פורסם ב- 9 באוקטובר 2018

מינוי הרמטכ"ל: הסיכום

פורסם ב- 21 באוקטובר 2018

מערכת הביטחון? לא, מערכת הכישלון!

פורסם ב- 23 במאי 2016

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואלי, במדינת החלמאים, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

9 תגובות על בשורות של אלוף אייל זמיר

 1. פינגבאק: גנבים בדואים בצאלים | מיומנו של זקן השבט

 2. פינגבאק: גנבות הציוד הצבאי | מיומנו של זקן השבט

 3. ג.ל., תל-אביב הגיב:

  איזה איוולת ואיזו בורות מפגין "זקן השבט" באומרו כי לאלוף אייל זמיר אין ניסיון פיקודי על אוגדה. שהרי האלוף זמיר פיקד גם על אוגדה 143 וגם על אוגדה 36.
  ייתכן ש"זקן השבט" איננו יודע כי אוגדה נקראת "עוצבה" ?
  בכל מקרה, הרשה לי להניח את דעתך כי מדובר בקצין אחראי, כריזמטי ורציני.
  לפני הגעתו לפיקוד הדרום היו תושבי הדרום נתונים במתח ורבות דובר בתקשורת על חרדתם היומיומית מפני מנהרות התקיפה.
  האלוף זמיר הרגיע אותם תחילה בדברים ובהמשך בהוכחה מעשית.
  האלוף זמיר איננו מאלו שמתראיינים רבות בתקשורת. הוא דווקא מאלו שעושים הרבה ומדברים מעט.
  ובאשר לנושא אזריה, דווקא כאן שים לב שהאלוף זמיר "המעיט" בחשיבות הנושא וציין כי מדובר בעבירה פלילית (לא ברצח חלילה, ולא בהריגה בכוונה תחילה) והדגיש כי ההרשעה לא הרתיעה את חיילי צה"ל במטרה לחזק את הרוח הלאומית.
  עוד משהו – לא, האלוף זמיר אינו מושפע מגורמים שמאלניים למיניהם כפי שאתה רומז. אני, לעומתך, סבור שהנחיות האלוף לגבי מיקוד הירי הופכים אותנו לצבא מקצועי יותר ולא רק מוסרי יותר.

  • zfonim הגיב:

