אהוד ברק: פרופיל הפוליטיקאי

בחודשים האחרונים אתם שומעים אותו לא מעט: יש לו מה לומר בנושאים שונים הנמצאים על סדר היום התקשורתי, אפילו אם מדובר על איזה בלוף של ערוצי "פייק ניוז" הנמכרים בשוקי הפשפשים התקשורתיים לאלה המוכנים "לאכול" את כל מה ש"כתוב בעיתון" – ורוב אמצעי התקשורת נותנים לו במה בחפץ לב. מדובר באהוד ברק, ראש הממשלה, שר הביטחון, רמטכ"ל  – הכל "לשעבר".

רובנו מכירים אותו – לא בזכות הישגיו בפעולתו. בזמנו היה ראש ממשלה ושר הביטחון הכושל בהיסטוריה הקצרה של מדינתנו. הוא התחיל לכהן בתפקיד בקיץ 1999 אחרי הניצחון בבחירות, בזכות המיליונים שהגיעו ממקורות סמויים בחו"ל ו-"עמותות ברק" שהובילו את מערכת הבחירות האישית שלו לתפקיד ראש ממשלת ישראל עם ניצול כל הגורמים האפשריים, כולל ארגוני העולם התחתון. הסיפור ליווה את ברק ועוזריו שנים רבות, אך אחרי כל החקירות אף אחד מחבורתו לא הועמד לדין – חבורת "הצדק" הדומה במובנים רבים לחבורת ברק, ידעה טוב במי לטפל ובמי לא.

       פרק 1 הנסיגות

       שיחות עם סוריה

מיד אחרי בחירתו התמקד ברק "בשיחות על הנסיגה" עם גורמים ערביים שונים שהתחילו בסוריה. בשיחות בעיר שפרדסטאון (Shepherdstown) באמריקה ברק הסכים לסגת מרמת הגולן עד לכינרת וירדן, לא, לא בדיוק: הוא התעקש. התעקש להשאיר רצועת הביטחון של עשרה מטר מהחוף המזרחי בכינרת וחמישים מטר (!!!) מנהר הירדן (וויקיפדיה). השיחות נפסקו, כדי לחדש אותם במועד מתאים יותר – והמועד עוד לא הגיע,..

מפות הגבול המזרחי שהציע ברק

הנה המפות המקוריות (1:100000) – הדפסה פברואר 1973 –השינויים כעת בשטח עצומים והמדינה עברה מאז אירועים רבים אך התפתחה מאוד, ברוך השם. 

הקו האדום – קו הגבול של ברק באזור הכנרת

לא חושב שההצעה של ברק עוברת את עין גב, לכן הפסקתי את הקו אחריו, אך צפונה ממנה – קו הגבול בעצם זה קו החוף. לאורך הירדן היינו מקבלים את אותה התמונה.

 קשה לתאר אפילו מה היה קורה לו אדון אסד הסורי היה מקבל את ההצעה הנדיבה של ברק. מישהו היה מסוגל להגן על רצועה של 10 מטר רוחב בגדה המזרחית של כנרת? הסורים מזמן היו כבר בחיפה, אף יהודי לא היה נשאר באזור. כל הגליל היה הופך לשדה קרב בין אסד והאיראנים לדאעש בצורותיו השונות. הדם היה זורם בכל הנחלים בגליל ואדון ברק מזמן כבר היה יושב מעבר לים ומסתתר מרוב בושה.

       בריחה מלבנון

בשלב הבא ברק החליט לטפל בחזית הצפונית – לסגת מלבנון בלי ניסיון כלשהו להדברות עם גורמים לבנוניים: גם האויבים וגם בעלי הברית (צד"ל) היו מחוץ לתמונה, אך סודות מהסוג הזה אי אפשר לשמור – כולם ידעו שישראל עומדת לסגת רק לא ידעו מתי. בדרום לבנון החלה הפאניקה: יחידות הצבא שהיה חזק יותר מצבא לבנון עצמו התחילו להתפורר, חיילים ברחו לכל הכיוונים האפשריים, כמויות עצומות של נשק ותחמושת נבזזו ע"י כל גורם אפשרי בלי שום הפרעה. בסופו של דבר הפקודה לבריחה מדרום לבנון ניתנה בסוף חודש מאי 2000. יחידות הצבא "החזק במזרח התיכון" ברחו בהתראה קצרה מאוד והשאירו אחריהן הכל: מפקדות מסודרות עם מחשבים מלאים חומר מסווג, תחמושת איכותית המוכנה לשימוש מיידי, כלי שריון שונים והעיקר: בעלי ברית נבגדים שלחמו כתף בכתף עם צה"ל יותר משלושים שנה. מאות מהם נרצחו, עונו במרתפי סוריה או חיזבאללה, אך המחדל העיקרי בהחלטה הזו היה בהגשת דרום לבנון והמדינה הלבנונית כולה על מגש של טמטום לחיזבאללה והפיכת גבול לבנון לחזית פעילה המסכנת את יישובי הגליל קרובים לגבול והופכת אותם ליישובי החזית.

