השואה: עובדות היסטוריות

The Holocaust: Historical Facts

עברנו את הבחירות, אך סיפור הזיופים בבחירות רק מתחיל וימשך עוד תקופה ארוכה. הגיע הזמן להתבונן מסביב – הרי חוץ ממתקפת הגנרלים קיימים עוד עניינים בחיי העם היהודי ומדינתו. חג הפסח לפנינו, יום העצמאות ובין שני החגים – יום השואה, ציון האסון הגדול שעמנו עבר לפני כשמונים שנה, אסון שהיה חלק של אירוע עולמי ענק – מלחמת העולם השניה, בה בצורה זו או אחרת השתתפו כמעט כל מדינות אירופה, חלק ממדינות אסיה, אפריקה ואמריקה. נהרגו בה עשרות מיליוני בני אדם.

עד היום מציינים יום השואה במדינות רבות בתבל, ברובן כדי להזכיר את האמת הפשוטה של רצח עם, שאף אחד ברגע האמת לא קם לגנותו ורבים ניסו להסתירו. גם היום קיימים גופים בינלאומיים וגם גופים בארצנו הקטנטונת המנסים לזייף את האירועים, לנצל אותם לאינטרסים שאין להם שום קשר לזכרון האסון שעמנו עבר בתקופה ההיא וגם לאינטרסים של מדינת ישראל בימים האלה.

לפני כשנה וחצי התחיל בארץ פסטיבל שהרעיש עולמות – פסטיבל חוק השואה הפולני – הרבה נאמר, נכתב על הסיפור, אך המוזר הוא שאם להתייחס למכלול העובדות קשה להבין מה הפעיל את הביקורת הישראלית על החוק של הפרלמנט הפולני והתעלמות המוחלטת של אותם המבקרים מעובדות ההיסטוריות ומהסיבות אמיתיות לחקיקתו. להגיד אמת, הייתי בטוח שלהצגת הטמטום הזו שעברנו בסבב הראשון של הסיפור כבר לא נחזור, אך רצה הגורל וחזרנו שוב לאותה ההצגה לפני כחודשיים. כנראה איזה כח חיצוני שבוחש בארצנו מקפיץ את הפיונים שלו והם מציתים וויכוח שאף אחד לא ירוויח ממנו – כולם רק יפסידו.

בואו נתחיל את הסיפור מהתחלה. גורמים רבים בוחשים בסיפור: בינלאומיים, ישראליים, ארגונים זרים שפועלים בארצנו, אנטישמים מסוגים שונים. ננסה כאן להתייחס לכל ההבטים בסיפור, אך קודם כל העובדות ההיסטוריות שרוב "שותפי הפסטיבל" שכחו או לא ידעו בכלל.      

       העובדות ההיסטוריות

מלחמת העולם השנייה החלה באופן רשמי בפלישת הצבא הגרמני לפולין בתחילת ספטמבר 1939 והכרזת מלחמה של בריטניה וצרפת נגדה (היה להן הסכם הגנה עם פולין). הפלישה הגרמנית הייתה תוצאה של הסכם ריבנטרופ  / Ribbentrop/ – מולוטוב /Molotov/, (שרי החוץ של שתי המדינות) שנחתם מספר ימים קודם. הסכם, בעל שם רגיל בהחלט: "ברית אי-התקפה ברית המועצות – גרמניה" כלל סעיפים סודיים של חלוקת פולין בין שתי המדינות והקמת "אזורי השפעה של שתי המדינות במזרח אירופה". קודם כל נתייחס לכיבוש וחלוקת פולין:

פולין חולקה בין ברית המועצות לגרמניה: אזורים מזרחיים סופחו לרפובליקות סוביטיות הגובלות עם פולין, אך גרמנים הם אנשים מסודרים – אחרי הכיבוש הם סיפחו לגרמניה רק אזורי מערב פולין, בהם היה מיעוט גרמני משמעותי וגרשו משם יהודים ופולנים רבים. יתר אזורי פולין הם לא רצו לספח, כי עם הסיפוח היו צריכים להפעיל שם אוטומטית חוקי המדינה. לכן אזור מרכזי גדול של פולין (בעצם רוב שטחה) הכולל את בירתה וורשה וערים הגדולות כמו קראקוב ולובלין הוכרז כאזור שליטה כבוש (General Gouvernment) בו שלט הממשל הצבאי ללא שום חוקים מוגדרים – הנהגת גרמניה הנאצית התכוונה "להכין" את השטח לסיפוח ובינתיים לנצל אותו לתוכניות השמדה המונית של היהודים ועמים אחרים – אחריהם.

פולין כמדינה נעלמה והכל מה שהקרה בשטחה היה מעשה ידי גרמניה הנאצית.

 לכן ברור שרוב מחנות ההשמדה גרמנים הוקמו דווקא ב- General Gouvernment או בסמוך לו – אזור בלי חוקים, הכל היה מותר שם.