   תודה על תגובתך כי היא מאפשרת דו-שיח כלשהו ורק הוא יכול להביא למציאת מחנה משותף להסכמה או להגדיר טעויות של המערכת בה בראש הפירמידה יושבים לפעמים אלה הגורמים לכשלון מערכת כולה – אך כאן קודם כל חייב להיות רצון להגיע לאמת.
   בו נתחיל מדברים הכי חשובים, בעיות מערכתיות – והמצב הנוכחי בחזית עזה הוא הדוגמה הטובה ביותר לחוסר התפקוד הנכון של ה"קודקוד הדרומי" (וגם המטכ"ל כולו): הוא השקיע כל המאמצים ל"הרגעת המצב", לחיפוש "השקט" – מול ארגון הג'יהאד שעצם קיומו הוא ברצח, במלחמה, במתח תמידי, בפעולות תעמולתיות – להוכיח את עצם קיומו. בדרך פעולתם אין שום חדש – הם מנצלים את הקלות בלתי נסבלת בהגעה לגדר שצה"ל איפשר להם. למה? למה אין בצידה המערבי של הגדר שטח ביטחון של כחצי קילומטר של שדות המוקשים שלא היו מאפשרים להם להתקרב לגדר – בקרקע חולית אפשר לבצע את פעולת המיקוש בקלות ובמהירות. שירקדו סמבה בשטחם ומי שרוצה להתאבד – שינסה להיכנס לשדה מוקשים. למה לא עשו את זה? היו חוסכים צורך בכוחות גדולים, במתח, ביתרונות תעמולתיים שהם מקבלים במתנה ממש.
   קיימת בעיה רצינית נוספת שלא מזכירים אותה: כל יום יש דיווחים על המסתננים דרך הגדר שמוצאים אותם כבר עמוק בשטחינו – נשאלת שאלה פשוטה: כמה מסתננים עברו את הגבול ולא נתפסו? מה עם הגבול המצרי עם אותם הג'יהאדיסטים – כמה מהם נמצאים כבר בשטחינו באחראיותו של פיקוד הדרום?
   עוד בעיה שאדון זמיר מתנער ממנה בכל כוחו: גנבות נשק וציוד מצה"ל במחנות השייכות לפיקוד הדרום שהגיעו לממדים מפלצתיים. מה שווה צבא שלא מסוגל להגן על עצמו מגנבים?
   וכעת בוא נדבר על התחלת תגובתך: לאדון ג.ל. יש בעיה בהבנת הנקרא. במאמר כתבתי:
   "קשה לי לתאר שהיה בצה"ל עוד אלוף פיקוד ללא ניסיון קרבי ברמה של מפקד אוגדה לפחות." – אדון זמיר לפי וויקיפדיה:
   "…. בשנים 2007-2009 שירת כמפקד אוגדה 143 (בדרגת תת אלוף), ובמקביל פיקד על קורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים (קמ"פ-קמ"ג). ביוני 2009 התמנה למפקד אוגדה 36 (עוצבת געש), בתקופתו השלימה האוגדה הסבה למערכת צי"ד[2] …"
   באיזה קרבות השתתפו האוגדות האלה בשנים שאייל זמיר פיקד עליהן? באיזה מלחמות? גם כאן כמפקד אוגדה אדון זמיר "הצליח" לשבת בו זמנית בשני תפקידים – זו בדרך כלל סיבה לכשל בכל אחד מהם. אולי הוא כן הצליח?
   סוף שנות התשעים במאה שעברה והתחלת שנות האלפיים היו השנים בהם ארגוני הקרן החדשה השתלטו על המערכת המשפטית בישראל ודרכה גם על זרועות הביטחון השונים. בהתחלת שנות האלפיים ארגוני הקרן החלו בשטיפת המוח המואצת למפקדים בדרגות שונות עד לדרגת תת אלוף (כולל) במטרה לסרס את צה"ל עד ליסוד. אז אדון זמיר לא הספיק להילחם, אך בקליטת שטיפת המוח של ארגוני הבגידה הוא כנראה הצטיין – וארגוני הקרן החדשה כנראה "עזרו" לו להתקדם לתפקידים שונים, כולל לתפקיד אלוף פיקוד הדרום.
   מובן מאליו שמטרת הקרן החדשה הייתה להחליש את צה"ל – והקצינים בהן בחרה הקרן כדי לקדמם לא היו "החכמים ביותר" – ואת זה אפשר לראות בדוגמת משפטו של החייל אלאור אזריה: אז הופיע אדון זמיר עם הודעה:
   "אזריה עבר עבירה פלילית אבל זה הסף. צה"ל לא יכול להתפשר על ערכיו אחרת יאבד את המוסריות שלו" – אני יכול רק לחזור על הכתוב במאמר:
   "… בשורת המפקד. באמת? זו המטרה העיקרית של צבא ישראל? המוסריות? עד כאן חשבתי שמטרתו העיקרית של צה"ל – הגנת ישראל ואזרחיה, אך לא, לפי זמיר – המוסריות. זה נוסף לשטות מוחלטת אחרת שזימר לנו אדון זמיר: "עבירה פלילית"! חייל ביצע את תפקידו וירה במחבל, שתקף את חבריו, הכל התרחש במהלך הקרב – והוא עבריין פלילי? אולי לאדון זמיר יש גם איזה תפקיד בארגון "בצלם" או ב"שוברים שתיקה"? זהו האלוף האחראי על הגנת ישראל מחמאס בעזה ומצבא הג'יהאד בסביבתנו הדרומית?…"

   • ג.ל., תל-אביב הגיב:

    אני חש צורך להגיב על תגובתך, כפי הנראה כיוון שאולי לא הבנת אותי נכון.
    ראשית, אציין בפניך כי אנו שנינו כנראה מאותו הצד של המתרס, זה הדואג לעם ישראל ומחזק את הציונות.

    לפני שאתייחס לדבריך באשר לאלוף זמיר, תסכים איתי שתנסה לשפוט ללא משוא פנים ומבלי הצורך להמשיך בכח האינרציה בכיוון בו התחלת, אם תיווכח שיש דברים בגו, אוקיי ?
    במילים אחרות – מותר לך לטעות.