הטמטום לא הסתיים בבריחה אל הגבול אלא בנסיגה מעבר לגבול ישראל – לבנון. מאז עברו כשבע עשרה שנה – הסיפור נשכח, אך קו הגבול הצפוני נקבע לאחר מלחמת העצמאות, בה  יחידות צה"ל שחררו את אזורי הגליל שהאנגלים בזמנו העבירו לצרפתים – עד לנהר הליטני. אחרי משא ומתן סוכם על קו הפסקת האש שעבר ברכסים השולטים שנשארו בשליטתנו. מה עשה אדון ברק? נסוג לגבול "בינלאומי" שקבעו האנגלים. חלק מהנקודות השולטות עברו ללבנון – ישר לחיזבאללה (אולי ברק קיבל מכתב תודה מהם – לא ידוע לי) – והם ניצלו אותן למטרות ריגול והפחדת התושבים הישראלים.

נקח בתור דוגמה את קיבוץ חניתה, אחד מישובי חומה ומגדל שהוקם באמצע שנות השלושים במאה שעברה. במפה של 1973 אפשר לראות את אזור חניתה וקו הגבול העובר כחצי קילומטר מבתי היישוב. מאז הישוב השתנה, אולי הבתים החדשים התקרבו לגדר הגבול, אך ברק הזיז את הגדר המערכת לכיוון הבתים (במפת צילם לילי רואים טוב את הגדר הישנה והחדשה) . קבלנו מצב שכולו סכנה לתושבים. במפה של המצב הנוכחי רואים את בתי התושבים קרובים מאוד לגדר המערכת שהוזזה מקו הגבול דרומה.

אזור קיבוץ חניתה – מפה 1973

קיבוץ חניתה – המצב הנוכחי

מאז היו לא מעט תקריות בגבול לבנון, הייתה מלחמה שהורגשה מאוד בחצי הצפוני של מדינתנו. נתייחס רק לתקרית שהתרחשה בחודש 02.2002 בצילומי מסך של ידיעות מהתקופה ההיא (כולל הקישורים):

 הקישור:

http://www.inn.co.il/News/News.aspx/21976

 הקישור:

 http://www.kibbutz.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=3&act=show&dbid=pages&dataid=itonut_2002_shonot_020319_smol.talk&findWords=%D7%A9%D7%9E%D7%A8

פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואלי, במדינת החלמאים, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על אהוד ברק: פרופיל הפוליטיקאי

 1. אלישע האס הגיב:

  ד'ר אורי מילשטיין ערך מחקר יסודי על ברק כקצין ומצא שברגע שעבר מפיקוד על צוות לכוחות גדולים יותר הכל היה כשלון. החל בתפקודו כמג'ד במלחמת יום כיפור ועד כשלון סולטן יעקב שהוא אחראי לו.
  תשאלו כיצד הפשפש עלה למעלה? ובכן זו דרכם של בולשביקים: הם מסמנים מראש מי יהיה הרמטכ'ל ואז לא חשוב כמה נכשל.

 2. פינגבאק: הבריחה מלבנון והמצב בגבול הצפון | מיומנו של זקן השבט

 3. פינגבאק: אהוד ברק: פרופיל הפוליטיקאי (2) | מיומנו של זקן השבט

 4. פינגבאק: אהוד ברק: שיחות "קמפ דייוויד" והאינתיפאדה השנייה | מיומנו של זקן השבט

 5. פינגבאק: אהוד ברק: פעילות בשדות קרובים ורחוקים | מיומנו של זקן השבט

 6. פינגבאק: מנהרת הזמן: הימים העליזים של ממשלת ברק | מיומנו של זקן השבט

 7. פינגבאק: אפרופו אהוד ברק | מיומנו של זקן השבט

 8. פינגבאק: הפשיזם הישראלי? | מיומנו של זקן השבט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s