מחאת יוצאי אתיופיה והקרן לישראל החדשה

The protest of Ethiopian immigrants and the New Israel Fund

 את הכתבה פרסמתי לפני כארבע שנים. שום דבר לא השתנה. הגורמים המטפלים בעולי אתיופיה ממשיכים לעשות את כל הטעויות האפשריות – לא פלא: כל מנגנון הממשלתי במדינה נמצא בשליטה כמעט מוחלטת של הקרן החדשה. כדי לצאת מהמעגל הטמטום חייבים להקים גוף עליון של עולי אתיופיה: מועצת הקייסים (היא בעצם פועלת, אך אף אחד לא מקשיב להם) – רבני העדה, והחלטותיה יחייבו את כל הגופים הממשלתיים.

*******

האירועים האחרונים הקשורים לעדת יוצאי אתיופיה תפסו מקום מרכזי בכל אמצעי התקשורת. בדיווחים, כמו תמיד, מתוארים פרטי הפרטים של ההפגנות, התנהגות המפגינים, המשטרה, תגובות הציבור והפוליטיקאים, אך בים של הפרטים נעלמו מספר עובדות בסיסיות שמשפיעות על הבנת תמונה הכללית של האירועים ועל תיאור הגורמים הפועלים בזירה הזו.

ההפגנות האחרונות לא היו ספונטניות – הן היו מאורגנות היטב – הזירה הוכנה לא אתמול או שלשום אלא מזמן, השחקנים קיבלו תסריט צפוי מראש והמארגנים היו זקוקים רק לניצוץ על-מנת להבעיר את השטח. בתור ניצוץ היה ניתן לנצל כל תקרית – קטנה כגדולה – יש להם אמצעים (בעיקר השפעה על אמצעי התקשורת) כדי להפוך כל דבר פעוט לגורלי.

הפגנת יוצאי אתיופיה

הפגנת יוצאי אתיופיה

       עובדות הבסיסיות:

נכון להיום חיים בישראל יותר מ-130,000 יוצאי אתיופיה, מהם כשליש ילידי הארץ. עולים מאתיופיה באו ארצה במספר גלי עליה וכמו כל גלי העליה לפניהם ההתאקלמות בארץ היתה מלווה במשברים לא מעטים. חייהם השתנו בצורה דרסטית, לפי הוויקיפדיה: "החיים בישראל גרמו לרבים מקרב העולים החדשים בתחילה לחוות הלם תרבות. רבים מעולי ביתא ישראל, במיוחד אלה שהגיעו מכפרים נידחים באתיופיה, מעולם לא השתמשו במוצרי חשמל, מעליות או טלוויזיות. בנוסף, ההסתגלות למטבח הישראלי הייתה קשה במיוחד עבור חלק גדול מהעולים בתחילה."

כל אחד שופט לפי מיטב הבנתו, אך העולים מאתיופיה בשנים הראשונות בארץ היו תלויים במנגנון הביורוקרטי של משרד הקליטה בכל צעד ממש – עובדה שהייתה סיבה לאי הבנות רבות משני הצדדים וגם הפכה את קליטתם ליקרה מאוד.

כאן נכנסו לתמונה ארגוני הקרן החדשה לישראל שבתירוץ עזרה ליהודי אתיופיה (בהשוואה לעלויות קליטתם היה מדובר בסכומים זניחים), החלו להקים ארגון עולי אתיופיה מטעמם במקביל לארגונים ח3הקיימים. הם גידלו עסקנים מטעמם, הפעילו להם רוח גבית (לדוגמה שלמה נגוסה מולה – עסקן מהעדה האתיופית שהיה גם חבר הכנסת, תיארנו אותו במאמר "בחירות 2013: "התנועה" בשליחות ג'יי-סטריט" – כל הפרטים עליו במאמר). רק קטע קטן מפעילותיו:

"עוד תופעה מעניינת: בשנתיים האחרונות כאשר ממשל אובמה רצה לנגח את ישראל וממשלתה הוא היה מוציא איזה בועה תקשורתית – הראשון שהיה מצטרף אוטומטית ל"חגיגה" נגד מדינתו היה אדון מולה ואחריו שמענו כבר את "הבוסית" – גברת לבני."

