קצת על נישואי התערובת

A little about intermarriage

הסיפור חייב הקדמה מתקופות פרא-היסטוריות, כמו שצריך להיות אצל זקן השבט. זה היה לא מזמן, ב-1956 , הייתי  אז בשירות סדיר בצבא האדום (ברית המועצות) באוגדת התותחנים בעיר קאלינינגראדKaliningrad  – 

(Kenigsberg – בירת מזרח פרוסיה לשעבר) שנכבשה ע"י חיילי הצבא האדום במלחמת העולם השנייה  וצורפה לאימפריה הסובייטית.  הייתי סמל, סגן מפקד מחלקה (לא חושב שיש תפקיד כזה בצה"ל)  – אחראי לסדר במחלקה, לכושר הגופני של החיילים ולתרגול פעילות מבצעית, אם היה צורך. בתחילת הקיץ הגיעה ליחידה קבוצת חיילים צעירים, אחרי סיום הטירונות – בינם היה חייל בעל שם משפחה שוורצמן או שוורצברג או שוורצבורד – לא זוכר בדיוק (הכל היה לפני יותר משישים שנה), בחור נחמד, רזה, גבוה, רץ בקלות לכל המרחקים, נראה כיהודי. עד להגעתו הייתי היהודי היחיד בגדוד.

מאווירת הימים ההם:

הצבא האדום: "נבחרת" הפלוגה במצעד האוגדה עם המ"פ בראש

הצבא האדום: קבוצת חיילי המחלקה

עברו כמה שבועות אחרי הגעתם של הטירונים – וראיתי שהבחור נרדף ע"י חיילים וותיקים על רקע היותו יהודי. לא אמרתי כלום לאנטישמים, אך בכל הזדמנות הם התחילו לקבל עונש – והיו לא מעט סיבות. הגנתי עליו, דיברתי איתו הרבה כדי להכירו והוא סיפר לי את סיפור חייו. אבא שלו היה יהודי, קצין גבוה בצבא האדום ואימו רוסייה, רוב תקופת הילדות הם עברו ממקום למקום ביחד עם אבא, אך כאשר הילד גדל, אבא השתחרר מהצבא, עזב אותו ואת אימו, התחתן עם יהודיה ועבר מקום – הם לא ראו אותו יותר. הבחור נשאר בין שני העולמות: הוא לא ידע מי הוא: יהודי או רוסי ואיך להמשיך את חייו.

ניסיתי לשכנע אותו שהמצב הקיים עבורו בלתי נסבל: עבור היהודים הוא תמיד יהיה גוי – רוסי, איש זר, עבור הרוסים הוא יהיה יהודי, אנטישמים תמיד יישנאו אותו. עליו לקבל החלטה: אם הוא רוצה להיות יהודי – עליו להפנים את זה, לחפש יהודים בסביבה שתהיה לו חברה, לרשום בתעודת זהות את הלאום, אולי להיפגש עם אבא – ולהמשיך כיהודי. אם הוא רוצה להיות רוסי – עליו קודם כל להחליף את שם המשפחה, לעבור לשם משפחה של אימא, ולהיות רוסי לכל דבר. המצב שהוא נמצא בו לא יכול להימשך.

לא יודע מה החליט הבחור – השתחררתי אחרי כמה חודשים ודרכנו נפרדו.

כתבתי את הסיפור על רקע התבוללות הולכת וגוברת אצל יהודי העולם וגם בחלק "החילוני" של היהודים בארץ, זה כולל גם נישואי התערובת. הם שוכחו את שורשיהם, את מוצאם, לא חושבים על העתיד שלהם ושל ילדיהם – בסוף הם הסובלים העיקריים של נישואי התערובת. לדוגמה: לפי הוויקיפדיה, בארצות הברית, בקהילות לא אורתודוקסיות נישואי התערובת עלו מ-6% בשנת 1950 ל- 25% בשנת 1974 , ל~ 40-50% בשנת 2000 , ול~ 71% בשנת 2013 . זה קורה בעיקר בקהילות הרפורמיות ובעצם "היהדות הרפורמית" כמעט נעלמת.