מפת גטאות ומחנות השמדה בפולין (Wikipedia

מהרגע הראשון של הכיבוש הגרמני רוב הפעילות של הגרמנים הייתה מופנית כלפי היהודים (הם כנראה הכינו תכוניות מראש ופעלו בכל האזורים באותה הצורה) במטרה לנתק את היהודים מאוכלוסיית הסביבה, לרמוס את כבודם כמה שאפשר (יהודים הוגדרו ע"י הגרמנים כתת-אדם) ובזה להקטין רצון פולנים לעזור ליהודים. אמצעי העיקרי להשגת המטרה הזו היו גטאות שהוקמו מספר חודשים  אחרי הכיבוש כדי לסגור הרמטית את היהודים ולנתקם  מיתר האוכלוסייה. גטאות הוקמו בערים ולשם הובאו גם יהודים מאזורים כפריים ועיירות קטנות. משימתם הצליחה גם בזכות ההכרזה על עונש מוות לכל אחד המנסה לעזור ליהודי הגטו.

חשוב להדגיש שמצבה של אוכלוסייה הפולנית במדינתם הכבושה הייתה בהרבה רמות טובה ממצב היהודים: הם היו יחסית חופשיים, לא מתו מרעב כמו היהודים ולא היו מיועדים להשמדה מיידית, אך הם היו תחת משטר צבאי, כל רגע היו יכולים להשלח למחנות עבודה בכל רחבי הרייך הגרמני או למחנות הריכוז והשמדה המיעדים ליהודים.

מעניין היחס של הגרמנים לשכבות האוכלוסייה השונות של עיר וורשה, בה הונהג משטר הצנע, לפי כרטיסי המזון שחולקו ע"י השלטונות (המדיד – מספר הקלוריות ליום המיועדות לנפש ):

שורות בטבלה: 1 – גרמנים, 2 – אזרחי חוץ, 3 – פולנים, 4 – יהודים

לפולנים הייתה מנה כרבע ממנת הגרמנים, וליהודים  – כ- 8% במטרה להרעיב אותם עד למוות.

המקור: ספר

Bernard Mark "Walka I zaglada Warszawskiego getta"

עוד צילומים מאותו הספר להמחשת חיי יום יום של היהודים בגטו וורשה:

איש "הגזע העליון" והמשרת – שוטר "Juden Polizei" 

למעלה: כניסה לגטו וורשה מהאזור ה"ארי"

למטה: נציג "הגזע העליון" בגטו

כלי תחבורה בגטו

כל שטח הגטו היה מוקף בחומה (גובה 3 מטר). אורך החומה מסביב לגטו וורשה היה כ- 16 ק"מ

חומה של גטו וורשה – צילום מבפנים. מבחוץ חומה נראתה הרבה יותר יפה.

המקור: ספר

Bernard Mark "Walka I zaglada Warszawskiego getta"

לסיכום הפרק:

 • אחרי כיבוש וחלוקת פולין – היא בשום מצב לא קיימה כמדינה. פעלה בה מחתרת די חזקה שסיפקה נשק גם ליהודי הגטו. מחתרת פולנית העבירה ידיעות על מחנות השמדה לבעלות הברית שלחמו בגרמניה – כולן התעלמו מהידיעות האלה.
 • ניהול מחנות השמדה וכח שמירה העיקרי היה של הגרמנים, אך ביצוע השמדת היהודים במקומות רבים היה בידי "בעלות הברית" של הגרמניה הנאצית – יחידות של אוקראינים או ליטאים – הם היו הכח העיקרי שביצע "ביעילות" את רצח ההמוני של היהודים (אף אחד לא מתייחס לזה, לא בא בטוענות לא לאוקראינה ולא לליטא) – הם היו שותפים מלאים לפשע ברצון ובהתנדבות. היו גם פולנים המשתפים פעולה עם הגרמנים בתקופת השואה, אך זה היה מעשה אישי בלבד ולא במחנות השמדה.
 • השואה הייתה מעשה ידי גרמניה הנאצית ובעלי בריתה. ארגוני הפולנים שפעלו אז באזורי הכיבוש לא היו בחבורה הזו, לכן מחנות ההשמדה על אדמת פולין של היום הם גרמנים ולא פולנים.

אלה העובדות ההיסטוריות. ממליץ לכל אחד המתייחס לאירועי השואה ללמוד אותן קודם כל.

פוסט זה פורסם בקטגוריה העולם מסביבנו, כללי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על השואה: עובדות היסטוריות

 1. אמת מארץ תצמח הגיב:

  הכי עצוב שגם יד ושם לא מדייקת בעובדות ההיסטוריות! ממשיכים בנרטיב שקרי של מפא"י ההסטורית לגבי מרד גטו ורשה ומחיקת חלקם של משתתפי המרד העיקרי בכיכר מורנובסקי שלא היו שייכים למחנה 'הנכון' [אפילו אייכמן העיד על כך, ששם היה המרד העקרי וגם פרופ' ארנס ז"ל כותב על כך בספרו.]

 2. פינגבאק: פולין והמשבר באיחוד האירופאי | מיומנו של זקן השבט

 3. פינגבאק: השואה והאידיוטים השימושיים | מיומנו של זקן השבט

 4. פינגבאק: השואה והאידיוטים השימושיים 2 | מיומנו של זקן השבט

 5. פינגבאק: לקראת יום הזכרון לשואה | מיומנו של זקן השבט

 6. פינגבאק: יום השואה | מיומנו של זקן השבט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s