בעזרת הארגונים שהקימו, אנשי הקרן התחילו להתסיס את עולי אתיופיה ולנצל אותם להרס החברה הישראלית מבפנים. השפעת הקרן באמצעי התקשורת הפכה כל תקרית קטנה (והיו כאלה בכל העליות) לאירוע משמעותי.

בהכנה לאירועים אחרונים ארגוני הקרן הכינו קבוצות פרובוקטורים כדי להפוך הפגנות שקטות ולגיטימיות לאירועים קיצוניים הגורמים לריב ומדון בעם.

       הקרן והאירועים האחרונים

 קודם כל רציתי לברר מה אומרים אנשי הקרן על האירועים. נכנסתי לאתר ה- Facebook שלהם ובהודעה שהתייחסה לאירועים מצאתי קטע:

"אנו רוצים להתייחס לאמירות שהתחילו להישמע אתמול בערב וממשיכות גם היום, ולהודיע לצערם של כל הספינולוגים שיוצאים מנקודת הנחה (שגויה ומזלזלת) שיוצאי אתיופיה לא יכולים לארגן הפגנה בכוחות עצמם, כי איננו שותפים בשום צורה להפגנת אתמול." – כמו שהיו אומרים אבותינו: "על ראש הגנב בוער הכובע"

דף ה- Facebook של הקרן:

הקרן החדשה 5

רבותיי, אנשי הקרן, הרשו לי לא להאמין לכם. יכול להיות שאתם אישית לא הייתם בסביבה אך ידוע לכם וגם לכל אחד שעיניים בראשו שבארגונכם קיימות זרועות ביצוע תכניות מסובכות מאלה שראינו בהפגנות האחרונות. מה לגבי האגודה למען יהודי אתיופיה וארגונים אחרים שהקמתם? אולי הם באמת פועלים גם בתחומים המפורטים באתר (ראה תמונה), רק, כנראה, יש גם תחומים "שהשתיקה טובה להם", נכון? כאן אין צורך בהמון, מספיק מספר קטן של מבערי השטח כדי לבצע את המשימות.

אגודה למען יהודי אתיופיה 1

מה המטרה של הפרובוקציות שראינו אותן בהפגנות? שום תועלת ליוצאי אתיופיה הן לא יביאו, אך יגרמו לתוצאה הרסנית עבורם – הקטנת אהדה ציבורית אליהם. מהתחלת העלייה האתיופית הציבור הישראלי ברובו קיבל אותה באהדה, למעט מקרים ספורים של יחס מתנשא אליהם – הרי כך התקבלו כל העליות הקודמות – הרומנית, המרוקאית, הרוסית וגם מארצות האחרות. במשך הזמן כולם השתלבו בחברה ישראלית, חוץ מהעולים המבוגרים שלא יכלו לעבור את מחסום השפה והשוני במנטליות. עובדה זו מאוד הפריעה לאנשי הקרן, כי היא לא נתנה להם אפשרות לפלג את עם ישראל.

       לסיכום:

 • יש לי רושם שאנשי העדה האתיופית הבינו את גודל "הברוך" שאנשי הקרן הפעילו עליהם. ככל שהם יתנתקו מהר יותר מהשפעות זרות (והקרן החדשה היא בהחלט גוף זר בעמנו) כך יקל עליהם להשתלב בחברה הישראלית. אני פונה אליכם אחי ביתא ישראל – אתם בשר מבשרינו, אתם חלק מעמנו – חשוב שתתנהגו בהתאם.
 • זו לא פעולה ראשונה שהקרן החדשה מבצעת בפקודה מבחוץ לשם הרס החברה הישראלית. היו כבר קודם: המחאה החברתית, הפגנות המסתננים ופעולות אחרות בעשרים השנים האחרונות.
 • הפגנת המסתננים 2

הפגנת המסתננים

פורסם ב- NEWS 1  ב- 10/05/2015

פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואלי, במדינת החלמאים, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על מחאת יוצאי אתיופיה והקרן לישראל החדשה

 1. EDIT הגיב:

  האתיופים שהשתתפו במחאה העידו בעצמם שהיו 'מסיתים מבחוץ' וברור שלא הם מימנו את המחאה .
  השמאל עושה ה-כ-ל על מנת לגרום לתוהו ובוהו במדינה, כאשר הימין בשלטון, במטרה להפיל את ממשלת הימין או להביא לאנרכיה.