    להלן תגובתי לדבריך:
    אתחיל דווקא בדבריך לגבי גניבות הנשק. האלוף זמיר מתייחס לכך בכובד ראש ואיננו לוקה בתסמונת העפת הש"ג. ראה להלן שתי כתבות המציגות את התייחסותו לנושא (וזה רק ממה שפורסם):
    http://www.inn.co.il/News/News.aspx/360718
    וגם כאן (לגבי גניבה של פקודות מבצע):
    http://www.inn.co.il/News/News.aspx/356534

    אתה מערער לגבי יכולתו המבצעית של האלוף זמיר ובינתיים מסתבר, למרות צעקות השמאל והקולות החלושים באו"ם, כי הפגנת הצמיגים של העזתים זכתה ליחס הולם מידי צה"ל ששקד ולומד בכל רגע ומיישם המלצות מתחקירים. לעניין זה ראוי לקרוא את המאמר הבא:
    https://news.walla.co.il/item/3148263

    ועוד – ממליץ לקרוא את המאמר הבא המנתח את פעולותיו ומוכנותו של צה"ל. לפי המאמר, יש שני אספקטים שצה"ל מתאמן לקראתם – הביטחון השוטף והמוכנות למלחמה (נקרא במאמר "תמרון"). לפי המאמר יש מעט מאוד אלופים במטכ"ל כיום שערוכים כלפי מהלך של תמרון. אחד מהם הוא האלוף זמיר, שמתברר שהוא איננו קוטל קנים גם בנושא הביטחון השוטף. להלן המאמר:
    galperel.wordpress.com/2015/04/22/שוטף-פלוס-30-מאת-גל-פרל/

    ובאשר להתייחסותו של האלוף זמיר לפרשת אלאור אזריה. מתברר שהציטוט שהבאת לא ממש מדוייק. ראה להלן:
    http://www.inn.co.il/News/News.aspx/337499
    כלומר – האלוף זמיר אמר שבית המשפט (!) הוא שקבע שאלאור אזריה עבר עבירה פלילית. שים לב כי מטרת דבריו של האלוף זמיר הייתה לציין כי למרות קביעת בית המשפט, אין בכך כדי לפגוע במוטיבציית החיילים. מטרתו של האלוף זמיר הייתה להראות שצה"ל נשאר בנחישותו.

    נישאר רגע בעניין אזריה –
    מכאן ואילך אתאר לך את דעתי האישית.
    כתבת: "… חייל ביצע את תפקידו וירה במחבל, שתקף את חבריו, הכל התרחש במהלך הקרב". האמנם ?
    הרי לפי סרטוני הוידאו ניתן לראות במפורש כי אלאור הגיע לזירה חמש דקות לאחר שהסתיים האירוע ושני המחבלים שכבו מנוטרלים. אלאור החל לטפל בחייל הפצוע, לאחר כמה דקות הוא דרך את נשקו, הורה למפקדיו שעמדו ליד המחבל החי לזוז מקו הירי וירה לעבר ראשו של המחבל החי.
    אלו פני האירועים כהווייתם.
    על כך ברצוני לומר –
    אילו החייל שנפצע היה מוודא הריגה לגבי המחבל הפצוע לא הייתה לי עם זה שום בעייה שכן הדבר מבוצע במהלך האירוע ולפי הפקודות. גם לגבי השאלה האם מגיע למחבל למות אשיב בכן. אבל – הפעולה של אלאור נעשתה שלא במהלך האירוע אלא כמה דקות לאחר שנסתיים ועל כך קבע בית המשפט שנעברה עבירה פלילית.
    אני מבין שאתה חולק על דבריי ובוא נסכים מראש שאיננו מסכימים. בכל מקרה, דעתו של האלוף זמיר היא שדבר שכזה איננו צריך לפגוע במורל החיילים.

    דבר אחרון, ואני מצטט מדבריך: "…ארגוני הקרן החדשה כנראה "עזרו" לו להתקדם לתפקידים שונים, כולל לתפקיד אלוף פיקוד הדרום".
    לעניין זה אני מציע לך לשים את התהלמותך בצד. אני מציע לך לבחון את האלוף זמיר לפי המעשים שהוא עושה ולא להסיק מסקנות מוטעות ומטעות.

    אני מאמין ומקווה שבשנים הקרובות תלמד להכיר ולהוקיר את האלוף זמיר על פעולותיו המקצועיות וחשיבתו הרעננה והמקורית. לא בכדי האלוף זמיר מועמד להיות סגן הרמטכ"ל הבא.

 4. פינגבאק: תמונת מצב עדכנית בעזה | מיומנו של זקן השבט

 5. פינגבאק: הרמטכ"ל גדי אייזנקוט ותא"ל עופר וינטר – סיפור "האהבה" | מיומנו של זקן השבט

 6. פינגבאק: על החמאס, עפיפוני התבערה והפיקוד העליון בצה"ל | מיומנו של זקן השבט

 7. פינגבאק: סיפור מינוי הרמטכ"ל (2) | מיומנו של זקן השבט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s