נס פורים תשי"ג

פורים – אחד החגים היפים של העם היהודי, מלא שמחה, תקווה גדולה אחרי הסרת איום השמדה כללית שהיה קרוב מאוד להתגשמותו והענשת שונאי היהודים שקיבלו בדיוק מה שתכננו לעשות להם וכל זה קרה לפני כי 2400 שנה. מדור לדור העם היהודי חוגג את האירועים האלה ונזכר בהם בקריאת מגילת אסתר, אבל לא כולם יודעים שבתקופת הפורים במשך אלפי השנים שעברו, התרחשו לא פעם אירועי הצלה שאפשר בהחלט להשוותם עם אלה שהתרחשו בממלכת אחשוורוש והאחרון היה בכלל לא מזמן – לפני כשישים שנה במדינה אדירה בשם ברית המועצות שחיו בה אז בסביבות חמישה מיליון יהודים.

purim1

התחלת הסיפור

 הכל התחיל בתש"ח – 1948 עם הקמת המדינה היהודית. ברית המועצות תמכה בה מיומה הראשון, הכירה בה ראשונה, עזרה לה במלחמת העצמאות (לא מעט קציני הצבא האדום ישבו במטכ"ל ותכננו את מהלכי המלחמה) ואפילו סופקו מטוסים ונשק אחר. כל זה לא מאהבת ישראל, כמובן, אלא מתוך רצון דחיקת "האימפריאליזם" (אנגליה) מהמזרח התיכון ודריסת רגל באזור החשוב הזה כשמדינות ערב אז נחשבו כגרורות המערב. כאשר שגרירת ישראל ראשונה (גולדה מאיר) הגיעה למוסקבה היא התקבלה בחמימות והייתה לה גישה להנהגת המדינה וקשר רצוף איתה, גם היהודים הגיבו בשמחה על הקמת המדינה ורבים היו מוכנים לעלות לישראל כדי להילחם לצידה כנגד צבאות ערב. אבל לאחר הניצחון במלחמת העצמאות ראו בברה"מ שישראל מתקרבת יותר למערב ומתרחקת מהגוש הקומוניסטי והתחילו לחשוד שהקשר בין ישראל ליהודי ברה"מ יגרום לחוסר הנאמנות שלהם כלפי המשטר הקומוניסטי. להתחזקות החשד הזה תרמה גם הטעות של גולדה שקראה בגלוי ליהודי ברה"מ לעלות ארצה וגם הודיעה על הרשמת מועמדים לעליה ונרשמו אצלה רבים: אנשי תרבות, מדענים, רופאים כשהיא התחייבה שתדאג לעלייתם. לפי הסיפורים היא נפגשה עם סטלין וביקשה ממנו לעזור לעליית יהודי ברה"מ. הוא שאל אותה אם יש לה את רשימות  המועמדים לעליה והיא הוציאה אותן ומסרה לו (כנראה לא היה לה מושג על השלטון הקומוניסטי). כל היהודים ששמותיהם היו ברשימות נעצרו והואשמו בבגידה, רובם הוצאו להרג בזמן הקצר ביותר אבל זו הייתה רק ההתחלה: גולדה גורשה מברה"מ ושם התחיל המאבק על "הקוסמופוליטיזם" –  אחת מהתוויות שהדביקו ליהודים כדי לא לבטא את המטרה באופן שיראה כאנטישמיות גלויה, אבל זה היה מספיק – כולם הבינו יפה על מה מדובר. אז גם התחילו מעצרים המוניים: עשרות ואולי מאות אלפים נעצרו ואלפים הוצאו להורג.

משפט הרופאים

כל זה התחיל ב-1949 והתעמולה האנטישמית לאורך הזמן הלכה והתגברה. היא הגיעה לשיאה ב-1952 עם מעצר של קבוצת רופאי צמרת (כמעט כולם יהודים) שהואשמו בבגידה והמתת המטופלים על-ידי טיפול זדוני – רובם הוצאו להרג. אבל חמור מזה הוא שההודעה הרשמית על המעצרים והמשפט שפורסמו בהתחלת 1953  היוו גם סימן להתחלת מבצע רדיפות יהודים בלי כיסוי – החלו אספות-עם שבהן גינו את ה-"משוטטים חסרי זהות ומולדת". התברר שסטלין החליט לפתור את "הבעיה היהודית" אחת ולתמיד וכל המערכת הזו הייתה רק הכנה לגירוש כללי של היהודים לסיביר או אזורי המזרח הרחוק. מה הייתה התוכנית לעשות אתם שם – לא ידוע, אבל גם אצל היטלר הובלה למחנות השמדה נקראו "נסיעה ליישוב מחדש". בחורף 1953 הכינו אלפי רכבות שחיכו רק לפקודה. משפחתי הייתה גרה אז ביישוב שהייתה בו תחנת רכבת גדולה ואימי נהגה לעבוד בה. ביום אחד הגיע איש הטלגרף, ניגש לאימי וסיפר שבתחנה מוכנות רכבות עבור היהודים מיישובים הסמוכים ויעץ לה להכין בגדים חמים ומזון כי על-פי התוכנית לא יהיה זמן להתכונן: כל הרכבות עמדו ברציפים וחיכו רק לפקודה מסטלין.