 2. הסמול עושה הכל כדי ליצור תוהו והבוהו, לא רק כדי להפיל את ממשלת הימין, אלא כדי להפיל ולהשמיד את המדינה. הקרן החדשה להשמדת ישראל.

 3. בר צמ"ח הגיב:

  את כל השיטות הללו למדו אנשי הקרן החדשה, ובראשם נעמי חזן (מפ"מ – לשעבר) מאדוניהם ראשי הקומינטרן – הקומוניסטי – ברוסיה. יצוא המהפכה הקומוניסטית לארצות העולם – כלל הדרכה מפורטת, לאנשי המפלגה הקומוניסטית ולסוציאל-דמוקרטים , בכל מדינה ומדינה – כיצד לעורר פרובוקציות והפגנות נגד השלטון, ובכך להכשיר את הלבבות והשטח לקראת מהפכה אלימה, נוסח זו של הבולשביקים בתקופת לנין. גם אנשי מפ"מ בשעתו גילו לויאליות יותר גדולה ל"שמש העמים"- סטלין – הרבה יותר מאשר למדינתם – מדינת ישראל.

  הזמנים השתנו, אמנם, וכבר לא מדובר בחשש למהפכה צבאית אלימה, אבל אנשי הקרן החדשה משתמשים עדיין באותן השיטות הבולשביקיות כדי להביא למהפך שלטוני ("מהפך", "מהפך", "מהפך", "מהפך" – זוכרים את הצווחות של מי שהתיימר להיות ראש ממשלה?). נכון, גם המחאה החברתית מלפני שנתיים הייתה מאורגנת ע"י הקרן החדשה,
  ועוד מחאות שונות בארץ שהיו (…ושיהיו).

 4. אוביקטיבי הגיב:

  האצבע המאשימה מופנת לכיוון הלא נכון (הקרן החדשה)היא צריכה להיות כלפי הציבור הישראלי שלא מתייחס בצורה שיוונית בגלל צבע עורם

 5. פינגבאק: עוד על מחאת יוצאי אתיופיה | מיומנו של זקן השבט

 6. drshafli הגיב:

  הנה צפים דבריך כשמן הטוב על פני המים הדלוחים…
  לקרן לישראל חדשה – כמו לכל השמאלנים וכמו ברוסיה הסובייטית – יש שיטה אחידה שחוזרת על עצמה:
  קודם יוצרים מצב עובדתי, דוחקים את הקורבן אל הפינה המשולשת (שני קירות וריצפה) למצב של "אין ברירה" ומאלצים אותו להתגונן ולהגיב באופן צפוי.
  משהגיב הקורבן וניסה להתגונן – אזי, הגיעה השעה להיפרע ממנו: כעת עליו (ורק עליו) לתת את הדין על תגובתו.
  ככה זה לגבי המתנחלים,
  ככה זה היה ב"טיפול" ברב עוזי משולם, זצ"ל, ע"ע "ילדי-תימן".
  ככה זה היה לגבי יהודי מרוקו, ע"ע מהומות ואדי סאליב וע"ע הפנתרים השחורים.
  ככה זה לגבי עולי-אתיופיה – ע"ע מהומות היום, בעקבות רצח הנער היהודי שחום-העור.
  ככה זה לגבי נוער הגבעות והמתנחלים – קרא באלגוריה הרצ"ב שפרסמתי: https://www.inn.co.il/Articles/Article.aspx/7855
  ככה זה לגבי רה"מ נתניהו, בעיקר: רעייתו שרה,
  ככה זה לגבי גיוס החרדים. (כאשר הם מתגייסים – מעיקים עליהם את חייהם עד שיתפרצו… אזי – ייענשו, כדין!).
  ולשמאלנים הנאחסים ייאמר: אנו כבר מכירים את הטריקים והשטיקים שלכם. נסו משהו אחר, חדש ומקורי…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s