עוד סיפור מעניין על יהודי אמריקה מוויקיפדיה (תרגום מאנגלית):

"… בניגוד למגמות ההתבוללות המתמשכות, יש קהילות בתוך יהדות אמריקה, כגון יהודים אורתודוכסים, בעלות שיעורי לידות גבוהים משמעותית ושיעורי נישואי תערובת נמוכים, והן צומחות במהירות. חלקם של חברי הקהילה היהודית האורתודוקסית עלה מ -11% ב -1971 ל -21% ב -2000, בעוד שהקהילה היהודית ירדה במספרם. [82] בשנת 2000 היו כ -360 אלף יהודים "חרדים" (7.2%). [83] הנתון לשנת 2006 נאמד ב -468,000 (9.4%). [83] מנתוני מרכז פיו עולה כי נכון לשנת 2013, 27% מיהודי ארה"ב מתחת לגיל 18 גרים במשקי בית אורתודוכסים, עלייה דרמטית של יהודים בגילאי 18-29, שרק 11% מהם דתיים. הפדרציה של ניו יורק מדווחת ש -60% מהילדים היהודים באזור ניו-יורק מתגוררים בבתי אורתודוכסים. בנוסף לחיסכון ולשיתוף, הקהילות החרדיות מסתמכות על סיוע ממשלתי לתמיכה בשיעורי הילודה הגבוהים שלהן ובמשפחות הגדולות…."

גם באירופה המערבית וברוסיה המצב דומה. בארץ "מערכת החינוך הממלכתית" הנמצאת, למעשה, בשליטת ארגוני הקרן החדשה (קריא ארגוני הרפורמים) כבר יותר מעשרים שנה, עושה הכל כדי לנתק את ילדי ישראל מהיהדות ו"לפטם" אותם בערכים שאין להם שום קשר למסורת ישראל וליהדות – אך הנושא שווה סיפור נפרד.

בברית המועצות (וגם ברוסיה), בה השלטונות הקומוניסטיים בזמנו עסקו שנים רבות בחינוך מחדש של כל אזרחי המדינה, כולל היהודים, קרה נס ממשי – בתנאי הקיום הבלתי אנושיים של "שלטון הפרולטריון" שתקופה הארוכה היה גם אנטישמי – רוב היהדות בכל המדינות האימפריה הקומוניסטית הצליחה להשתמר, אף שהיו גם תקופות של התבוללות מואצת. הבעיה שיהודים מהווים אחוז קטן באוכלוסייה הכללית ונמצאים במגע יום יומי עם אנשי המקום, בינם יש מעט מאוד יהודים. בדרך כלל יהודים מוצאים מהר מאוד אחד את השני וכך נוצרות החבורות המקלות בהתמודדות עם המציאות לא פשוטה. עבודת קודש עושים חסידי חב"ד הפותחים מרכזים קהילתיים יהודיים במקומות רבים.

ניסיון מעניין של ארגוני חב"ד רוסיה במלחמתם נגד התבוללות: הם ארגנו טיול משותף של כ-1100 סטודנטים יהודים מחבר העמים לאיטליה לצורך היכרות  הדדית. פרטים בצילומי מסך:

בהצלחה!

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואלי, העולם מסביבנו, מעניין!, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על קצת על נישואי התערובת

 1. drshafli הגיב:

  בישראל מעודדים נישואי תערובת. את המתבוללים אסור לתקוף, לבקר, לגנות, להשמיץ, לנדות או להחרים… אדרבא: התקשורת נושאת אותם על נס, כאילו עשו מעשה-גבורה. הם זוכים לצל"שים ואוי למי שינסה לדבר או לכתוב נגד המעשה של התבוללות. אפילו ברמיזה – אסור…! או-אז, אוי לתוקף! אבוי למתנגד! מיד מוצג/ת המתבולל/ת כגיבור/ה, שהפך/ה לקרבנם של חשוכים ונבערים, של מיושנים, שאינם רוצים לקבל עליהם "אור וקידמה"…
  ליהודים בפזוריהם, גם למי שאינם שומרי מצוות והתרחקו ממקורותיהם ומהמסורת, ברור היום, כפי שהיה ברור תמיד: ההתבוללות היא בבחינת "סוף הדרך". זהו הקץ לזהות היהודית. לפיכך, כנגד כל הרצון האגואיסטי בקירבה הפיזית של הילדים אליהם – הם שולחים את הבנים והבנות למדינת-ישראל. הם מקווים כי שם יימצא מקלט בפני ההתבוללות המאיימת על צאצאיהם ובפני הסכנה של מחיקת הזהות היהודית ועקירתם מן העם היהודית.
  אבל כאן מחכה להם "הפתעה": מי שאמור היה, אף צפוי, להציל את ילדיהם מן ההתבוללות ונישואי התערובת – דווקא הוא מתייחס ב"הבנה" וב"אמפאתיה" ואף מעודד נישואי תערובת. אבירי-חופש-הביטוי סותמים את פיותיהם של המוחים נגד התופעה. אפילו דף הפייסבוק שלהם מאויים בחסימה… (שלי נחסם כבר כמה פעמים בגלל מחאה על פעילות נוצרית-מיסיונרית בפייסבוק). ילדיהם של כל מיני ידוענים ומפורסמים נמצאים בזוגיות מעורבת ו"מאותרגים" ע"י התקשורת. אם יעז מאן-דהו להרים קול – הוא עלול להיתבע לדין על הוצאת-דיבה ועל פגיעה בחופש הפרט. סביר, שכאן תעמוד המערכת המשפטית כולה לימין המתבולל/ת…
  ובדידי הוא עובדא:
  אל ביה"ס לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית ו"הדסה", הגיעה בשנת תשל"ד שיננית בכירה מארה"ב, כמתנדבת, לסייע בהכשרת שינניות (מקצוע שהיה אז חדש בארץ). בחורה יהודיה נאה ואינטליגנטית. מיד נטפל אליה ואף חיזר אחריה סטודנט נחמד וכשרוני, שהיה בשנה השישית ללימודיו. נוצר ביניהם קשר רומנטי. הוא היה ערבי נוצרי מהגליל. הייתי אז תלמיד השנה החמישית באותה הפקולטה. לא היה טעם לדבר אתו. היה לי ברור, שזוהי זכותו לחשוק בבת ישראל ואף להזיל ריר… אלא, שנודע לי מפיה שמוצאה מבית מסורתי ואף למדה בבתי"ס יהודיים עד גמר ביה"ס התיכון. כאן ראיתי לעצמי חובה להתערב ולהפריע. בדרך-לא-דרך, קיבלתי במזכירות את כתובתה בארה"ב. חיפשתי הזדמנות והתיישבתי לידה בקפטריה. הצגתי לה את כתובתה בארה"ב והודעתי לה שאני מתכוון לבשר להוריה על קשריה הרומנטיים עם גוי, ערבי נוצרי. היא נדהמה, פרצה בבכי נורא והיתה קרובה להתמוטטות. מכאן ואילך – התחלק ביה"ס לרפואת שיניים לשני חלקים: המצדיק אותי והמוקיע אותי… סוף דבר: הבחורה חזרה מבויישת לארה"ב, המהומה שככה ואף אני נרגעתי. הסטודנט הערבי לא ירה בי, אלא מבטים נוראים – אך לא אמר מאומה. בזה תם הסיפור ההוא אבל לא הסתיימה התופעה. כיום, היו עושים ממני "קציצות" על התערבות "גסה" כזאת. כיום זוכה זמרי-בן-סלוא לזרי-תהילה, בעוד שפנחס בן אלעזר נצלב, נתלה ומשופד…
  וכל זה קורה במדינת-ישראל, שכבר תלשה תינוקות מהוריהם המסורתיים, שכבר קצצה פיאות של ילדים, שכבר הערימה קשיים על כל מי ששלחו את ילדיהם ללמוד במערכת החינוך הדתי, שכבלה את ידי הרבנים והרבנות והתערבה בגסות בפסיקותיהם, שהציבה במוצהר את "דמוקרטית" בגובה רב מעל ל"יהודית", בהגדרה של "מדינה יהודית-דמוקרטית", שנותנת לגיטימציה לנישואי תערובת (קרי: התבוללות) בשם ה"ערכים" ה"נאורים" ה"נשגבים" כמו פלורליזם, שוויון, ליברליזם – שרק השטן עצמו, ברוב כשרונו, יכול היה להמציא למענם ולמען החותרים תחת המשך-קיומו של העם היהודי…

 2. דויד פיזאנטי הגיב:

  כתיבה טובה ונכונה.
  כל הכבוד.

 3. סופר-ציוני הגיב:

  ":הייתי סמל, סגן מפקד מחלקה (לא חושב שיש תפקיד כזה בצה"ל"
  בזמני בשירות הסדיר, בכל מחלקה של לוחמים , היה מפקד מחלקה-קצין, סמל -מחלקה (שהיה מעין "סגן מפקד המחלקה", מכי"ם = מפקדי כתות. לידיעתך : סמ"ל = סגן מחוץ למניין.
  אני מניח שגם היום יש בכל מחלקה "סמל מחלקה". לעיתים גם רב"ט מילא תפקיד של "סמל מחלקה".

  • zfonim הגיב:

   תודה על ההסבר, כתבתי "סמל" כדי לתרגם את ה"סרז'נט" (Sergent) – כנראה אין חדש תחת השמש. זה היה סך הכל כדי להסביר את הרקע. העיקר היה בסיפור חייו של בחור, בן משפחה מעורבת, שהסבל היה מנת חלקו יום יום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s