ואז התרחש נס: בערב ראשון  במרץ פתאום הודיעו ברדיו בצורה די מגומגמת על מחלתו של סטלין, למחרת הודיעו שהוא קיבל שבץ מוחי וב-5.3.53 הוא מת. כל התכניות התבטלו והיהודים ניצלו מהגורל שעל פניו נראה ממש דומה לגורל של שישה מיליון אחיהם מספר שנים קודם.

הייתי נער אז, בלי שום ידע בהיסטוריה יהודית ולא ייחסתי שום משמעות לתאריכים, אבל כבר בארץ לאחר שלמדתי והכרתי את הלוח העברי ניסיתי לתרגם את תאריכי הסיפור לתאריכים עבריים. ופתאום ראיתי ש-  1.3.1953 זה – י"ד באדר התשי"ג  וההודעה ברדיו הייתה בדיוק בליל פורים!

המאמר הוא לא מסמך היסטורי  אלא סיפור של איש שעבר את הרדיפות האלה ובסופו של דבר הגיע לארץ ישראל. ברור שלא הייתה לי שום גישה למסמכי שרותי הביטחון הסובייטיים ולא לחומר סודי אחר. פרטים שמופיעים כאן שמעתי ממקורות שונים והם נראים לי אמינים. בארץ לא הרבו לדבר על האירועים המוזכרים כאן,

אבל זה חלק היסטורית עמינו ונס פורים זה, שהתרחש אז, אסור להשתיק.

אותו הנושא:

נס פורים תשע"ד

פורסם ב- 8 בפברואר 2017

אסתרליס יעקב

Esterlis Jakov

פוסט זה פורסם בקטגוריה העולם מסביבנו, מעניין!, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

11 תגובות על נס פורים תשי"ג

 1. אלישע האס הגיב:

  לפני כעשרים שנה קבלתי ממדען יהודי שיצא מרוסיה לארה"ב עותק של "מגילת פורים של יהודי ברה"מ" ובו תיאור של אותו סיפור הצלה שאותו מדען זה וחבריו חוגגים בפורים כל שנה.
  אני סבור שצריך להפיץ את ההסטוריה הזו שהיא גדולה וחשובה למדינת ישראל ולעם ישראל כולו.

  חזק ואמץ,
  אלישע האס

  • YOEL הגיב:

   מאת יואל הכתבה אמיתית מאוד נס פורים ליהודי ברה"מ" אני יליד זברז' מחוז טרנופול
   אישה אוקראינית שהיתה איתנו בידידות עבדה כעוזרת אצל ראוש העיר אמרה ברוידה תכין בגדים
   חמים רקבות מוכנות לעקור את כל היהודים לסיביר מאיפה את יודעת מי סיפר לך? הם ישבו שתוים
   במסיבה ו דיברו על זה

 2. פינגבאק: חג פורים שמח! | מיומנו של זקן השבט

 3. פינגבאק: חג פורים | מיומנו של זקן השבט

 4. פינגבאק: נס פורים תשע"ד | מיומנו של זקן השבט

 5. פינגבאק: נס פורים תשי"ג /המשך/ | מיומנו של זקן השבט

 6. שושנה אל חגי הגיב:

  וכאן בארץ כל עיתוני השמאל מיררו בבכי בזו הלשון: " כבה האור של שמש העמים".
  אז וגם היום, השמאל הוא הבעיה של כל בני עמנו.

  • zfonim הגיב:

   הם לקקו לסטלין ולמפלגה הקומוניסטית בברית המועצות אף שיותר משנתיים השתוללה שם סערה אנטישמית: אלפי אנשי תרבות יהודים נעצרו, הוצאו להורג או נשלחו למחנות ריכוז.
   עיתונים היו מלאים בתעמולה אנטישמית ואנטי ישראלית. זה לא הזיז לאנשי השמאל – הם אהבו את שונאיהם יותר מאת עצמם או מדינתם

 7. פינגבאק: חג פורים שמח! | מיומנו של זקן השבט

 8. פינגבאק: הניסים של חודש אדר | מיומנו של זקן השבט

 9. פינגבאק: ניסים בפורים | מיומנו של זקן השבט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s